Slavo T
11.12.05,18:36
Ako je to s fakturovanim poštovneho ak posielam balik na dobierku cez poštu a pošta za danu službu vyučtuje sumu bez DPH čiže nevztahuje sa na to daň, ako to mám fakturovat zákaznikovi ja z DPH alebo bez DPH? Ide len o čiastočnu sumu za poštovné nie je to plna suma ktoru platim na pošte.
Ďakujem.
Manual
11.12.05,17:52
Ako je to s fakturovanim poštovneho ak posielam balik na dobierku cez poštu a pošta za danu službu vyučtuje sumu bez DPH čiže nevztahuje sa na to daň, ako to mám fakturovat zákaznikovi ja z DPH alebo bez DPH? Ide len o čiastočnu sumu za poštovné nie je to plna suma ktoru platim na pošte.
Ďakujem.
My posielame tak že:
-hodnota dobierky je napr 1500,-
- poštovné napr. 50,-
-spolu DZ = 1550,- x 19%=294,5=1844,5
Pekný večer želám...:)
andrej_rv
11.12.05,18:09
Ako je to s fakturovanim poštovneho ak posielam balik na dobierku cez poštu a pošta za danu službu vyučtuje sumu bez DPH čiže nevztahuje sa na to daň, ako to mám fakturovat zákaznikovi ja z DPH alebo bez DPH? Ide len o čiastočnu sumu za poštovné nie je to plna suma ktoru platim na pošte. Ďakujem.
Podľa § 22 ods. 1 ZDPH je základom dane pri dodaní tovaru alebo služby všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby. Podľa ods. 2 písm. b) toho istého § sa do základu zahŕňajú aj súvisiace náklady, ako náklady na balenie, prepravu, poistnie...požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.
Keďže poštovné neplatíte na účet a v mene kupujúceho, nejde v prípade poštovného o tzv. prechodné položky (§ 22 ods. 3) nepodliehajúce dani. Takže podľa mňa tiež jednoznačne fakturácia s 19 % DPH...
elPi
11.12.05,19:27
Aj položku ako poštovné alebo ďalšie ako píše andrej_rv sa fakturuje s pripočítaním DPH k základu dane, ktorý je vo výške plnej / čiastočnej pôvodnej služby.