Mickya
11.12.05,21:40
Jeden podnikateľ kúpil doménu, ktorá názvom súvisí s činnosťou, ktorú tento podnikateľ vykonáva. Ochrannú známku pre túto doménu si zaregistroval aj na úrade priemyselného vlastníctva. Ale keďže si nemohol v tomto prípade zaregistrovať ochrannú známku na činnosť, ktorú má teraz uvedenú v živnostenskom liste (pretože mu to určité pravidlá nepovoľujú), tak musel tam uviesť činnosť, ktorú ešte nemá uvedenú v živnostenskom registri.
Jedna firma, ktorá mala tiež záujem o túto doménu, dala tohto podnikateľa na súd, že oni chcú túto doménu, vraj majú na ňu väčšie právo.
Podnikateľ musel preto zaplatiť 60 000 Sk súdne poplatky v súvislosti s touto doménou, pretože tá firma to posunula na súd. Po skončení súdu (ak vyhrá), tak si určite bude chcieť nárokovať túto čiastku. Len spomeniem, že rozhodnutie nevykonáva slovenský súd.
Viem, že súdne poplatky sú daňovo uznateľným výdavkom, len neviem, či aj v tomto prípade.
Prosím, sú súdne poplatky a úhrada ochrannej známky v tomto prípade daňovo uznateľnými výdavkami?
Čo má teraz podnikateľ robiť, ak by neboli daň. uznateľnými, má podnikateľ rozšíriť svoj živnostenský list a potom brať tieto výdavky ako zriaďovacie? Alebo zriaďovacie výdavky sú len pri založení firmy?
ďakujem za každú radu
Mickya
15.12.05,13:47
Prosím, nik nevie poradiť, ako mám postupovať?
andrej_rv
16.12.05,21:36
Prosím, nik nevie poradiť, ako mám postupovať?

V zmysle § 37 ods.(1) Postupov PÚ sa na účte 011 – Zriaďovacie náklady účtujú len náklady súvisiace so založením a vznikom účtovnej jednotky, podobne definuje zriaďovacie výdavky aj § 5 ods. 7 Postupov JÚ. Súdne poplatky po vzniku účtovnej jednotky sa sem účtovať v žiadnom prípade nemôžu.
Ochranná známka sa účtuje ako tzv. oceniteľné právo na účte 014. Náklady na jej obstaranie sa odpisujú, pokiaľ by presiahli sumu 50 tis. Sk (resp. ak účtovná jednotka rozhodne o ich odpisovaní i pri nižšej sume).
Podľa § 19 ods. 2 písm. k) daňovými výdavkami sú: " výdavky na reklamu vynaložené na účel prezentácie podnikateľskej činnosti daňovníka, tovaru, služieb, nehnuteľností, obchodného mena, ochrannej známky, obchodného označenia výrobkov a iných práv a záväzkov súvisiacich s činnosťou daňovníka, so zámerom dosiahnutia, zabezpečenia, udržania alebo zvýšenia príjmov daňovníka"
Problematike registrácie ochranných známok sa síce nerozumiem, ale podľa mňa súdne poplatky vynaložené v súvislosti so súdnym sporom o registráciu domény a ochrannú známku súvisia s podnikateľskou činnosťou resp. so zabezpečením budúcich príjmov. Vo väzbe na § 19 ods. 3 písm. j) ich podľa môjho názoru možno v plnej výške považovať za daňový výdavok.
Mickya
18.12.05,10:29
Srdečná vďaka
Mickya
19.12.05,06:07
Prosím, ešte ma k tomu napadla otázka. Uvažujem správne, že ak náhodou vyhráme súd a budem požadovať úhradu od tej firmy, čo nás dala na súd, faktúru vystavím bez DPH v presnej výške, akej sme mali my výdavky, že?
---------
Čo sa týka výdavkov na súdne poplatky, ak presiahli 70 tis., nie je tam žiadne obmedzenie a môžem si ich teda uplatniť v plnej výške v tomto roku, že?
------------
Myslím si, že je to tak ako píšem, ale nemám 100%-nú istotu, keďže sa s tým stretávam po prvýkrát.
Vďaka