Ferdo Mravec
07.02.11,08:23
Dobrý deň.
Poprosila by som radu. Manžel je evidovaný ako SHR od roku 2010, v decembri dostal dotáciu na túto činnosť 5440,EUR. Musí podať daňové priznanie z poľnohospodárskej činnosti aj keď mu z tohoto hospodárenia neplynú žiadne iné príjmy?
A ak áno, môže si si odpočítať od základu aspoň výdavky na naftu pre technické stroje? Ako by sa to malo po správnosti urobiť?
ďakujem
Maya1
07.02.11,07:29
Pokiaľ je dotácia určená na plochu, tak sa v celej výške zaradí do príjmov zdaniteľných. Keď na nákup strojov, tak sa zahrnie do výšky odpisov, keď na činnosť prevádzkovú, tak do výšky použitia. A čo sa týka výdavkov, sú dve možnosti: 1. 40% paušálne + odvody zaplatené , 2. preukázateľné výdavky vo výške "na dokladoch", teda aj PHM.

PS: Výdavok slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu a musí byť preukázateľný.
Ferdo Mravec
07.02.11,07:45
ďakujem...manžel je zamestnaný v jednej firme, túto činnosť ako SHR robí len pre vlastné účely. takže má podať daňové priznanie, odpočítať si výdavky na prevádzku, teda PHM. Je potrebné viesť k tomu účtovníctvo, alebo stačí len evidovať doklady od PHM?
a uplatnenie PHM sa eviduje ako v JU len 80 % ?
Maya1
07.02.11,07:57
K daňovému priznaniu potrebuje od zamestnávateľa potvrdenie o príjme. Ako príjmy zo živnosti uvedie dotáciu a výdavky - PHM. Ak si zvolíte preukázateľné výdavky , tak je potrebné viesť účtovníctvo. Ak sa rozhodnete pre uplatnenie 80% PHM, tak sa nemusí viesť kniha jázd a nemusí sa účtovať o skutočnej spotrebe.
Ferdo Mravec
07.02.11,08:35
a ešte poprosím nárok na odpočítateľné položky od základu dane, ktoré sú?
Robert Hammer
08.03.11,19:08
Pokiaľ je dotácia určená na plochu, tak sa v celej výške zaradí do príjmov zdaniteľných. Keď na nákup strojov, tak sa zahrnie do výšky odpisov, keď na činnosť prevádzkovú, tak do výšky použitia. A čo sa týka výdavkov, sú dve možnosti: 1. 40% paušálne + odvody zaplatené , 2. preukázateľné výdavky vo výške "na dokladoch", teda aj PHM.

PS: Výdavok slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu a musí byť preukázateľný.

Paní se ptala jestli třeba podat daňové kde byl příjem za dotace,nikoliv za JZD.
Daňový úŕad mi dal informaci,že dotace se dávají jako příjem a ta samá suma jako výdaje,kedže se jedná o dotace.
Katy a R
08.03.11,19:16
Paní se ptala jestli třeba podat daňové kde byl příjem za dotace,nikoliv za JZD.
Daňový úŕad mi dal informaci,že dotace se dávají jako příjem a ta samá suma jako výdaje,kedže se jedná o dotace.

.. na ktorom DU ti takto poradili :confused:
Robert Hammer
08.03.11,19:19
Bratislava III.
Katy a R
13.03.11,12:17
kukučka
22.03.12,13:03
aké SK NACE dáva SHR do DP?
kukučka
23.03.12,08:16
posúvam našla som 01500 zmiešané hospodárstvo
Janurka
23.03.12,08:26
Ak pestuje len obiloviny, tak 01.11.0, ak aj iné, prípadne živočíšna, tak skús tu:
http://www.podnikam.webnoviny.sk/userfiles/files/subory/formulare/SKNACE/SKNACE.pdf
Ferdo Mravec
27.03.12,14:33
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, v daňovom priznaní v VI. odiely mám vypísať výšku sociálneho a zdravotného keď SHR má iné stále zamestnanie a z tohto príjmu mu zamestnávateľ platí do sociálnej a zdravotnej poisťovni.
veronikasad
27.03.12,14:46
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, v daňovom priznaní v VI. odiely mám vypísať výšku sociálneho a zdravotného keď SHR má iné stále zamestnanie a z tohto príjmu mu zamestnávateľ platí do sociálnej a zdravotnej poisťovni.
uvádzaš len poistné, ktoré (ak platí) ako SHR - nie zo zamestnania. Príjem zo zamestnania uvádzaš v časti V., kde je tiež kolonka na ZP a SP.
Ferdo Mravec
27.03.12,15:39
Ale veď tento príjem má zdanený cez zamestnávateľa. Treba to dávať aj tak do DP? To by nebolo dva krát zdanené?
veronikasad
27.03.12,15:41
Ale veď tento príjem má zdanený cez zamestnávateľa. Treba to dávať aj tak do DP? To by nebolo dva krát zdanené?
Nie, nebude to dvakrát zdanené. Ak by si to neurobil a znovu by si si uplatnil v DP NČZD - to by bolo 2-krát. Zrazený preddavok od zamestnávatela si započítaš.
Katy a R
27.03.12,15:43
Ale veď tento príjem má zdanený cez zamestnávateľa. Treba to dávať aj tak do DP? To by nebolo dva krát zdanené?
Ferdo, neviem, či si teraz srandu robíš, alebo čo :D:confused: ..
Ako učtovník určite vieš, že daňovník podáva DP zo všetkých (dokonca aj celosvetových) zdaniteľných príjmov. a neviem prečo by mal platiť dva-krát. :eek: