matthiew7
06.02.11,09:34
Chcel by som sa spýtať, ako donútiť pracovať moje pracovníčky. Problém je v tom, že ak im niečo dám robiť, tak si tú prácu ušetria aj na ďalší deň, problém je však v tom, že pracujú so živým materiálom. Neustále upozorňovanie nestačí. Na gremiálnej porade som spomenul, že nie som s nimi spokojný a že sú pomalé, oni sa mi odvďačili žalobou za ohováranie. Norma pri rezkovaní je na hodinu 500 odrezkov na jednu osobu, no oni 4 urobia 300 za celú smenu. Som už bezradný a už nevládzem robiť prácu za nich. Tak mi prosím, poraďte.
bubkoch
06.02.11,08:44
§63 ods. 1 pism. d) alebo e)

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
bubkoch
06.02.11,08:50
cíp, cíp, cíp, sliepočky, cíp ...
jar88
06.02.11,09:25
Chcel by som sa spýtať, ako donútiť pracovať moje pracovníčky. Problém je v tom, že ak im niečo dám robiť, tak si tú prácu ušetria aj na ďalší deň, problém je však v tom, že pracujú so živým materiálom. Neustále upozorňovanie nestačí. Na gremiálnej porade som spomenul, že nie som s nimi spokojný a že sú pomalé, oni sa mi odvďačili žalobou za ohováranie. Norma pri rezkovaní je na hodinu 500 odrezkov na jednu osobu, no oni 4 urobia 300 za celú smenu. Som už bezradný a už nevládzem robiť prácu za nich. Tak mi prosím, poraďte.
No tak s takýmto prístupom zamestnancov mám bohaté skúsenosti.
Dohováranie nepomáha a skôr vyvoláva odpor. Zamestnanec stojí proti zamestnávateľovi.
-----------------
Skús si vybrať toho najšikovnejšieho a navrhni mu základný plat a pevnú výkonovú prémiu.
Napríklad majú mesačný plat 500 € a tvoj vyvolený dostane návrh, že ak chce, môže mať mesačne 450 €, plus výkonostné 10 centov za každý dobrý kus.
------------------------------------------------
Ak začne pracovať a robiť napríklad len 300 ks denne, zarobí si 20 krát 30 € k platu, čo bude 600 + 450 = 1050 €. Na prvý pohľad sa ti môže zdať, že na tom prerobíš, ale je to len zdanie.
Za tých pár eur, si vlastne kúpiš dobrú páku na ostatných. Naviac to má aj morálnu hodnotu. Rozdel a panuj. Slovač je závistlivá a hlúpa, ale vychcanosť im nechýba.
--------------------------------------------------
Treba však pamätať aj na ich vzájomnú solidaritu a vychcanosť. Musíš si zaistiť, aby nezačali spolupracovať a písať na kolegu svoje výkony. To znamená dávať mu kusy a následne sa deliť o prémiu (500 ks x 20 dní = 10.000 ks, čo je 1000 €).
Výsledok by bol len zvýšením výplat.
Petra Nová
06.02.11,09:42
Chcel by som sa spýtať, ako donútiť pracovať moje pracovníčky. Problém je v tom, že ak im niečo dám robiť, tak si tú prácu ušetria aj na ďalší deň, problém je však v tom, že pracujú so živým materiálom. Neustále upozorňovanie nestačí. Na gremiálnej porade som spomenul, že nie som s nimi spokojný a že sú pomalé, oni sa mi odvďačili žalobou za ohováranie. Norma pri rezkovaní je na hodinu 500 odrezkov na jednu osobu, no oni 4 urobia 300 za celú smenu. Som už bezradný a už nevládzem robiť prácu za nich. Tak mi prosím, poraďte.
Jedna z možností je , čo Ti poradil Jar88. Tá však predpokladá, že si zamestnávateľom týchto pracovníčok.
Druhá možnosť mi vyplynula z Tvojej vety, zvýraznenej v citácii. Ak musíš robiť prácu za nich, tak skús celú jednu zmenu vykonávať prácu spoločne s nimi a uvidíš, či je tú normu možné splniť alebo nie. Získaš tak reálny základ pre porovnanie svojho výkonu a výkonu pracovníčok.
220870
06.02.11,09:47
evidentne štáty podnik.U súkromnej firmy by už dávno leteli.
jar88
06.02.11,10:05
evidentne štáty podnik.U súkromnej firmy by už dávno leteli.
A naviac s prázdnym vreckom a dobrým kopancom do gúľ.
---------------------------------------------------------
Tiež ma napadlo, že tak pracovať môže len štátny bimbo.
pepsikova
06.02.11,12:57
...ale je to aj zaujímavá otázka..lebo takto sa dnes už nepýtajú ani v štátnych podnikoch....mooožno ešte vo firmách, kde zamestnávajú ZŤP-ale to je iná kategória,tí sú poväčšine radi, že pracujú a postrkávať ich netreba...
...a uvedomelí vedúci, ktorí by pracovali za podriadených-tak to tu už nie je dáávno...
arizona
06.02.11,15:20
Chcel by som sa spýtať, ako donútiť pracovať moje pracovníčky. Problém je v tom, že ak im niečo dám robiť, tak si tú prácu ušetria aj na ďalší deň, problém je však v tom, že pracujú so živým materiálom. Neustále upozorňovanie nestačí. Na gremiálnej porade som spomenul, že nie som s nimi spokojný a že sú pomalé, oni sa mi odvďačili žalobou za ohováranie. Norma pri rezkovaní je na hodinu 500 odrezkov na jednu osobu, no oni 4 urobia 300 za celú smenu. Som už bezradný a už nevládzem robiť prácu za nich. Tak mi prosím, poraďte.
Prepac,ale ak je pravda, co si napisal, tak sa za veduceho nehodis, ked si podriadene robia co chcu a ty robis za nich.:eek::confused:
Veduci musi byt autorita,malo by stacit, ze povie raz, max. dva krat. Nie opakovat stale a bez uspechu...

Zacni pracovat na aj sebe, mozno by sa ti zislo nejake kvalitne skolenie o vedeni kolektivu a pod.:)
marjankaj
06.02.11,15:36
Chcel by som sa spýtať, ako donútiť pracovať moje pracovníčky. Problém je v tom, že ak im niečo dám robiť, tak si tú prácu ušetria aj na ďalší deň, problém je však v tom, že pracujú so živým materiálom. Neustále upozorňovanie nestačí. Na gremiálnej porade som spomenul, že nie som s nimi spokojný a že sú pomalé, oni sa mi odvďačili žalobou za ohováranie. Norma pri rezkovaní je na hodinu 500 odrezkov na jednu osobu, no oni 4 urobia 300 za celú smenu. Som už bezradný a už nevládzem robiť prácu za nich. Tak mi prosím, poraďte.

No neviem o čo presne ide. Teda ani neviem posúdiť tú normu. ak je 500 odrezkov za hodinu, tak potom na jeden odrezok má 7,2 sekundy. Ako je to s prísunom materiálu? Je to náročné na presnosť? Ak to robíš za nich, koľko urobíš za hodinu ty? Môžeš urobiť ako ti tu radia a vyhodiť ich. Možno iní to budú robiť rýchlejšie.
lienocka001
06.02.11,15:44
No neviem o čo presne ide. Teda ani neviem posúdiť tú normu. ak je 500 odrezkov za hodinu, tak potom na jeden odrezok má 7,2 sekundy. Ako je to s prísunom materiálu? Je to náročné na presnosť? Ak to robíš za nich, koľko urobíš za hodinu ty? Môžeš urobiť ako ti tu radia a vyhodiť ich. Možno iní to budú robiť rýchlejšie.


ta norma je na smenu nie na hodinu... podla toho co pise zadavatel otazky
marjankaj
06.02.11,15:47
Že by som nevedel čítať?:eek:
buchač
06.02.11,17:08
Chcel by som sa spýtať, ako donútiť pracovať moje pracovníčky. Problém je v tom, že ak im niečo dám robiť, tak si tú prácu ušetria aj na ďalší deň, problém je však v tom, že pracujú so živým materiálom. Neustále upozorňovanie nestačí. Na gremiálnej porade som spomenul, že nie som s nimi spokojný a že sú pomalé, oni sa mi odvďačili žalobou za ohováranie. Norma pri rezkovaní je na hodinu 500 odrezkov na jednu osobu, no oni 4 urobia 300 za celú smenu. Som už bezradný a už nevládzem robiť prácu za nich. Tak mi prosím, poraďte.
To je čo za blbosť ...to sa ani inak nazvať nedá...

1 osoba za 1 hodinu 500 oných ...
1 osoba za 8 hodín...500 x 8 = 4.000 oné...

300 oných za 8 hodín ???? ..veď to je len 37,5 hentých ...
A tie ešte vydelím 4 osobami ....to mi vychádza výsledok , že si do oného zarežú cca 9 krát ...
:confused::confused::confused::confused::confused: :---:D:D

Nevládzeš ???
Tak sa zoder úplne ...alebo oprav príspevok ....;)
terezamaria
06.02.11,17:31
Chcel by som sa spýtať, ako donútiť pracovať moje pracovníčky. Problém je v tom, že ak im niečo dám robiť, tak si tú prácu ušetria aj na ďalší deň, problém je však v tom, že pracujú so živým materiálom. Neustále upozorňovanie nestačí. Na gremiálnej porade som spomenul, že nie som s nimi spokojný a že sú pomalé, oni sa mi odvďačili žalobou za ohováranie. Norma pri rezkovaní je na hodinu 500 odrezkov na jednu osobu, no oni 4 urobia 300 za celú smenu. Som už bezradný a už nevládzem robiť prácu za nich. Tak mi prosím, poraďte.

Vyskúšal si si, či sa dá spraviť za pracovnú smenu 4 000 / 500 x 8 / odrezkov?
Pokiaľ je to reálne a nie je to len hodnota od normovača, ktorý tento úkon znormoval v plnom nasadení pracovníkov, ktorí pracovali až do " roztrhania " , potom rob niečo s pracovníčkami Ty. Pokiaľ nepomôžu upozornenia na neplnenie si pracovných povinností a neplnenie si úkolu, podnikaj ďaľšie kroky, ktoré sú v súlade so Zákonníkom práce.
terezamaria
06.02.11,17:34
ta norma je na smenu nie na hodinu... podla toho co pise zadavatel otazky

Lienočka toto je citácia:
Norma pri rezkovaní je na hodinu 500 odrezkov na jednu osobu

Takže zadávateľ píše, že norma je na hodinu!!!!!!!!:)
Tweety
06.02.11,17:36
Ja si myslím, že výstižnejší by bol názov: na panské.:rolleyes: Možno si pri tomto pomýlil dobu, v ktorej žije. V 21. storočí hnať ľudí do práce:confused:, to nemohol myslieť vážne, ale ak to chce takto riešiť, odporúčam mu, aby im išiel príkladom. :)
hubatá
06.02.11,17:36
Chcela by som vidieť tie pracovníčky ktoré si dnes nevážia robotu a vypočuť aj ich názor akú robotu dostávajú. Zoznámiš ma ?
Stefan2005
06.02.11,18:08
matthiew7 (http://www.porada.sk/member.php?u=214341) celý deň nemal čas reagovať žiadnym upresnením položených otázok a nezrovnalostí; žeby aj dnes robil prácu namiesto svojich pracovníčok?
Stanislav 1975
06.02.11,18:45
Toto mňa učili ako učňa starí pracanti v Elektrovode v Gabčíkove, keď som staval vodné dielo...:D- raz si ma zavolali na koberec, že niesú so mnou spokojní, že moc rýchlo robím- a že citujem" mladý uvedom si, že robotu si treba šetriť, tak sa nad tým zamysli a skoč teraz radšej do obchodu pre flašku vína"- KONIEC CITÁTU...:D
misoft
06.02.11,18:53
Asi to u neho má vyzerať takto:
http://www.youtube.com/watch?v=CReDRHDYhk8
Stanislav 1975
06.02.11,18:57
Asi to u neho má vyzerať takto:
http://www.youtube.com/watch?v=CReDRHDYhk8

No bolo by to video zábavné- keby to nebola inak pravda- čo mám kamošov, čo robia na páse( vw a pod.) tak vravia, že fakt ani na wc nemožu ísť...
JaDo
06.02.11,19:14
Každú normu musí odsledovať a vyrátať normovač a zodpovedný vedúci odsúhlasiť.
Pošli normovača, ktorý spraví snímku dňa 1 pracovníka. Nájdi v nej prestoje o ktoré môžeš skrátiť započítanú dobu práce (samozrejme sa tak zvýši výkon).
V prípade ak prestoje nenájdeš, zmeraj sám na sebe čas potrebný na urobení 1ks tak, že spravíš napr. meranie výkonu za 1 hod alebo naopak 100ks za určitý čas a z toho to vyrátaš.
Nezabudni na ďalšie potrebné časy - manipulácia s materiálom, prípravné práce, záverečné sčítanie a evidencia a pod.
Prestávka sa podľa ZP neráta do pracovného času.
JaDo
06.02.11,19:17
Ešte poznámka.
Ak pracovník prijatý na výkon neplní normu, nedostane dobrú výplatu, resp. dostane výplatu podľa výkonu.....
matthiew7
06.02.11,19:24
Problém je v tom, že sú team, proste sa tam 15 rokov flákali a ja chcem teraz od nich dačo, na čo si už dávno odvykli. Človek, čo je môj zástupca ma neinformuje, čo sa tam deje, keď náhodou nie som v práci, problém bol v tom podľa mňa, že ako som nastúpil, tak som im všetko dovolil a teraz, keď som to chcel pomaličky meniť, tak sa to už nedá. Chytajú ma za slovíčka a tie ženy sú extrémne hádavé, miesto toho, aby si vážili, že som iba poukázal na ich nedostatky a neznížil som im osobné, tak chodili mesiac ako morky.....
matthiew7
06.02.11,19:28
Vzal som to miesto preto, pretože sa to malo zrušiť a ľudia mali ísť na pracák.....bol som naivný a myslel som si, že ich zachránim a postavím to tam na nohy...zámer dobrý, evidentne však kolektív o ničom
matthiew7
06.02.11,19:31
jedná sa o to, že len sedia a strihajú prútiky na 10 cm...napríklad.....A ja sedieť pri nich stále nemôžem, pretože mám kopec inej práce ešte
hubatá
06.02.11,19:51
Tcc...tccc...
chcela by som ťa vidieť robiť takúto robotu akú tu opisuješ v montérkach a potom sedieť na gremiálnej porade v obleku... To čo si nahodil akú tému?
marjankaj
06.02.11,19:51
jedná sa o to, že len sedia a strihajú prútiky na 10 cm...napríklad.....A ja sedieť pri nich stále nemôžem, pretože mám kopec inej práce ešte

A to je akože štátny podnik?

A stále mi nie je jasné, k čomu slúžia tie desaťcentimetrové prútiky. To je do kompostu?:confused: Ty ich im počítaš?
video1983
06.02.11,20:06
zaplat im od ukolu
hubatá
10.02.11,12:58
prípadne im vôbec .... nezaplať !