bibitraub
06.02.11,07:25
Dobrý deň poraďáci, začala som robiť JU kde sa mesiac čo mesiac opakujú tie isté pohyby. Účtujem v MRP prosím mám pár otázok - porovnávam vedenie a zapisovanie v počítači a vedenie v knihách ktoré odovzdávam DÚ v prípade kontroly


1. všetky došlé faktúry si do MRP programu nahodím chronologicky podľa dátumu a v šanóne do zakladača si ich tiež uložím chronologicky - mám pravdu?

2. Kam patria dodávateľské bloky z pokladne, ktoré boli platené cez účet kartou napr. nákup pohonných hmôt? Do MRP to dám cez prijaté faktúry uhradím do peňažného denníka a v šanóne to mám tiež medzi prijatými faktúrami, nie medzi pokladňou?


3. Platba dph, preddavkov to dám len v peňažnom denníku ako výdavok neovplyvňujuci základ dane?

Prosím mám úplné jednoduché učtovníctvo, pár vyšlých faktúr na tovar, a stále opakujúce sa dodávateľské faktúry - Orange, nájom mesačný, skladné mesačné, internet. Preddavky a platba dph, žiadny zamestnanci.
Možete ma špeciálne na niečo upozorniť ako viesť JU keďže som úplný začiatočník.
Ďakujem
ego.mc
06.02.11,07:03
1. Faktúry nahodíte chronologicky a ukladáte podľa čísla, takže v podstate chronologicky.
2. Bloky z ERP platené kartou číslujete zvlášť (nie sú to faktúry) a nedávate ich do pokladne.
3. Platba DPH je VNZD, preddavky (obvykle dodávateľom za tovar a služby) sú výdavok obvplyvňujúci základ dane.
7monika5
06.02.11,08:44
[QUOTE=bibitraub;1645673]Dobrý deň poraďáci, ...

2. Kam patria dodávateľské bloky z pokladne, ktoré boli platené cez účet kartou napr. nákup pohonných hmôt? Do MRP to dám cez prijaté faktúry uhradím do peňažného denníka a v šanóne to mám tiež medzi prijatými faktúrami, nie medzi pokladňou?

Medzi faktúry určite nie.
Pri zapisovaní treba použiť nepeňažné operácie a priebežné položky.
PHL sú prevádzková réžia a platené to má byť z podnikateľského účtu, kde je potom na výpise uvedená táto operácia - na vypárovanie priebežných položiek
bibitraub
06.02.11,19:47
ešte poprosím odpoveď-v JU sa vedie kniha záväzkov kde mám uložené všetky došlé faktúry a potom aj kniha ostatných záväzkov - v tejto knihe čo evidujem? mesačné preddavkové platby do sociálnej poistovne, zdravotnej poisťovne, platba dph? A aký doklad tam pripojím, ked nemám žiadnu faktúru, ak je tomu tak viete mi pripojiť vami vyrobený doklad k týmto platbám?


a tie bločky z pokladne, ktoré som platila cez bankový účet, nebudú teda v šanóne pokladna ale v akom?
wallie
07.02.11,08:14
ja dávam bločky z platby kartou z podnikateľského BÚ do šanónu Banka- pripojím k prislúchajúcemu bank výpisu, nakoľko ide o úhradu z banky a nie z pokladne :)
Lubaba
07.02.11,08:45
[QUOTE=bibitraub;1645673]Dobrý deň poraďáci, ...

2. Kam patria dodávateľské bloky z pokladne, ktoré boli platené cez účet kartou napr. nákup pohonných hmôt? Do MRP to dám cez prijaté faktúry uhradím do peňažného denníka a v šanóne to mám tiež medzi prijatými faktúrami, nie medzi pokladňou?

Medzi faktúry určite nie.
Pri zapisovaní treba použiť nepeňažné operácie a priebežné položky.
PHL sú prevádzková réžia a platené to má byť z podnikateľského účtu, kde je potom na výpise uvedená táto operácia - na vypárovanie priebežných položiek
PHL si myslela pohonné hmoty?
Ak áno, tak tie nie sú prevádzková réžia, ale materiál.
bibitraub
07.02.11,10:24
ďakujem takže bločky z pokladne platené kartou dám do šanónu kde mám bankové výpisy, nie do šanónu s pokladňou ani do šanónu s prijatými faktúrami... - bude to takto dobre?

v MRP programe takéto bločky cez čo evidujete cez ostatné záväzky uhrádzate do peňažného denníka?

a ešte prosím ako v účtovnom programe evidujete preddavky platené do ZP, SP, platenú DPH? cez ostatné záväzky zaúčtujete do peňažného denníka alebo túplatbu rovno nahodíte do peňažného denníka

a treba to niekde aj v nejakom šanóne evidovať tieto mesačné platby alebo stačí len bankový výpis ako dôkaz o zaplatení a teda že je to daňovo uznateľný výdavok?
ďakujem, dúfam milí poraďáci, že chápete na čo sa pýtam
ego.mc
09.02.11,17:23
ďakujem takže bločky z pokladne platené kartou dám do šanónu kde mám bankové výpisy, nie do šanónu s pokladňou ani do šanónu s prijatými faktúrami... - bude to takto dobre? Bude. Záleží ale iba na Vás, ako si to budete ukladať. (Ja ich ukladám zvlášť. :))

v MRP programe takéto bločky cez čo evidujete cez ostatné záväzky uhrádzate do peňažného denníka? Nie, účtujete priamo do PD.

a ešte prosím ako v účtovnom programe evidujete preddavky platené do ZP, SP, platenú DPH? cez ostatné záväzky zaúčtujete do peňažného denníka alebo túplatbu rovno nahodíte do peňažného denníka Evidujete v ostatných záväzkoch.

a treba to niekde aj v nejakom šanóne evidovať tieto mesačné platby alebo stačí len bankový výpis ako dôkaz o zaplatení a teda že je to daňovo uznateľný výdavok? Evidujete v záväzkoch, takže stačí výpis.
ďakujem, dúfam milí poraďáci, že chápete na čo sa pýtam
odpoveď v texte
7monika5
09.02.11,17:55
[QUOTE=7monika5;1645758]
PHL si myslela pohonné hmoty?
Ak áno, tak tie nie sú prevádzková réžia, ale materiál.

Áno, myslela som pohonné látky.
Počula som rôzne názory na zaúčtovanie PHL a rôznia sa. Niekto účtuje materiál, niekto réžiu. Ja to účtujem do réžie, nakoľko do materiálu dávam výhradne materiál ďalej používaný na výrobu výrobkov. V réžii mám analytiku na PHL a presne viem zadať výstupy len na to. V podstate je to aj tak VOZD. Kontrolu som nemala, no dúfam, že mi to prejde. Alebo sa mýlim? Máte niekto skúsenosti s kontrolou?
nikulik
09.02.11,18:49
Spominali ste tu vyssie, ze odvody do ZP, SP, sa eviduju v záväzkoch. Robim r.2010 ručne, cize, pre mna to bude znamenat ze spominane odvody zaevidujem v knihe záväzkov, a uhradene su priamo v pokladni poistovní, t. z. ze uhrada bude cez banku s odvolavkou na knihu záväzkov?
Zita5
09.02.11,18:57
Spominali ste tu vyssie, ze odvody do ZP, SP, sa eviduju v záväzkoch. Robim r.2010 ručne, cize, pre mna to bude znamenat ze spominane odvody zaevidujem v knihe záväzkov, a uhradene su priamo v pokladni poistovní, t. z. ze uhrada bude cez banku s odvolavkou na knihu záväzkov?

Odvody zaevidujete v Knihe záväzkov .Úhradu budete účtovať v peňažnom denníku ako výdaj pokladňa(VPD)- VOZD -Odvody SZČO
Zároveň do Knihy záväzkov zaevidujete platbu ,deň platby a číslo dokladu , ktorým bola platba uhradená (V/XXX) .Zostatok O.Záväzky budú vysporiadané.
bef
09.02.11,19:05
Spominali ste tu vyssie, ze odvody do ZP, SP, sa eviduju v záväzkoch. Robim r.2010 ručne, cize, pre mna to bude znamenat ze spominane odvody zaevidujem v knihe záväzkov, a uhradene su priamo v pokladni poistovní, t. z. ze uhrada bude cez banku s odvolavkou na knihu záväzkov?


Ako sama píšeš uhradila si odvody v pokladni poisťovne a nie cez banku, to znamená že si uhrádzala záväzok v hotovosti je to výdavok z pokladne. Vystavíš výdavkový pokladničný doklad a priložíš k nemu potvrdenie (príjmový doklad) ktorý si dostala v poisťovni. V knihe záväzkov bude úhrada záväzku s dátumom na potvrdení (na príjmovom doklade) od poisťovne.

Pekný deň :)
bef
09.02.11,19:12
Zitka asi sme písali odpoveď v rovnakom čase
nikulik
09.02.11,19:28
Ďakujem velmi pekne, ale kedze to bude evidovane v zaväzkoch a nie je to faktura tak doklad o uhrade zalozim v pokladni vsak, pri tom VPD?
mizu24
10.02.11,05:12
Ja dávam PHL tiež do PR a nákup cez kartu, najskôr zapíšem do záväzkov a potom urobím úhradu cez ID - VOZD. Ďalší ID ako PNZD v MRP je to 42 a keď robím banku zaúčtujem to na 41 ako VNZD. Sú to priebežné položky. Takto odporúča účtovať program KROS, aj keď ja mám MRP, ale občas tak kuknem.
Heni
10.02.11,05:27
[QUOTE=Lubaba;1646836]

Áno, myslela som pohonné látky.
Počula som rôzne názory na zaúčtovanie PHL a rôznia sa. Niekto účtuje materiál, niekto réžiu. Ja to účtujem do réžie, nakoľko do materiálu dávam výhradne materiál ďalej používaný na výrobu výrobkov. V réžii mám analytiku na PHL a presne viem zadať výstupy len na to. V podstate je to aj tak VOZD. Kontrolu som nemala, no dúfam, že mi to prejde. Alebo sa mýlim? Máte niekto skúsenosti s kontrolou?

pohonné hmoty sú podľa Postupov účtovania materiálom...

sú menovite uvedené v § 11 Postupov ods. 2 písmeno c)
Lubaba
10.02.11,07:28
nejako sa tu premiešali citácie:D
7monika5
10.02.11,08:51
[QUOTE=7monika5;1650073]

pohonné hmoty sú podľa Postupov účtovania materiálom...

sú menovite uvedené v § 11 Postupov ods. 2 písmeno c)


Áno, viem že to tam je. Len som chcela vedieť, či má niekto skúsenosti s kontrolou. Ako prísne sa na to pozerajú. Ja napríklad aj čistiace pr.dávam do réžie a tiež podľa postupov je to materiál...
Jan len či mám spätne opravovať :(
7monika5
10.02.11,08:57
Ja dávam PHL tiež do PR a nákup cez kartu, najskôr zapíšem do záväzkov a potom urobím úhradu cez ID - VOZD. Ďalší ID ako PNZD v MRP je to 42 a keď robím banku zaúčtujem to na 41 ako VNZD. Sú to priebežné položky. Takto odporúča účtovať program KROS, aj keď ja mám MRP, ale občas tak kuknem.


Aj MRP má odporúčanie :)
bibitraub
10.02.11,11:47
a to takto musím účtovať platbu bankomatovou kartou? nestačí to dať iba do peňažného denníka ako bolo vyššie spomenuté? musím cez priebežné položky a ID alebo to mám chápať že je to len jeden z možných postupov.
sova*
10.02.11,12:25
platba kartou sa uctuje cez priebezne polozky. Vid. postupy uctovania JU. ;)