dr.sialenec
07.02.11,08:54
Dobry den,

prosim Vas o radu pri podavani rocneho zuctovania za rok 2010. Jedna sa o osobu, ktora nie je obcanom SR, ale pracovala na SR od augusta do decembra 2010 vo firme X. Od 1.1. 2011 je zamestnana vo firme Y.
Kde su povinny tejto osobe urobit rocne zuctovanie? Vo novom zamestnani Y, jej povedali, nech poziada predchadzajuceho zamestnavatela a v predchadzajucom zamestnani X jej povedali, ze uz nie je u nich zamestnana, nech si to urobi sama. Podla mna, je to v zakone osetrene tak, ze to ma robit posledny zamestnavatel u ktoreho si osoba narokovala nezdanitelnu ciastku na danovnika.

Dakujem vopred za odpoved.
katka50
07.02.11,08:15
Dobry den,

prosim Vas o radu pri podavani rocneho zuctovania za rok 2010. Jedna sa o osobu, ktora nie je obcanom SR, ale pracovala na SR od augusta do decembra 2010 vo firme X. Od 1.1. 2011 je zamestnana vo firme Y.
Kde su povinny tejto osobe urobit rocne zuctovanie? Vo novom zamestnani Y, jej povedali, nech poziada predchadzajuceho zamestnavatela a v predchadzajucom zamestnani X jej povedali, ze uz nie je u nich zamestnana, nech si to urobi sama. Podla mna, je to v zakone osetrene tak, ze to ma robit posledny zamestnavatel u ktoreho si osoba narokovala nezdanitelnu ciastku na danovnika.

Dakujem vopred za odpoved.
Zákon 595/2003 § 38

§ 38
Ročné zúčtovanie
(1) Zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1646684#p5) a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1646684#f_4448831), pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1646684#f_4448850), uvedené v § 5 ods. 1 písm. i) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1646684#f_4982891) a v § 6 až 8 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1646684#f_4448130) a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1646684#f_4842242), môže najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia písomne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane,122) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1646684#n_107697) posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1646684#n_107697) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus.
dr.sialenec
07.02.11,08:23
Cize firma X, v ktorej uz nepracuje? (beriem do uvahy iba prijmy zo zavislej cinnosti)
katka50
07.02.11,08:31
Cize firma X, v ktorej uz nepracuje? (beriem do uvahy iba prijmy zo zavislej cinnosti)
Áno, firma X, ak požiada do 15.2.2011, pokiaľ nie je povinný si podať daňové prizanie.
dr.sialenec
07.02.11,09:20
Tak toto je sila :), prave som volal do spominanej firmy X a tam mi vyslovene povedali, kedze nie je osoba uz u nich zamestnana a ani si neuplatnovala nezdanitelnu cast za rok 2010 u sucasneho zamestnavatela, je povinna si rocne zutovanie za rok 2010 urobit sama. Odbili ma aj po tom, ked som im precital uryvok zo zakona, kde sa pise,ze..........................u posledneho zamestnavatela, u ktoreho si danovnik uplatnoval nezdanitelnu cast, co su vlastne oni.
Da sa s tym este nieco robit, okrem toho, ze si to moze zamestnanec urobit sam?
Riočka
07.02.11,09:28
Ahoj poraďáci,

prosím o pomoc.
Môžem vykonať ročné zúčtovanie dane za rok 2010 zamestnancovi, ktorý bol časť roka zamestnaný vo firme v ČR ?
Ďakujem za odpoveď
veronikasad
07.02.11,10:00
Tak toto je sila :), prave som volal do spominanej firmy X a tam mi vyslovene povedali, kedze nie je osoba uz u nich zamestnana a ani si neuplatnovala nezdanitelnu cast za rok 2010 u sucasneho zamestnavatela, je povinna si rocne zutovanie za rok 2010 urobit sama. Odbili ma aj po tom, ked som im precital uryvok zo zakona, kde sa pise,ze..........................u posledneho zamestnavatela, u ktoreho si danovnik uplatnoval nezdanitelnu cast, co su vlastne oni.
Da sa s tym este nieco robit, okrem toho, ze si to moze zamestnanec urobit sam?
Uplatňovala si táto "osoba" nezd.časť základu dane ? Zamestnávatel tvrdí, že nie ...
rodina1
07.02.11,10:01
Ahoj poraďáci,

prosím o pomoc.
Môžem vykonať ročné zúčtovanie dane za rok 2010 zamestnancovi, ktorý bol časť roka zamestnaný vo firme v ČR ?
Ďakujem za odpoveď
Myslím si, že podanie si musí spraviť sám, nakoľko príjem z ČR mu v ročnom zúčtovaní nemáš ako započítať.
Zákon o dani z príjomov
Prvý oddiel
Daň fyzickej osoby

§ 32
Daňové priznanie

(2) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ak

a) plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane122) a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,
b) plynú zo zdrojov v zahraničí okrem prípadov uvedených v odseku 4,

(4) Daňové priznanie nie je povinný podať daňovník, ak má len príjmy

a) podľa § 5 a nie je povinný podať daňové priznanie podľa odseku 2 alebo
b) z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 a neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 alebo
c) ktoré poberá od zahraničného zastupiteľského úradu na území Slovenskej republiky, a je daňovníkom, ktorý požíva výsady a imunity podľa medzinárodného práva alebo, 122a)
d) zo závislej činnosti plynúce zamestnancom Európskych spoločenstiev alebo ich Európskej únie alebo jej orgánov, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie alebo
e) ktoré sú od dane oslobodené.
dr.sialenec
07.02.11,10:09
Uplatňovala si táto "osoba" nezd.časť základu dane ? Zamestnávatel tvrdí, že nie ...

Ano, uplatnovala. Zamestnavatel tvrdi, ze kvoli tomu, ze uz nie je zamestnana u nich a v roku 2011 si este neuplanovala nezdanitelnu cast u noveho zamestnavatela (ani tam jej rocne zuctovanie neurobia), musi si rocne zuctovanie urobit sama.
rodina1
07.02.11,10:19
Ano, uplatnovala. Zamestnavatel tvrdi, ze kvoli tomu, ze uz nie je zamestnana u nich a v roku 2011 si este neuplanovala nezdanitelnu cast u noveho zamestnavatela (ani tam jej rocne zuctovanie neurobia), musi si rocne zuctovanie urobit sama.
Podľa § 38 zákona o dani z príjmu (ktorý sem pridala Katka50) však ročné zúčtovanie dane sa robí za zúčtovanie obdobie, ktorým bol predchádzajúci rok, teda rok 2010. A v roku 2010 bol posledným zamestnávateľom, ktorý bol odvádzateľom dane a u ktorého posledného si uplatnila nezdaniteľnú čiastku, firma X.
Takže, ak jej firma X odmieta vykonať ročné zúčtovanie dane aj na základe žiadosti, osobne by som dala podnet na daňový úrad, že firma X odmieta vykonať ročné zúčtovanie dane.
dr.sialenec
07.02.11,10:52
Podľa § 38 zákona o dani z príjmu (ktorý sem pridala Katka50) však ročné zúčtovanie dane sa robí za zúčtovanie obdobie, ktorým bol predchádzajúci rok, teda rok 2010. A v roku 2010 bol posledným zamestnávateľom, ktorý bol odvádzateľom dane a u ktorého posledného si uplatnila nezdaniteľnú čiastku, firma X.
Takže, ak jej firma X odmieta vykonať ročné zúčtovanie dane aj na základe žiadosti, osobne by som dala podnet na daňový úrad, že firma X odmieta vykonať ročné zúčtovanie dane.

Dakujem :)
rennka
08.02.11,07:44
Ahojte, zamestnanec poziadal o RZD. U nas pracoval od 10/2010, priniesol este jedno potvrdenie za obdobie 8-9/2010 a na ostatne obdobie od 1-7/2010 mi dal cestne prehlasenie, ze nepoberal ziadny prijem. Vraj bol dobrovolne nezamestnany, neevidovany na UP. Mozem mu na zaklade takeho dokladu urobit RZD? Dakujem
ewita888
08.02.11,07:52
áno, dokonca musíš, keď požiadal... a dokonca ani žiadne čestné prehlásenie nepotrebuješ.. on totiž v žiadosti o RZD uvádza a vyhlasuje, koľkých mal zamestnávateľov a že potvrdenie o príjme od nich prikladá..
rennka
08.02.11,07:55
Dakujem Ewita, nebola som si ista. V ziadosti v podstate nic nevyplnil, len ju podpisal. Robia to tak vsetci a ja potom patram, kto, co, ako...