Jana Motyčková
06.02.11,11:15
Do vymeriavacieho základu pre rzzp za rok 2010 zásadne vstupujú iba príjmy, ktoré sú zdanené podľa §5 alebo §6 zákona o dani z príjmu, t.j. príjmy zdanené ako príjem zo závislej činnosti a príjmy zo samostatnej zárobkovej činnosti. Do rzzp za rok 2010 v žiadnom prípade nevstupujú nezdanené príjmy a príjmy zdanené ako príjmy z kapitálového majetku a ostatné príjmy (§7 a §8 zákona o dani zpríjmu).

Z príjmov zo závislej činnosti a zo samostatnej zárobkovej činnosti sú tiež niektoré príjmy z rzzp vyňaté. Vyňaté príjmy sú definované v § 13 ods. 20 zákona o zdravotnom poistení. Vyňaté príjmy sa nezahŕňajú do vymeriavacieho základu, poistné na zdravotné poistenie sa z nich neplatí.


Vyňaté príjmy sú:
- príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta (§ 58 zákona č. 195/1998 Z. z.),
- príjmy z prenájmu (§ 6 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z.),
- príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou (§ 43 zákona č. 595/2003 Z. z.) okrem príjmu zo závislej činnosti, ktoré sa zdaňujú zrážkovou daňou.

U poistencov štátu (osoby uvedených v § 11 odsek 8 písmenách a) až m), o) až r) a u)) sú vyňatými príjmami aj príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej činnosti študentov, dohody o pracovnej činnosti, viď § 223 až 228a Zákonníka práce)
uko
12.03.11,11:08
nehnevajte sa, ale mohli by ste to prosim skusim vysvetlit aj trochu viac "polopate".
to znamena, ze pri prijmoch z dohod u SZCO a zamestnancov sa poistne na ZP neplati ale do RZZP vstupuju?
dakujem
Jana Motyčková
12.03.11,17:18
Príjem z dohôd :
- popri zamestnaní - VZ zamestannca je len príjem zo zamestnania, čiže nie z dohody (dohoda nie je zamestnaním pre ZP)
- popri szčo - VZ szčo vychádza zo základu dane podľa §6 - tam dohody nespadajú.
- u poistencov štátu sú dohody vyňatými príjmami.
- u samoplatiteľov je VZ základ dane podľa §5 a 6 okrem vyňatých príjmov. Pre samoplatiteľov dohody nie sú vyňatým príjmom.

Zrekapitulovanie dohôd :
- nevstupujú a neposudzujú sa v rzzp, ak sú popri zamestnaní, popri szčo a u poistenca štátu.
- vstupujú do rzzp iba u samoplatiteľov.

Toto vyhláška ešte upresňuje v tom zmysle, že príjem z dohody nevstupuje do rzzp, ak bol zúčtovaný za mesiac, v ktorom poistenec bol aspoň 1 deň zamestnancom, szčo alebo poistencom štátu. Čiže napríklad, ak mi zamestnanie skončilo 5.5., potom som samoplatiteľ a od 10.5. mám dohodu, tak príjem z dohody za máj nevstupuje do rzzp.
uko
12.03.11,22:01
dakujem moc krat.
ak este mozem, tak ake prijmy sa potom myslia, tie z tretej pomlcky vynatych prijmov ..."okrem prijmov zo zavislej cinnosti, ktore sa zdanuju zrazkovou danou"?
ja som myslela, ze to su tie dohody
Jana Motyčková
13.03.11,11:56
Sú to príjmy podľa §6 zdanené zrážkovou daňou - zvyčajne autorský honorár za príspevky do novín a časopisov, vrátené poistné u szčo a pod.
afi
14.03.11,11:50
Dobrý deň,

mám tomu rozumieť tak, že dôchodca a SZČO v jednej osobe, poberajúci zároveň príjem z dohody o pracovnej činnosti, ZP z dohody neplatí? Toto platí aj spätne za predchádzajúce roky?
Jana Motyčková
14.03.11,17:13
Neplatí.
Platilo to tak aj v minulých rokoch.
L-M
15.03.11,12:53
Dobrý deň, môžem poprosiť o radu- príjem u SZČO- úrok kreditný v banke,z ktorého zrážkovú daň SZČO pre daň z príjmu považuje za preddavkovú a tým pádom v DP na riadku 44 je tento príjem zahrnutý. Pre RZZP tam do riadku 27 nevstupuje? Treba ho od príjmu z r.44 DP odrátať? A ešte prosím Vás- preplatok z RZZP- tiež ak si SZČO zahrnul do príjmu, kôli tomu, že o zrážkovú daň si ponížil svoju daňovú povinnosť, tiež treba odrátať?
Vopred ďakujem
Jana Motyčková
15.03.11,13:33
Je to v takom prípade považované za príjem z podnikania a ide to aj do r.27. Rovnako preplatok rzzp ak ho zahrnie do základu dane, tak ho neodpočítava z r.27.
L-M
15.03.11,19:18
Ďakujem pekne, tak potom tety na infolinke vo VŠZP to nevedia. Pýtala som sa na tie úroky v banke a povedali mi, že ich treba vyňať. Nezdalo sa mi to, tak som sa radšej opýtala tu.
L-M
15.03.11,19:42
Ďakujem pekne, tak potom tety na infolinke vo VŠZP to nevedia. Pýtala som sa na tie úroky v banke a povedali mi, že ich treba vyňať. Nezdalo sa mi to, tak som sa radšej opýtala tu.
Ešte ma napadlo, že v tom prípade, ak nemá daňovník nízky ZD a nevrátia mu zaplatenú zrážkovú daň z úrokov, tak radšej nezahrnúť úroky do ZD a tým pádom sa zníži VZ v RZZP. Dobre rozmýšľam?
Jana Motyčková
16.03.11,19:37
Dobre .
Bežne úroky do rzzp nejdú, ale ak ide o podnikateľský účet, tak ak ich chce uplatniť pre daň, tak potom ich zahŕňa do príjmu z podnikania (si myslím-zistite si u niekoho, kto je vačší odborník na dane ako ja).
L-M
17.03.11,11:12
Dobre .
Bežne úroky do rzzp nejdú, ale ak ide o podnikateľský účet, tak ak ich chce uplatniť pre daň, tak potom ich zahŕňa do príjmu z podnikania (si myslím-zistite si u niekoho, kto je vačší odborník na dane ako ja).

Ďakujem, ale asi som sa zle vyjadrila,samozrejme, že ak by si chcel túto zrazenú daň uplatniť, tak by ich zahrnul do ZD. Myslela som to tak, že ak bude túto zrážkovú daň považovať za vysporiadanú, tým pádom ich nezahrnie do ZD .Ale nie je to taká obrovská suma, ktorá by urobila s RZZP veľké divy. Tak ich zahrniem do ZD a tým pádom aj do RZZP. Za rok 2011 už s tým problém nebude :).
Ešte raz ďakujem za trpezlivosť