lili1236
06.02.11,11:48
Máme takúto situáciu, brat od 1.1. 2010 nazamestnaný,popri tom práca na dohodu,preukazoval na úrade a dostával aj príspevok.Od apríla zamestnaný v Slovenskej firme pracujúcej vo Francúzsku.Podal výpoveď dohodou, ktorú mu neuznali ale aj tak odišiel do Talianskej firmy,tam je zamestnaný od októbra doteraz.Vráti sa na Slovensko až v apríli a povedal,že tým pádom daňové nepodá...čo sa stane ak to naozaj nepodá? Mohla by som to podať zaňho ja?Ako by som mala postupovať? nemá od nijakého zamestnávateľa papiere k daňovému.Podá to zaňho Talianska firma kde teraz robí?Nepomôžete mi zorientovať sa v tom a poradiť ako mám postupovať?Ďakujem
veronikasad
06.02.11,10:51
Máme takúto situáciu, brat od 1.1. 2010 nazamestnaný,popri tom práca na dohodu,preukazoval na úrade a dostával aj príspevok.Od apríla zamestnaný v Slovenskej firme pracujúcej vo Francúzsku.Podal výpoveď dohodou, ktorú mu neuznali ale aj tak odišiel do Talianskej firmy,tam je zamestnaný od októbra doteraz.Vráti sa na Slovensko až v apríli a povedal,že tým pádom daňové nepodá...čo sa stane ak to naozaj nepodá? Mohla by som to podať zaňho ja?Ako by som mala postupovať? nemá od nijakého zamestnávateľa papiere k daňovému.Podá to zaňho Talianska firma kde teraz robí?Nepomôžete mi zorientovať sa v tom a poradiť ako mám postupovať?Ďakujem
Treba písomne oznámiť DU predlženie lehoty na podanie DP z dôvodu príjmov zo zahraničia (predlžená lehota môže byť až do 30.9.2011)
lili1236
06.02.11,18:26
Ďakujem o tejto možnosti som nevedela a čo by sa stalo keby sa daňové nepodalo vôbec?
Tweety
06.02.11,18:34
Ďakujem o tejto možnosti som nevedela a čo by sa stalo keby sa daňové nepodalo vôbec?
Samo sa to nepodá, takže ak ho nepodá, hoci povinnosť má, poruší tým ustanovenia znenia Zákona o dani z príjmu.
KEJKA
06.02.11,19:55
časom môže dostať výzvu z DU na podanie DP, potom už podať bude musieť.
Melnick
06.02.11,20:17
wallie
07.02.11,08:00
ak nepodá DP, tak to síce možno teraz a na dlhé roky nikomu chýbať nebude , keďže sociálna poisťovňa pracuje aj s niekoľkoročným oneskorením, minimálne však nebude mať tým pádom zdokladovaný a vysporiadaný príjem za daný rok, čo by mohlo neskôr chýbať napr. ako odpracovaný rok pri výpočte a zápočte rokov na výpočet starobného dôchodku, ale to má ešte ďaleko :D
lili1236
07.02.11,08:13
Ďakujem za vaše odpovede, on má totiž nato asi taký názor,že kašlem nato ved to nepodám,ale mne sa to nezdá.Mohla by som to nejakým spôsobom podať zaňho ja?Ako by som mala postupovať?ísť na úrad práce a vypýtať si nejaké potvrdenie,o evidencii? dajú mi ho ak nebude on prítomný osobne alebo to mám skúsiť pýtať písomne?A ani doklad od slovenského zamestnávateľa nemáme,keď ho písomne vyzvem majú povinnosť poslať mu to?A v prípade terajšieho zamestnávateľa, talinskej firmy, kde pracuje od októbra? podáva to tam tá firma? alebo majú dať potvrdenie a zahrnie sa to tu do daňového? Ďakujem
wallie
07.02.11,08:53
oficiálne zaňho nemôžeš ísť na úrady vybavovať nič ak nemáš od neho písomné splnomocnenie s overným podpisom u notára
ten slovenský zamestnávateľ je ale povinný mu to Potvrdenie o vyplatených príjmoch zo závislej činnosti za r.2010 zaslať poštou, ak nezašle treba si to písomne od neho žiadať!!!_ ak sa k tomu potvrdeniu nebude dať nijako domôcť napr. že firma už krachla alebo je inak nekontaktná, môže ako náhradný doklad priložiť k DP aj výplatné pásky za príslušné mesiace spolu s listom na ktorom to zdôvodní.
Príjem z Talianska za r.2010 je povinný tiež zdokladovať a zahrnúť do svojho daň. priznania,nakoľko je občan SR s trvalým pobytom v SR a je teda daňový rezident SR,zdaňuje tu svoj celosvetový príjem, resp. uvádza do priznania celosvetové príjmy, ale v ďalšej časti daň.priznania si vzápätí uplatní metódu na zamedzenie dvojitého zdanenia, čiže ten zahraničný príjem tuto de facto nezdaňuje, zdaňuje sa mu v Taliansku
lili1236
07.02.11,12:01
Takže teoreticky keď napíšem v jeho mene listy by sa to vybaviť dalo..?Potrebovala by som doklad z úradu práce, a keď vykonával počas nezamestnanosti prácu na dohodu nepresahujúcu tú sumu aby mal nárok na podporu,to mi dá úrad práce,alebo ten súkromník kde robil alebo sa to tam nemusí dať?A ked jeden mesiac mu ,,visí,, lebo sa zamestnal u takého čo mu nedal výplatu a nakoniec brat zistil,že ho ani neprihlásil ani neodviedol zaňho nič?Podal naňho niečo ale je to v inom kraji a nič mu aj tak neodpísali...Takže tento jeden mesiac mu v roku visí..S tým čo sa dá robiť?ďakujem
wallie
07.02.11,13:36
z úradu práce k daň. priznaniu nepotrebuješ nič, potrebuje zdokladovať len príjmy od zamestnávateľov na základe doložených Potvrdení o príjmoch zo závislej činnosti, za ten jeden mesiac keďže príjem nemal, do priznania nič nepriráta, zdaňuje len príjem ktorý mu bol vyplatený