békefy
06.02.11,19:52
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, minulý rok som predal byt a bohužial podla zákona musím zaplatiť daň z príjmu.
Dneska naša účtovníčka vyrátala že budem musieť zaplatiť 3500 €. Ide o to že ja som hned ako predal byt som kúpil druhý, väčší, drahší. Samozrejme z toho zisku čo som mal officiálne nič neostalo. Moja otázka je či môžem daň zaplatiť aj v splátkach, vlastne môžem požiadať daňový úrad?
Stanislav 1975
06.02.11,18:53
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, minulý rok som predal byt a bohužial podla zákona musím zaplatiť daň z príjmu.
Dneska naša účtovníčka vyrátala že budem musieť zaplatiť 3500 €. Ide o to že ja som hned ako predal byt som kúpil druhý, väčší, drahší. Samozrejme z toho zisku čo som mal officiálne nič neostalo. Moja otázka je či môžem daň zaplatiť aj v splátkach, vlastne môžem požiadať daňový úrad?

tak o tom veľmi pochybujem, že by sa to dalo zaplatiť na splátky...
veronikasad
06.02.11,18:56
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, minulý rok som predal byt a bohužial podla zákona musím zaplatiť daň z príjmu.
Dneska naša účtovníčka vyrátala že budem musieť zaplatiť 3500 €. Ide o to že ja som hned ako predal byt som kúpil druhý, väčší, drahší. Samozrejme z toho zisku čo som mal officiálne nič neostalo. Moja otázka je či môžem daň zaplatiť aj v splátkach, vlastne môžem požiadať daňový úrad?
daň je splatná v termíne na podanie DP (do 31.3.2011). Môžeš požiadať DU o splátkový kalendár, ak ti ho schvália, treba ho dodržiavať. Lebo ak nebude dodržaný, stane sa splatným celý nedoplatok a DU ti môže dať exekúciu.
Stanislav 1975
06.02.11,18:58
daň je splatná v termíne na podanie DP (do 31.3.2011). Môžeš požiadať DU o splátkový kalendár, ak ti ho schvália, treba ho dodržiavať. Lebo ak nebude dodržaný, stane sa splatným celý nedoplatok a DU ti môže dať exekúciu.

a aká je šanca,že mu schvália ten splátkový kalendár? hmhm-podľa mňa keď nemáš kontakty,tak mizivá...
veronikasad
06.02.11,19:00
a aká je šanca,že mu schvália ten splátkový kalendár? hmhm-podľa mňa keď nemáš kontakty,tak mizivá...
záleží od zdôvodnenia.

Dá sa to riešiť aj inak - na DU podá oznámenie o predlženie lehoty na podanie DO po 30.6.2011 a dovtedy na daň našetrí ...
Zita5
06.02.11,19:07
Zákon o správe daní a poplatkov

§ 59
Odklad platenia a povolenie splátok
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-06-2010-a.html#hore)

(1) Na žiadosť daňového subjektu môže správca dane, ktorým je obec, povoliť odklad platenia dane, ktorej správu vykonáva, alebo platenie tejto dane v splátkach, ak by bolo neodkladné zaplatenie dane spojené s vážnou ujmou daňového subjektu. Ak ide o inú daň ako podľa prvej vety, môže daňový úrad alebo colný úrad povoliť na základe žiadosti daňového subjektu odklad platenia tejto dane alebo jej platenie v splátkach, ak osobitný predpis12aa) neustanovuje inak.

(2) Správca dane môže povoliť odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach, len ak dlžná suma bude zabezpečená podľa tohto zákona (§ 71) alebo niektorým zo spôsobov zabezpečenia záväzkov podľa osobitného zákona.12b)

(3) Ak daňový subjekt žiada o povolenie odkladu platenia dane z príjmov alebo dane z pridanej hodnoty, alebo spotrebných daní, alebo o povolenie platenia týchto daní v splátkach, predloží analýzu svojej finančnej a ekonomickej situácie.

(4) Odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach môže správca dane povoliť najviac na dvanásť mesiacov odo dňa splatnosti dane alebo rozdielu dane.

(5) Odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach môže správca dane povoliť najskôr odo dňa doručenia rozhodnutia o povolení odkladu platenia dane alebo rozhodnutia o povolení platenia dane v splátkach.

................... prečítajte si ten §59 celý , lebo je veľmi dlhý , stačí ak kliknete "Na začiatok "

Neviem akú činnosť vykonávate , či ste zamestnancom , alebo ste podnikateľom, treba sa pripraviť aj na preddavky na daň , ktoré vlastne ako SZČO budete platiť z poslednej daňovej známej daňovej povinnosti a platiť budete prvý preddavok 30.6., 30.9.31.12.2011, 31.3.2012.
K preddavkom pozrite Zákon o dani z príjmu § 42
Stanislav 1975
06.02.11,19:09
záleží od zdôvodnenia.

Dá sa to riešiť aj inak - na DU podá oznámenie o predlženie lehoty na podanie DO po 30.6.2011 a dovtedy na daň našetrí ...

no,takto skorej by to šlo...:)
Jokolka
06.02.11,19:10
A urcite musite tu dan platit? Totiz ak ste mali v danom byte trvaly pobyt dlhsie ako 2 roky tak je prijem oslobodeny od dane.

a otazka aj na ostatnych ...nie je to nahodou tak ze ak predal a hned v danom roku aj kupil tak dan je len z rozdielu ceny. teda v jeho pripade 0, lebo kupil drahsi?
Stanislav 1975
06.02.11,19:14
A urcite musite tu dan platit? Totiz ak ste mali v danom byte trvaly pobyt dlhsie ako 2 roky tak je prijem oslobodeny od dane.

a otazka aj na ostatnych ...nie je to nahodou tak ze ak predal a hned v danom roku aj kupil tak dan je len z rozdielu ceny. teda v jeho pripade 0, lebo kupil drahsi?

mýliš sa- tam nejde o to, za kolko kúpil 2 byt, ten 2 byt je úplne irelevantný...
békefy
06.02.11,19:22
A urcite musite tu dan platit? Totiz ak ste mali v danom byte trvaly pobyt dlhsie ako 2 roky tak je prijem oslobodeny od dane.

a otazka aj na ostatnych ...nie je to nahodou tak ze ak predal a hned v danom roku aj kupil tak dan je len z rozdielu ceny. teda v jeho pripade 0, lebo kupil drahsi?

Bohužial o to ide že som nebol trvalo prihlasený na byt, len som bol majitelom. Ja som o tom ani nevedel ze budem musiet zaplatit dan, ked tam nie som na trvalo prihlasený. Asi budem musiet kupit niake faktury
Jokolka
06.02.11,19:31
a co 5 rokov vlastnictva bezprostredne pred predajom...ani to nie je vas pripad..vtedy je tiez oslobodenie
pepa78
06.02.11,19:32
Bohužial o to ide že som nebol trvalo prihlasený na byt, len som bol majitelom. Ja som o tom ani nevedel ze budem musiet zaplatit dan, ked tam nie som na trvalo prihlasený. Asi budem musiet kupit niake faktury

Len pre istotu - byt si asi nevlastnil 5 rokov, ze ?
békefy
06.02.11,19:33
Len pre istotu - byt si asi nevlastnil 5 rokov, ze ?
bohužial nie
ked zozeniem stavebne faktury to mi schvalia?
pepa78
06.02.11,19:38
bohužial nie
ked zozeniem stavebne faktury to mi schvalia?

Poviem ti to takto, ak na danove priznanie uvedies naklady na rekonstrukciu a mas doklady na to, tak v pripade danovej kontroly si v suchu...nikto ti nedokaze ze si tam nemenil 3x obklad v kupelni atd. A v podstae danova kontrola ani nemusi nastat...
békefy
06.02.11,19:44
Poviem ti to takto, ak na danove priznanie uvedies naklady na rekonstrukciu a mas doklady na to, tak v pripade danovej kontroly si v suchu...nikto ti nedokaze ze si tam nemenil 3x obklad v kupelni atd. A v podstae danova kontrola ani nemusi nastat...
Dakujem, asi to tak aj spravim samozrejme nechcem to vynulovat na 0-u lebo zas to bude už moc nápadne.
békefy
17.02.11,16:55
Dakujem, asi to tak aj spravim samozrejme nechcem to vynulovat na 0-u lebo zas to bude už moc nápadne.

Mozem sa spytat? Chcel by som dozvediet, ked po podani priznania sa im nepaci to priznanie a budu ziadat tie bloky a faktury, budem mat na to niaku lehotu dokedy to musim im podat?
Lebo najprv vyplnime priznanie a az potom ked budu ziadat faktury az vtedy to zacnem cele riesit, kupovat, lebo asi budem musiet aj niake faktury aj kupit. :(
Neni tu niekto kto pozna ako to vlastne riesia? Ci studuju vsetky priznania alebo len tak nenapadne vyberaju? Samozrejme priznanie bude vyplnene tak aby som zaplatil cca. 300 Euro dan, aby zas nebolo divne ze uplne na nulu vyrovnane.
Som v tom trosku laik, tak ze sorry vopred ked su to hlupe otazky pre Vas.
Vdaka za odpovede
veronikasad
17.02.11,17:00
Mozem sa spytat? Chcel by som dozvediet, ked po podani priznania sa im nepaci to priznanie a budu ziadat tie bloky a faktury, budem mat na to niaku lehotu dokedy to musim im podat?
Lebo najprv vyplnime priznanie a az potom ked budu ziadat faktury az vtedy to zacnem cele riesit, kupovat, lebo asi budem musiet aj niake faktury aj kupit. :(
Neni tu niekto kto pozna ako to vlastne riesia? Ci studuju vsetky priznania alebo len tak nenapadne vyberaju? Samozrejme priznanie bude vyplnene tak aby som zaplatil cca. 300 Euro dan, aby zas nebolo divne ze uplne na nulu vyrovnane.
Som v tom trosku laik, tak ze sorry vopred ked su to hlupe otazky pre Vas.
Vdaka za odpovede
etiketa porady :

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.