lbzzahradnik
06.02.11,11:04
Pekný deň.Chcem Vás poprosiť ,zaučam sa v programe Olymp .Od marca príjmem ľudi na dohodu ,ktorý sú evidovaný na UP .zaujíma ma ,aké odvody v tomto prípade budem platiť .V programe som zadala hrubu mzdu 130,00 eur .Vyrátalo mi to daň 24,45 eur a UP 0,90 eur a GP 0,20 eur .Je to správne .Nie som si istá .
A šte kam idu odvody -daň zo mzdy?.A ako sa zasielaju odvody do SP cez učet ,alebo aký je v tom postup?Veľmi pekne Ďakujem .Sú to pre mňa veľmi užitočné rady .
kalamajka
06.02.11,10:19
Hrubá mzda 130,00
daň je 19% zo 130,00 = 24,70 €
ide o zražkovú daň - na www.drsr.sk podľa miestnej príslušnosti zistíš číslo účtu, KS, VS je DIČ firmy
Sociálna poisťovňa
- pred uzavretím dohody prihlásiť zamestnanca do SP cez Registračný list FO /zamestnávateľ je predpokladám už prihlasený - pridelia IČZ/
odvody
ÚP = 130 x 0,80% = 1,04
GP = 130 x 0,25% = 0,32
na základe registrácie zamestnávateľa - pošle SP oznámenie s postupom pri uhrádzaní odvodov
povinnosť? mesačný výkaz príspevkov - vyplniť a doručiť na SP
lbzzahradnik
06.02.11,10:26
mám skušobnu verziu zatial ,tak zrejme su tam ešte staré odvody
,preto mám iný výpočet.ja ešte nie so prihlasená ako zamestnavateľ v SP ,chcem to urobiť teraz a v marci prijať ľudí .Zatial teda skušam tu verziu .
lbzzahradnik
06.02.11,10:27
a čo s tou zrazenou daňou zo mzdy?
lbzzahradnik
06.02.11,10:34
Už som asi pochopila ,teda ak správne ,zrazenú daň zasielam na účet DU?
lbzzahradnik
06.02.11,10:36
Vďaka za pomoc ,opať som sa niečo od vás naučila .
veronikasad
06.02.11,10:43
ibzzahradnik, v jednej z predch.tém som ti dala odkaz na stránku Krosu, ktorý v súčasnom období organizuje bezplatné predvedenie mzdového SW OLYMP + ponuku na mzdovú príručku začínajúceho mzdára.

Čo sa týka odvodov a daní, ak si do bankových účtov v OLYMPE správne zadáš č.u. SP a DU, SW ti vytlačí prevodný príkaz, na ktorý zrazené odvody a dane pošleš.
Ľaľa
07.02.11,17:19
Dobrý večer, prosím vás pomôže mi niekto s daným problémom. Zamestnanec bol dlhodobo práceneschopný. Práceschopný je od 25.1.2011. V 12/2010 mu bol priznaný plný invalidný dôchodok (znížená prac.schopnosť o viac ako 70 %). Pracovný pomer ukončený dohodou dňa 26.1.2011. Výpočet výplaty za 1/2011:
Dni nemoci 17, Dovolenka 1 deň 20,84 €, Preplatená dovolenka 352,24 €, odchodné v sume 453,05 €. Hrubá spolu: 826,13 €. Program mi ale dal nasledovné vymeriavacie základy: zo ZP 826,13 €, NP 216,15 €, SP 576,39 €, Inv. 576,39 €, PvNez.576,39 € (podľa mńa plný invalid neplatí PvNez.), ÚP 826,13, GP 216,15 €, RFsol. 576,39. Prosím pozriete sa mi na to niekto? Veľmi pekne ďakujem.
veronikasad
07.02.11,17:21
Dobrý večer, prosím vás pomôže mi niekto s daným problémom. Zamestnanec bol dlhodobo práceneschopný. Práceschopný je od 25.1.2011. V 12/2010 mu bol priznaný plný invalidný dôchodok (znížená prac.schopnosť o viac ako 70 %). Pracovný pomer ukončený dohodou dňa 26.1.2011. Výpočet výplaty za 1/2011:
Dni nemoci 17, Dovolenka 1 deň 20,84 €, Preplatená dovolenka 352,24 €, odchodné v sume 453,05 €. Hrubá spolu: 826,13 €. Program mi ale dal nasledovné vymeriavacie základy: zo ZP 826,13 €, NP 216,15 €, SP 576,39 €, Inv. 576,39 €, PvNez.576,39 € (podľa mńa plný invalid neplatí PvNez.), ÚP 826,13, GP 216,15 €, RFsol. 576,39. Prosím pozriete sa mi na to niekto? Veľmi pekne ďakujem.
máš ho správne zadaného v personalistike ?
Ľaľa
07.02.11,17:26
máš ho správne zadaného v personalistike ?
Ďakujem pekne veronika sad, že si sa mi tak rýchlo ozvala, niekde vo vnútri som dúfala, že to budeš Ty. V personalistike ho mám zadaného správne, prešla som to celé, len teraz v januári mi boli poslané dve nové verzie, možno programátorom niečo "prekĺzlo", ale skôr ako im budem telefónovať tak by som chcela zistiť správny výpočet. Skúšala som daný prípad nasimulovať na "normálnom" zamestnancovi a tak je to bez problémov. Len tak na okraj nerobím v Olympe a ani v inom tu spomínanom programe. Pozerám teraz tabuľku Prehľad poistných odvodov platné od 1.1.2011 Olymp mzdy a pers. a všade sú min. zrušené. zrušené. Alebo je nejaký prepočet VZ vo vyššie uvedenom prípade?
veronikasad
07.02.11,17:30
Ďakujem pekne veronika sad, že si sa mi tak rýchlo ozvala, niekde vo vnútri som dúfala, že to budeš Ty. V personalistike ho mám zadaného správne, prešla som to celé, len teraz v januári mi boli poslané dve nové verzie, možno programátorom niečo "prekĺzlo", ale skôr ako im budem telefónovať tak by som chcela zistiť správny výpočet. Skúšala som daný prípad nasimulovať na "normálnom" zamestnancovi a tak je to bez problémov. Len tak na okraj nerobím v Olympe a ani v inom tu spomínanom programe.
Zadala si otázku k mzdovému SW OLYMP. S iným ti poradiť neviem, napíš o aký SW ide, možno sa ti niekto ozve. (dúfam že nie OBERON, tam je problémov viac ako dosť). Bude tam nejaký finta v zadávaní invalidity.
Ľaľa
09.02.11,15:35
Zadala si otázku k mzdovému SW OLYMP. S iným ti poradiť neviem, napíš o aký SW ide, možno sa ti niekto ozve. (dúfam že nie OBERON, tam je problémov viac ako dosť). Bude tam nejaký finta v zadávaní invalidity. Je to dobrý program, len ja chcem vedieť aké mali byť v dannom prípade správne vymeriavacie základy pre jednotlivé druhy poistení. Dá sa mi v programe aj prepísať na správnu sumu, len nie som si istá výpočtom VZ v danom prípade.
Silkov
10.02.11,21:12
Som začiatočník v SW OLYMP - prvý krát idem pridať dohodu o vyk. práce. Zadala som do zložky mzdy 60. sumu za hod a odpr. hodiny. Prosím stále ak dám generovať výplatu zráta mi obdobie od nástupu do konca mesiaca t.j. prac. dni x 8 hod..... Neviem čo mám zaškrtnúť, aby mi prepočítalo sumu iba podľa odpr. hod.
KEJKA
10.02.11,22:09
podľa mňa ti počíta podľa pracovného kalendára štandard. Dole pod výpočtom mzdy budeš musieť zaškrtať dochádzku
alebo si nastaviť iný kalendár než štandardný
alebo
zvoliť výpočet mzdy podľa personalistiky
remenka
28.04.11,16:05
Prosím Vás včera som si zakúpila olymp a nahodila som tam dohodárov, ale mi neráta úrazové poistenie, vie mi niekto poradiť, že prečo? vo výkaze do soc.poistenie nemám v kolonke ZD pre UP nič.???
rodina1
28.04.11,16:24
Prosím Vás včera som si zakúpila olymp a nahodila som tam dohodárov, ale mi neráta úrazové poistenie, vie mi niekto poradiť, že prečo? vo výkaze do soc.poistenie nemám v kolonke ZD pre UP nič.???
Pri založení firmy máš zakliknuté aj platenie úrazového aj garančného poistenia?
remenka
28.04.11,16:30
ďakujem tam "bol pes zakopaný" prajem príjemný večer.
remenka
28.04.11,16:34
ešte som sa zabudla spýtať, dá sa priamo z programu zasielať elektronicky, alebo sa najskôr dostanem na stránku SP a tam nejako zadám cestu? mám prvý krát odovzdať výkaz elektronicky a neviem ako, aby som to nemusela manuálne nahadzovať.
rodina1
28.04.11,16:41
ešte som sa zabudla spýtať, dá sa priamo z programu zasielať elektronicky, alebo sa najskôr dostanem na stránku SP a tam nejako zadám cestu? mám prvý krát odovzdať výkaz elektronicky a neviem ako, aby som to nemusela manuálne nahadzovať.
Ak máš zmluvu so SP o elektronickom zasielaní výkazov, tak to je jednoduché.
V Olympe, na hornej lište je záložka - Export. Tú si otvoríš, dáš si export do SP, mesačný výkaz, riadny. Ten sa ti uloží v adresári, kde máš Olymp, v podadresári - Export - SP.
Vojdeš na stránku elektronickej podateľne SP, zadáš IČZ, potvrdíš príslušným kódom z GRID karty. Dáš si mesačné výkazy - prehľadávať - vojdeš do záložky, kde máš uložený export na SP, dáš potvrdiť súbor XML, a ostané už budeš vedieť.
remenka
28.04.11,16:47
teoreticky to chápem a idem to skúsiť prakticky, ďakujem za skorú a rýchlu odpoveď ste super.
rodina1
29.04.11,05:25
teoreticky to chápem a idem to skúsiť prakticky, ďakujem za skorú a rýchlu odpoveď ste super.

no ako ti to dopadlo?
remenka
30.05.11,07:24
ospravedlňujem sa rodina1, že som neodpísala, ale dopadlo to dobre dalo sa. Veľmi si mi pomohla.
Ak by mi vedel niekto poradiť ešte mám taký problémik pri
nahodení dohodára o pracovnej činnosti. Pri stanovení
hodín som mu dala, že odpracoval 30 hodín za mesiac a po zadaní hodín keď
chcem odísť z priečinka "tvorby mzdy" ma upozorní, že " pre dohodu o
pracovnej činnosti bol maximálny počet hodín/10 hod/týždeň/ prekročený o 30
hodín. Prajete si aj napriek tomu pokračovať? Ale veď 30 hodín nie je nad limit. Niečo mám asi zle odfajknuté. Prosím o radu.
KEJKA
30.05.11,07:31
a čo máš zakliknuté na dochádzke? resp. aký úväzok si mu dala v pracovnej zmluve v Personalistike?
Mne to totiž tiež vyhadzuje, lebo odpracuje 40 hodín za dva týždne zvyšok má voľno, musela som zadať presne a fiktívne odpracovanie 10 hodín týždenne, pričom je to v rozpore s jeho reálnou dochádzkou.
remenka
30.05.11,07:52
kejka dala som mu plný úväzok s tým, že som dala tarifu 2,5 Eur za hodinu. Teraz mám v kalendári pridávať dni ? ako myslíš že si fiktívne zadala presne v čom?
KEJKA
30.05.11,07:56
kejka dala som mu plný úväzok s tým, že som dala tarifu 2,5 Eur za hodinu. Teraz mám v kalendári pridávať dni ? ako myslíš že si fiktívne zadala presne v čom?
dohoda o pracovnej činnosti predpoladá 10 hod pracovný týždeň, ja som mu dala 1/4-ový. Automaticky to počíta správne, ale ked som mi zadala dochádzku podľa skutočnosti, tak sa mu to nepáči - OLYMP testuje dodržanie 10 hod. týždenne, nie 40 hod mesačne. Ešte vyskúšam zadať zmenový kalendár, uvidím......tiež však uvítam radu ako to riešiť jednoduchšie.
fiktívne - preto, lebo nepracoval každý týždeň 10 hodín, ale dva týždne po 20 hodín a dva týždne mal voľno.
remenka
30.05.11,08:07
keby som to hlásenie ignorovala a pokračovala? Ešte ma znepokojuje, že pri tom zamestnancovi pri výpočte mzdy v kolonke plat mám tú fajočku červenú . Môže to byť tým, že mám licenciu iba na 10 zamestnancov a je desiaty?
veronikasad
30.05.11,08:13
keby som to hlásenie ignorovala a pokračovala? Ešte ma znepokojuje, že pri tom zamestnancovi pri výpočte mzdy v kolonke plat mám tú fajočku červenú . Môže to byť tým, že mám licenciu iba na 10 zamestnancov a je desiaty?
nie je to z toho dôvodu. Skontroluj si v peronalistike, aký máš zadaný pracovný kalendár.
remenka
30.05.11,08:20
no môže to byť v tom kalendári ale ako to mám zadať, keď on robí nepravidelne iba ak ho potrebujem?
remenka
30.05.11,08:24
mám zadaný štandardný , zle? či?
remenka
30.05.11,08:36
ďakujem veronikasad, takže svietilo to za ten kalendár. Navolila som si nový nepravidlený kalendár s tým, že som dala iba 2 hodiny denne a vo výpočte som upravila hodiny. Takže je to o.k. díki ešte raz
KEJKA
30.05.11,09:26
hm, a teda neriešiš tú nepravidelnú dochádzku?
remenka
30.05.11,10:21
takže som dala 1/4 hodinový úväzok, štandardný kalendár, ako si mi poradila a pri tvorbe mzdy po vygenerovaní konkrétneho pracovníka keď ťuknem na pracovné dni, tak sa mi tam ukáže taká malá dvojka-2 hod. denne. Ľavým tlačítkom ťukneš ak nepracoval v ten deň- on sa prefarbí na sivo a ak pracoval viac ako 2 hodiny, tak pravým opravíš hodiny na ten deň podľa toho koľko bol. Ale mne to zatiaľ sedí, že naozaj odpracoval iba tých 20 hodín týždenne, ale určite bude mať aj viac, ale podľa mňa si skús dať asi 1/2 úväzok a tak to tam poopravovať. Keď som to takto spravila už sa mi to tam nezobrazovalo.
KEJKA
30.05.11,19:00
1/4 hodinový úväzok,,,,,,, to je 10 hod, týždenne.
ja ked som dala skutočnú dochádzku, teda 20 hod za týžden dva razy a potom dva týždne nič, tak vykrikuje....