Zoltán Kovács
07.02.11,08:02
Ahojte poraďáci!
Poprosím o radu.
Živnostníčka - dôchodkyňa, ak jej podľa RZZP do ZP vychádzajú vyššie preddavky ako je zákonom stanovené minimum, tak je povinná platiť tento preddavok, alebo nie?
Ak jej podľa RZZP vychádza preddavok nižší ako určený minimum môže si stanoviť výšku preddavku nulu?
Nejako sa neviem dohodnúť s klientom.....

Ďakujem.

...........................
Doplnenie: Respektíve ešte jedna otázka: SZČO - dôchodkyňa má nejakú úľavu pri platení preddavkov do ZP? Klient tvrdí, že v ZP jej niečo takéto hovorili.
Andyke
07.02.11,22:19
§ 16 ods. 8 písm.c stanovuje len maximum, minimum pre nich nie je stanovené :
c) samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je súčasne zamestnancom alebo osobou podľa § 11 ods. 8 písm. a) až i), k), p) a q) je najviac vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. c)] z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy,

- - -
A teraz môj súkromný názor: preddavky vypočítané nižšie ako zákonom stanovené minimum môže ale nemusí platiť , keď vychádza menej ako 100 Sk, tak vôbec nemusí platiť, ale keby mi vyšli preddavky platiť viac ako minimum tie by som platila.
Zoltán Kovács
08.02.11,06:40
Ďakujem. To isté som tvrdil aj ja. Ak podľa RZZP preddavky sú nižšie ako minimum, tak si múže stanoviť preddavky vo výške nula, ale v rámci ďalšieho RZP to doplatí.