jvlsusa
06.02.11,08:04
V zákone o soc. poistení som sa nikde nedočítal aké odvody platím, ked podnikám popri zamestnaní. V soc. poistovni mi povedali že aj keď som nedosiahol žiaden zisk, platím mim. odvody. Novela zákona 543/2010 zz. § 138 ost.12 však jasné hovorí, že:Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Prosim ako je to vlastne a ktorý paragraf alebo článok som prehliadol ?
veronikasad
06.02.11,08:19
V zákone o soc. poistení som sa nikde nedočítal aké odvody platím, ked podnikám popri zamestnaní. V soc. poistovni mi povedali že aj keď som nedosiahol žiaden zisk, platím mim. odvody. Novela zákona 543/2010 zz. § 138 ost.12 však jasné hovorí, že:Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Prosim ako je to vlastne a ktorý paragraf alebo článok som prehliadol ?

Platíš odvody zo zamestnania z max. vymer. základu ?

Pri posudzovaní povinnej registrácie SZČO sa neberie do úvahy zisk, ale príjem=tržby. Ak SZČO presiahne za predch. kal. rok príjem vo výške 12-násobku min. vymer.základu, stáva sa od 1.7. nasl. kal. roku povinným platitelom odvodov do SP (ak vykáže stratu, platí odvody z minima).
Heleč
21.02.11,11:35
Ahojte
poprosím pomoc pri počítaní.
Zo zamestnania má príjem 2500,-€/mesiac
SZČO za rok 14128,-€
koľko platí tento človek do soc. poisťovne ako SZČO každý mesiac?

Podľa mojich výpočtov by ako SZČO mal doplatiť do maxima teda zo 478€ 18% = 86,00€ starobné
zo 478€ 4,75% = 22,70€ rezervný fond

počítam správne?
opravte ma prosím
Andyke
21.02.11,21:14
14128 € bol základ dane za rok 2009?
Heleč
22.02.11,17:31
áno to bol základ dane zo živnosti.
Andyke
22.02.11,17:59
Ahojte
poprosím pomoc pri počítaní.
Zo zamestnania má príjem 2500,-€/mesiac
SZČO za rok 14128,-€
koľko platí tento človek do soc. poisťovne ako SZČO každý mesiac?

Podľa mojich výpočtov by ako SZČO mal doplatiť do maxima teda zo 478€ 18% = 86,00€ starobné 86,04 €, invalidné 6 % 28,68
zo 478€ 4,75% = 22,70€ rezervný fond počítaš z 588,67 4,75 % = 141,45
Spolu : 256,17 €

počítam správne?
opravte ma prosím
Odpovede červeným a počítala som už platby za rok 2011. (výpočet je za predpokladu, že v r. 2009 bol SZČO celý rok)
Heleč
22.02.11,18:19
prosím Ťa a príjem zo zamestnania sa nepočíta?
A nedopočítava sa len do maximálneho vymeriavacieho základu, keď je príjem zo zamestnania taký vysoký?
Andyke
22.02.11,18:22
Ale ja som predsa brala do úvahy, že je súčasne zamestnancom.
A išla som len do max.VZ.
veronikasad
22.02.11,18:23
prosím Ťa a príjem zo zamestnania sa nepočíta?
A nedopočítava sa len do maximálneho vymeriavacieho základu, keď je príjem zo zamestnania taký vysoký?
V priloženej tabulke zo SP máš max. VZ

Andy ti vyčíslila rozdiel len pri tých fondoch, kde zo zamestnania nedosahuje maximum

http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-za-obdobie-od-1-januara-2011/924s
Heleč
22.02.11,18:39
prepáčte, že som taká slepá!!!!!
To invalidné som som nejak neriešila.

Ja som sa totiž nemohla dopočítať k sume, ktorú mi povedala pani na sociálke.
Ona mi vyčíslila, že má platiť 137,42€.
No a to tým, že som bola slepá na invalidné tak som sa k tej sume nedopracoval.

Andyke, prosím Ťa prečo sa má rezervný fond počíta zo sumy 588,67€?

a ďakujem
Andyke
22.02.11,18:47
Počítame z VZ z titulu výkonu SZČO.
Heleč
22.02.11,18:53
Ďakujem.

Ale aj tak je to sila. Jednému platí maximum druhému zas nie.
Ani oni sami nevedia....

ale, fakt ďakujem za radu