Viera
06.02.11,13:06
SZČO od r. 1991 viedla podvojné účtovníctvo, aj keď jej to zákon neprikazoval. Pre rok 2011 by chcela prejsť na jednoduché účtovníctvo.
Podľa inventarizácie k 31.12.2010 nemá nijaké záväzky ani pohľadávky z obchodného styku ( iba voči štátu : DPH, dani z príjmu, RZZP), ale má zostatok na účte 384 - výnosy budúcich období vo výške 300,- €, z titulu vopred vyfaktúrovaného nájomného za mesiach január 2011. Nájomné bolo zaplatené v decembri 2010. Prepokladám, že o túto sumu 300,- € by mal byť zvýšený daňový základ za rok 2010 a v poznámkach k účtovnej závierke by malo byť uvedené, že účtovná jednotka sa rozhodla od roku 2011 prejsť na JÚ.
Je tento postup správny ? Je potrebné poslať ešte nejaké oznámenie na DÚ, že došlo k zmene sústavy účtovania ?
janyca
07.02.11,09:23
ahojte poradáci, prosím o radu...SZCO pre ktoreho vediem JU ide založiť s.r.o.-čku, takže budem musieť prejsť na PU, aké povinnosti mám ja ako účtovníčka ??? ako tak čítam na porade tak musím dať zamestnancovi ukončenie PP a odhlasit ho z poistovní a potom nanovo nahlasiť ale čo ešte ???? dakujem
KEJKA
07.02.11,09:37
neprechádzaš na PU.
SZČO naďalej je SZČO a vedie JU.
SRO je samostatný právny subjekt, pre ktoré je povinnosť účtovať PU.
otázku odhlásenia a prihlásenia zamestnanca /konateľa/ vyrieš v prvom rade s podnikateľom. On musí vedieť, či vôbec chce byť v s.r.o. zamestnaný.
janyca
07.02.11,11:53
v prvom rade dakujem velmi pekne za rychlu odpoved :) ale ved on živnosť zruší,bude mať až len s.r.o.-čku...určite bude ZC-com firmy ale hlavne ma zaujíma ake povinnosti mam voči DU?? alebo vieš mi napísať pod akym čislo v zakone to najdem, vieš som v tomto začiatočníčka....dakujeeem
Viera
07.02.11,12:17
Ste trochu mimotemy, ja som potrebovala poradiť pri prechode z PÚ na JÚ...
janyca
07.02.11,12:38
Ahoj Vierka, prepač ja som sa ti vtisla do témy, Kejka odpovedala mne na moju otazku...nechcela som otvarat novu temu,tak som napisala sem...
janyca
14.02.11,11:17
Kejka poprosím Ta ešte o odpoved ohladom danoveho uradu, aké má povinnosti novovzniknuta s.r.o.-čka, ked som dobre informovaná tak je potrebná registrácia k dani z príjmov PO, reg. k DPH nie je povinná, a závislá činnosť ? dakujem
KEJKA
14.02.11,14:25
DU:
DPPO,
DPH-len dobrovoľne,
DMV - ak je auto v majetku.
DPFO - ak sú zamestnanci, alebo ak konateľ poberá príjmy, eventuálne vreckové ZSC
janyca
14.02.11,14:34
ďakujem si zlatá, velmi si mi pomohla :) je super,že existuje takáto stránka,kde si môžeme pomáhať...