andreakk
07.02.11,08:42
Zdravím, dúfam, že som tému dobre zaradila aa nenarobím tu na porade zbytočný neporiadok..snažila som sa hľadať odpoveď na moju otázku v zákone aj v iných témach, avšak neúspešne.:confused:
Ak by sa našiel niekto, kto by mi vedel odpovedať, veľmi by mi pomohol.
Potrebovala by som vedieť či zmena sadzby DPH je dôvod na úpravu zmluvných vzťahov, teda či je nevyhnutné robiť ku každej zmluve dodatok na základe zmeny DPH.. osobne si myslím, že je to hlúposť, keďže ide o zmenu zákona a teda zvýšená DPH sa uplatňuje automaticky-na základe zákona, ale istota je guľomet, takže by som veľmi rada vedela aj názor niekoho iného, prípadne nejaký odkaz, ktorý by uvedený problem upravoval.Máme totiž uzatvorených niekoľko desiatok zmlúv aa robiť ku každej dodatok by bolo ..fúú..
Vopred Vám ďakujem..
Zoltán Kovács
07.02.11,07:56
Ak v zmluvách je uvedená sadzba formuláciou "aktuálne podľa zákona o DPH", tak nevidím dôvod na dodatky.
Ak v zmluvách je konkrétne uvedená sadzba 19%, tak ja osobne by som urobil dodatky.
andreakk
07.02.11,08:48
Ak v zmluvách je uvedená sadzba formuláciou "aktuálne podľa zákona o DPH", tak nevidím dôvod na dodatky.
Ak v zmluvách je konkrétne uvedená sadzba 19%, tak ja osobne by som urobil dodatky.
Ďakujem..musím ich poprezerať..aa čo v prípadde, ak sadzba DPH nie je v zmluve uvedená vôbec??..aa ani odkaz na zákon..sú dohodnuté len ceny tovarov a služieb..
..dodatky by sme mali robiť, len ak dodávateľ oznámi zmenu ceny na základe zvýšenia DPH, nie?? ešte raz vďaka
Zoltán Kovács
07.02.11,10:26
Ja napr. pre takéto prípady mám v zmluvách uvedenä cenu vždy bez DPH, s tým, že je uvedené v zmluve nasledovné. " k dohodnutým cenám sa pripočítava DPH v aktuálnej sadzbe podľa znenia zákona".
KEJKA
07.02.11,10:34
Ďakujem..musím ich poprezerať..aa čo v prípadde, ak sadzba DPH nie je v zmluve uvedená vôbec??..aa ani odkaz na zákon..sú dohodnuté len ceny tovarov a služieb..
..dodatky by sme mali robiť, len ak dodávateľ oznámi zmenu ceny na základe zvýšenia DPH, nie?? ešte raz vďaka
ak máte uvedené len konečné ceny a naviac ak sú určené osobám - nepodnikateľom, tak bez zmeny - dodatku s cenou hýbať nemôžete.
angelik82
07.02.11,10:54
Zakon je nad zmluvu !!... cize automaticky ak v zmluve nemate urcene dph tak dodatok by som vobec nerobila. Nie je dovod. A automaticky fakturujete uz zvysenu dph.
V pripade, ak by ste mali konecne sumy, v ktorych je uz zahrnuta dph (co dufam, ze v dnesnej dobe ziadny blazon nerobi) tak treba dodatkovat... tak ako napisala KEJKA.
andreakk
08.02.11,09:48
Ďakujem Vám veľmi pekne..
angelik82- presne to som si myslela..len som sa potrebovala uistiť...ešte raz srdečná vďaka..