jela
11.12.05,19:24
Už hodnú chvíľu hľadám na stránke podobnú tému ale je možné že som slepá, tak sa radšej opýtam :
mám známeho, ktorý je SZČO a miestom podnikania je starý domček, ktorého vlastníčka je na starobnom dôchodku. Dohodli sa, že je bude dávať 6.000,- Sk mesačne. Žiaľ nemôže si dávať túto sumu medzi výdavky ovplyvňujúce daň - nemajú zmluvu lebo pani sa bojí že bude platiť vysoké dane.
Asi mám zatmenie alebo nedeľný útlm ale vôbec neviem ako sa posudzuje dôchodca a jeho príjem z prenájmu nehnuteľnosti.
Na starobnom dôchodku je už dlho takže nárok na nezdaniteľnú čiastu nepripadá do úvahy (aspoň podľa mňa ???)
Moja predsatava : v marci by podala daňové priznanie k dani FO, kde by uviedla príjem z prenájmu nehn.: 12*6.000 = 72.000,- Sk mínus náklady spojené s prenájmom (elektrika, teplo..) a potom 19% daň.
V daňovom priznaní by neuvádzala výšku dôchodku ???
Prosim odpuste ak vám táto otázka príde prízemná ale máme aj horšie dni.
Takže pekný víkend a ďakujem JELA
ecuch
13.12.05,11:00
Príjmy z prenájmu patria do §6 ZDP a platí:

1.dôchodca si memôže uplatniť zníženie základu dane ak je na začiatku zdaňovacieho obdobia dôchodcom. ( Výnimka - ak jeho ročný dôchodok je nižší ako 19,2 násobok živ.min., vtedy uplatňuje rozdiel)

2. môže si odrátať paušálne výdavky 25% ( v roku 2006 40%) alebo si
3. môže odrátať skutočné náklady, ale to si musí viesť evidenciu príjmov a výdavkov

4. uplatňuje sa oslobodenie podľa § 9 ods.1 písm. h ZDP