alexaneta
20.08.04,10:36
skúste mi poradiť či nastala zmena vo vystavovaní dobropisov za odobraté množstvo.do 1.5.2004 platilo že pokiaľ na dobropise neboli poradové čísla zdaniteľných plnení ku ktorým sa dobropis vystavuje a jedná sa o zľavu za odobraté množstvo vystavuje sa dobropis bez DPH. podľa nášho odberateľa máme vystaviť dobropis s DPH ale podľa môjho názoru a §75 ods.7 musí takýto dobropis obsahovať poradové čísla faktúr na ktoré sa dobropis výslovne a jednoznačne vzťahuje a keď sa vzťahuje na faktúry vystavené napr. za rok neviem si dosť dobre predstaviť akoby to tam vypísali.preto sa robilo len finančné vyrovnanie bez DPH - platí to aj po 1.5.2004 alebo treba aj ku zľave za odobraté množstvo ak tam nie sú poradové čísla faktúr dávať DPH?????

ďakujem
All
20.08.04,14:02
Ahoj, ja by som sa drzala §75 odst. 7. Vystavim fakturu a na nej uvediem č. faktur, ktorych sa to tyka, alebo by som urobila /prilohu, alebo II. str. fa/ a tam by som to všetko rozpisala.
alexaneta
23.08.04,06:33
to mi je jasné ale pokiaľ to obsahovalo nekonečné množstvo fa bolo toto jednoduchšie riešenie. No teraz som objavila v časopise dane a účtovníctvo:
" Nie je možné uplatňovanie finančného vysporiadania, poskytnutia bonusu, skonta alebo zľavy bez toho, aby nebol opravený základ dane. " Ak tomu dobre rozumiem vyzerá to, že naozaj už bude musieť byť všetko s DPH.
Skúste posúdiť aj ostatní.
Ďakujem
bepo
23.08.04,07:39
Da sa vobec vystavit dobropis za cely rok?Faktura moze pokryvat obdobie max 1 mesiaca.Ale dan sa uplatnuje
alexaneta
23.08.04,08:00
to je dobrá otázka bepo. zákon síce hovorí že dokladom ktorý dopĺňa alebo mení pôvodnú fa môže byť aj súhrnná fa nehovorí že musí byť. teda ani nehovorí že iná fa o oprave základu nemôže pokrývať aj celý rok.
iné názory???
Jarka
23.08.04,09:30
Aj my poskytujeme, zľavy, bonus za odobraté množstvo tovaru. My sme do faktúry - dobropisu písali nasl. text: V zmysle Rámcovej kúpnej zmluvy č ..., prílohy č. Vám poskytujeme zľavu vo výške napr. 2% z celkového objemu obratu v cenách za 2. kvartál. Uvedenú zľavu sme najskôr odsúhlasili s odberateľom a potom takto faktúrujeme s DPH. Po prečítaní Vašich príspevkov uvažujem či bol náš postup správny.
Uvedený dobropis som uviedla do r. 23, 24 DP.
bepo
23.08.04,10:40
Moj nazor-bud sa upravi jedna faktura jednym dobropisom alebo faktury za cely mesiac suhrnnym jednym dobropisom.
Katty
24.08.04,09:05
Chodia nám faktúry z hypermarketov v ktorých nám fakturujú fixné bonusy,negarantované bonusy atď. v znení Na základe Dodávateľskej zmluvy pre rok 2004 vám fakturujeme.... niektoré sú bez DPH niektoré s DPH, chcem sa spýtať či ich ja ako odberateľ mám akceptovať alebo nie.
Dakujem
Katty
24.08.04,10:53
prosíííííííím nevie mi nikto poradiť? robím teraz DPH a toto ma brzdí.....
alexaneta
24.08.04,11:43
podľa všetkého všetkého by mali byť od 1.5.2004 všetky bonusy s DPH ja by som to neakceptovala a žiadala vyhotoviť nové faktúry
Katty
24.08.04,11:49
alexi takže vravíš že sa mám obrátiť na dodávateľa a žiadať ho o opravu a vyčíslenie DPH...
a dalšia vec bonusy sa už tuším považujú za opravu ZD takže by som mala ja ako odberateľ vystavovať dobropisy s odkazmi na jednotlivé pôvodné faktúry...ale to je nemožné pri tých kvantách....
neviem čo s tým a to budú mať asi viaceré firmy problém
Katty
24.08.04,12:00
http://www.porada.sk/showthread.php?t=337&page=1&pp=10&highlight=bonus

toto som našla v starších príspevkoch a tam sa teda nevedeli dohodnúť či sú tieto faktúry vystavované správne alebo nie, vidím to tak že dohádať sa s týmito kolosmi nemá význam lebo nikto nebude kompetentný a nervy pri tom stratím iba ja...

...nemá niekto z vás rovnaký problém, ako ho riešite vy???
alexaneta
24.08.04,12:08
ako som už písala vyššie našla som stanovisko že nie je možné uplatňovanie finančného vysporiadania, poskytnutia bonusu, skonta alebo zľavy bez toho, aby nebol opravený základ dane -takisto mi to potvrdila naša dańová por. a odberatelia ktorí si to zisťovali u svojich poradcov.z toho usudzujem že budem aj ja musieť vyrábať fa s DPH + poradové čísla pôvodných faktúr čo sa mi tiež nepáči a pripadali mi rozumnejšie tie finančné vysporiadania v prípade odobratého množstva - nie zľavy z ceny to muselo byť aj pred tým s DPH
Mária Laczková
26.01.06,19:59
Ak sa odberateľ a dodávateľ nedohodnú písomne na finančnom vyrovnaní bez DPH, tak sa musí vystaviť dobropis s DPH. Ak vystavujete dobropis /za odobraté množstvo/ ku faktúram za celý rok, stačí k dobropisu vyhotoviť prílohu so zoznamom faktúr s fakturovaným množstvom a hodnotou.