lulu78
06.02.11,15:37
Dobry den,
chcela by som sa poradit, ze ako to je s narokom na 25 dni dovolenky. Mam 33 rokov, som čiastočny invalid od 16.rokov. Viem, ze az po odpracovaných 15 rokov je nárok, ale nie su tam aj nejake vynimky. Pracujem 6 rokov a študovala som 5 rokov, a nejake obdobie som bola nezamestnana alebo mimo Slovenska.
dakujem
KEJKA
06.02.11,14:45
"hľadaj" tlačítko - podobne ako google,..vpravo hore.
Nájdeš všetky započitateľné roky.
ivka70
06.02.11,15:01
Uspesne ukoncene studium (standardna dlzka) sa zapocitava, rovnako ako praca a obdobie ecidencie na UP, aj pobyt v zahranici, ak ho vies vydokladovat napr. pracovnou zmluvou.
Vsetko musis preukazat zamestnavatelovi najneskor do konca kalendarneho roka, v ktorom si narokujes na vyssiu vymeru dovolenky.

§ 103
(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(3) Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov asistentov učiteľov, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.

(4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

(6) Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky.

(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.
truch
06.02.11,15:01
V aprílovej novele ZP by práve toto malo byť poriešné, tak už len vydržať, bude stačiť len vek 33 rokov:)
lulu78
06.02.11,17:09
dakujem, len nie je mi jasne, ze v bode 5, pismenko i) je napisane ak poberal invalidny dochodok tak sa to zaratava. Ja poberam ciastočny invalidny, je to to iste, ci sa to neberie do uvahy? toto mi nie je jasne.
Xanti
06.02.11,17:11
dakujem, len nie je mi jasne, ze v bode 5, pismenko i) je napisane ak poberal invalidny dochodok tak sa to zaratava. Ja poberam ciastočny invalidny, je to to iste, ci sa to neberie do uvahy? toto mi nie je jasne.
Máš nárok na 25 dní dovolenky, preukážeš splnenie podmienok poberaním ID .
veronikasad
06.02.11,17:24
Dobry den,
chcela by som sa poradit, ze ako to je s narokom na 25 dni dovolenky. Mam 33 rokov, som čiastočny invalid od 16.rokov. Viem, ze az po odpracovaných 15 rokov je nárok, ale nie su tam aj nejake vynimky. Pracujem 6 rokov a študovala som 5 rokov, a nejake obdobie som bola nezamestnana alebo mimo Slovenska.
dakujem
obdobie, po ktoré si bola nezamestnaná (bez evidencie na UP) sa ti do zápočtu rokov nepočíta. Iba ak si mala v zahraničí prac.zmluvu a vieš to dokladovať.

(platí do schválenia novely ZP).
suklova
22.06.11,06:18
Zmenilo sa niečo ohľadne dovolenky? Platí alebo od kedy má platiť to, že po dosiahnutí veku 33 r. bude mať automaticky nárok na dovolenku?
katka50
22.06.11,06:22
Zmenilo sa niečo ohľadne dovolenky? Platí alebo od kedy má platiť to, že po dosiahnutí veku 33 r. bude mať automaticky nárok na dovolenku?
Zrejme až po novele zákonníka práce od 1.9.2011.
suklova
22.06.11,06:29
Ďakujem. Ale ešte o tom nieje rozhodnuté, že?
ANNAP
08.09.11,04:49
poraďte mi prosím : zamestnanec, ktorý mi dokladuje odpracované roky pre zvýšený nárok na dovolenku pôsobil od 5.10.1999 do 31.12.1999 v Izraeli, má potvrdenie od slov. agentúry že mu sprostredkovala od... do ... dobrovoľníicku prácu v Izraelskom kibbutzi, rátať mu to do času trvania prac. pomeru pre zvýšenú dovolenku ?