vvrka
06.02.11,20:26
Ahojte, som tu nova a rada by som vas poziadala o radu.

Pracujem rok a pol na TPP, zmluvu mam na dobu urcitu - zastupovanie pocas materskej dovolenky.
S manzelom by sme radi zacali pracovat na babatku a tento tyzden si idem vybavit dobrovolne nemocenske poistenie.

Co by sa stalo, pokial by som nastupila na matersku a vtom by sa vratila kolegyna, ktoru zastupujem? Tym by mi vlastne skoncil pracovny pomer a bola by som nezamestnana - ovplyvni to nejako moje prispevky na materskej? Alebo s tym zamestnavatel nic nema a matersku by som normalne dostavala?

Musela by som vsak potom ist na Urad prace a platit si odvody sama, aby mi ostala materska?

A co by sa dialo v pripade, ze by som pred nastupom na matersku ostala na PN a v tomto obdobi by sa ta kolegyna vratila?

Prepacte, ak sa pytam hlupo, ale uz som cela pomotana z toho, co som o tom precitala a radsej sa chcem spytat sama presne na moju situaciu, nez si nieco dedukovat z cudzich diskusii.

Moja dilema teraz je, ci mam ziadat, aby mi vedenie dalo novu zmluvu na dobu neurcitu, a az potom otehotniet. Po materskej dovolenke sa do tejto firmy urcite nechcem vratit, takze to, ze by mi skoncil pracovny pomer u nich, by mi nevadilo, len nechcem ostat bez akehokolvek prijmu.

Vopred vam dakujem za vase odpovede a rady.
ivka70
06.02.11,19:33
Ahojte, som tu nova a rada by som vas poziadala o radu.

Pracujem rok a pol na TPP, zmluvu mam na dobu urcitu - zastupovanie pocas materskej dovolenky.
S manzelom by sme radi zacali pracovat na babatku a tento tyzden si idem vybavit dobrovolne nemocenske poistenie.

Co by sa stalo, pokial by som nastupila na matersku a vtom by sa vratila kolegyna, ktoru zastupujem? Tym by mi vlastne skoncil pracovny pomer a bola by som nezamestnana ANO- ovplyvni to nejako moje prispevky na materskej? NIE Alebo s tym zamestnavatel nic nema a matersku by som normalne dostavala? TAK :)

Musela by som vsak potom ist na Urad prace a platit si odvody sama, aby mi ostala materska? NIe, pocas MD a RD sa na UP neregistrujes, az po ukonceni RD ,ak by si nemala potom pracu
si poistencom statu ,akurat nahlasujes v poistovniach zmenu

A co by sa dialo v pripade, ze by som pred nastupom na matersku ostala na PN a v tomto obdobi by sa ta kolegyna vratila? To iste ako keby si bola na MD, tvoj PP by skoncil aj pocas PN, v den jej navratu do prace

Prepacte, ak sa pytam hlupo, ale uz som cela pomotana z toho, co som o tom precitala a radsej sa chcem spytat sama presne na moju situaciu, nez si nieco dedukovat z cudzich diskusii.

Moja dilema teraz je, ci mam ziadat, aby mi vedenie dalo novu zmluvu na dobu neurcitu, a az potom otehotniet. To ti asi nedaju, pokial ta zastupujuca bude na RD, lebo takto je to pre nich vyhovujuce. Ak po jej navrate nebudu mat dalsie volne miesto, tak tvoj PP ukoncia bez problemov. Po materskej dovolenke sa do tejto firmy urcite nechcem vratit, takze to, ze by mi skoncil pracovny pomer u nich, by mi nevadilo, len nechcem ostat bez akehokolvek prijmu.

Vopred vam dakujem za vase odpovede a rady.

v texte
vvrka
06.02.11,19:59
Dakujem ti, ivka70, pomohla si mi. Takze sa nemusim bat, ze nebudem dostavat ani korunu, ked mi ukoncia pracovny pomer.

Novu zmluvu by mi mozno aj dali, lebo som presla na inu poziciu (novovytvorenu), kde so mnou vraj rataju, len som chcela vediet, ci to vobec ma zmysel ziadat, ak mi to neovplyvni vysku prispevkov, a ja tam uz viac nechcem ostat.

Nerada to priznavam, ale som obetou sikany na pracovisku a preto mi vsetci radia, aby som sa dala na PN, ked otehotniem. Nepride mi to uplne fer voci zamestnavatelovi, ale zazivam tam denne take stresy a psychicky teror, ze sa bojim, ze by mi to mohlo v tehotenstve uskodit.

Keby som teda bola na PN dajme tomu od aprila a DNP si budem platit teraz od februara, bude mi chodit nemocenske a subezne si budem platit DPN, aby sa mi navysila materska, dobre to chapem? Cize aj keby sa vratila ta kolegyna a mna by vyhodili, nemusim sa hadam bat. :confused:
veronikasad
06.02.11,20:13
vvrka, nárok na materské zo súčasného prac.pomeru budeš mať len v prípade, ak tvoj pracovný pomer skončí v čase, keˇˇd už budeš tehotná. Ochranná doba tehotných pracovníčok sa od 1.1.2011 predlžila na 8 mesiacov.

Podmienkou pre výplatu nemocenského z DNP je doba nem. poistenia 270 dní v posl. dvoch rokoch. Do tejto doby sa započítava aj predch. ukončené nem. poistenie, napr. zo zamestnania. Odkedy trvá tvoj súčasný pracovný pomer ?
edu21
06.02.11,20:23
veronikasad - a ochranná doba tehot. pracovníčok sa vzťahuje na nejakú konkr. dĺžku prac. pomeru? Ja mám novú zmluvu od 23.8.2010 do 30.6.2011 a teraz som tehotná, predpokladaný TP 10/2011 .. Platí to teda aj pre mňa?
Od 08/2010 si platím aj DNP - mám si ho platiť aj naďalej? Dokedy asi, ak všetko bude (tehotenstvo) pewbiwhať ako má?
Ďakujem za odpoveď
veronikasad
06.02.11,20:29
veronikasad - a ochranná doba tehot. pracovníčok sa vzťahuje na nejakú konkr. dĺžku prac. pomeru? Ja mám novú zmluvu od 23.8.2010 do 30.6.2011 a teraz som tehotná, predpokladaný TP 10/2011 .. Platí to teda aj pre mňa?
Od 08/2010 si platím aj DNP - mám si ho platiť aj naďalej? Dokedy asi, ak všetko bude (tehotenstvo) pewbiwhať ako má?
Ďakujem za odpoveď
zo súčasného prac.pomeru máš splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia v posl. dvoch rokoch - vznikne ti nárok na materské zo zamestnania.

DNP - ak splníš podmienku 270 dní poistenia, môžeš poberať nem.dávky z tohto poistenia (napr. rizikové tehotenstvo). DNP neruš (ani odchodom na materskú). Počas poberania nemocenského a materského odvody do SP neplatíš.

Nárok na nemocenské zo súčasného prac.pomeru ti vznikne len v prípade, ak jeho začiatok bude do 7 dní od skončenia prac.pomeru, alebo začne pred skončením prac. pomeru (ukončením prac.pomeru výplata nem. dávok nekončí - ak PN trvá ďalej).
vvrka
06.02.11,20:45
Som tam zamestnana uz vyse roka a pol, cize tych 270 dni splnam.

Rozmyslam o tej PN, ale je to velke obmedzenie, vychadzky len 2x2 hodiny denne, domace vazenie, hrozba kontroly, ak sa niekde zabudnem... Neviem si predstavit fungovat takto vyse pol roka. A pride mi to hlavne necestne.

Na druhej strane si neviem predstavit pracovat v druhom stave v podmienkach, v akych som. Zdviham totiz tazsie bremena, takze by ma museli preradit, no a preradit ma mozu len tam, kde budem priamo s osobou, ktora je zdrojom mojho mobbingu (sikany). Takze jednoznacne musim odtial prec, ale pripada mi nefer ist sa zamestnat inam a po skusobnej dobe hned otehotniet (uz to viac nechceme odkladat).

Keby mi ukoncili PP navratom tej kolegyne, tak by som odvtedy vlastne nemusela byt na PN, akurat by som bola nezamestnana - a co by som si vlastne musela platit sama, ake odvody? Dobrovolne nemocenske poistenie by som uz mala, co vsetko by som si este mala platit, prosim vas? Oplatilo by sa mi to vobec? Zarabam 700 eur hrubeho.

Co by ste robili na mojom mieste vy?
veronikasad
06.02.11,20:56
Som tam zamestnana uz vyse roka a pol, cize tych 270 dni splnam.

Rozmyslam o tej PN, ale je to velke obmedzenie, vychadzky len 2x2 hodiny denne, domace vazenie, hrozba kontroly, ak sa niekde zabudnem... Neviem si predstavit fungovat takto vyse pol roka. A pride mi to hlavne necestne.

Na druhej strane si neviem predstavit pracovat v druhom stave v podmienkach, v akych som. Zdviham totiz tazsie bremena, takze by ma museli preradit, no a preradit ma mozu len tam, kde budem priamo s osobou, ktora je zdrojom mojho mobbingu (sikany). Takze jednoznacne musim odtial prec, ale pripada mi nefer ist sa zamestnat inam a po skusobnej dobe hned otehotniet (uz to viac nechceme odkladat).

Keby mi ukoncili PP navratom tej kolegyne, tak by som odvtedy vlastne nemusela byt na PN, akurat by som bola nezamestnana - a co by som si vlastne musela platit sama, ake odvody? Dobrovolne nemocenske poistenie by som uz mala, co vsetko by som si este mala platit, prosim vas? Oplatilo by sa mi to vobec? Zarabam 700 eur hrubeho.

Co by ste robili na mojom mieste vy?
Splňaš aj podmienku poistenia v nezamestnanosti (730 kal. dní v posl. 3 rokoch) ?
vvrka
06.02.11,20:59
Popravde ani neviem, co to je. Ak je to dobrovolne pripoistenie, tak nie, bohuzial.
veronikasad
06.02.11,21:02
Popravde ani neviem, co to je. Ak je to dobrovolne pripoistenie, tak nie, bohuzial.
Nie. to je doba tvojho zamestnania v posledných 3 rokoch (dobrovolné poistenie v nezamestnanosti si si asi neplatila)
vvrka
06.02.11,21:09
Aha... S prestavkami, ale mam to vyse 730 dni.
2008 - cely rok
2009 - 8 mesiacov
2010 - cely rok

Pomoze mi to v niecom?
veronikasad
06.02.11,21:13
Aha... S prestavkami, ale mam to vyse 730 dni.
2008 - cely rok
2009 - 8 mesiacov
2010 - cely rok

Pomoze mi to v niecom?
Sleduješ splnenie podmienky ku dňu skončenia prac.pomeru. Ak ju splníš, budeš mať nárok na dávku v nezamestnanosti.
Treba sa zaevidovať na UP do 7 kal. dní od skončenia prac.pomeru. Počas evidencie na UP štát bude za teba platiť zdr.poistenie.

DNP neruš, ak ti nevznikne nárok na materské z ochrannej doby( v čase skončenia prac.pomeru ešte nebudeš tehotná), budeš mať nárok na materské z DNP, príp. po splnení podmienky 270 dní poistenia (ak pracovný pomer skončí, započítava sa ti do DNP aj doba z prac.pomeru), máš nárok na nemocenské. Počas poberania nemocenského DNP neplatíš.
vvrka
06.02.11,21:24
Necham si to prejst hlavou a rano si to precitam znova, lebo stale nemam jasno v tom, co vlastne spravit.
Kazdopadne si velmi cenim tvoju ochotu nezistne mi poradit, este takto v nedelu v noci... velmi ti dakujem, potesilo ma, ze existuju taki dobri ludia.