Vikaza
07.02.11,08:25
SZČO vlastní dopravný prostriedok, platí zaň daň z motorových vozidiel. Nakoľko auto využíva iba minimálne, rozhodne sa odhlásiť ho z DU a v ďaľšom roku neplatiť daň. Samozrejme že si nebude uplatňovať žiadne výdavky súvisiace s ním. Je takýto postup možný? Musí auto odhlásiť aj u policajtov, nakoľko v dokladoch je evidovaný pod svojim IČ ?
KEJKA
07.02.11,07:31
nemusí na DI, len na DU.
ak to urobí teraz, január a február ešte zaplatím DMV 2011
blondy
07.02.11,07:43
nemusí na DI, len na DU.
ak to urobí teraz, január a február ešte zaplatím DMV 2011
Ak ho odhlási k 31.1.2011, zaplatí len za január. Odhlásiť auto z dane MV treba do 30 dní, tak to ešte stihne aj k 31.1.2011
rennka
07.02.11,07:55
My sme auto predali v 1/2011, a pracovnicka DU povedala, ze zo zakona musime preddavky platit cely rok a az po ukonceni si uplatnime preplatok/nedoplatok na dani z MV
Zita5
07.02.11,08:03
My sme auto predali v 1/2011, a pracovnicka DU povedala, ze zo zakona musime preddavky platit cely rok a az po ukonceni si uplatnime preplatok/nedoplatok na dani z MV


Ak sa zmení skutočnosť, na základe ktorej si vypočítal daňovník predpokladanú daň, správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak a môže tak urobiť aj na základe žiadosti daňovníka.
Na platenie preddavkov na daň na rok 2011 nemá vplyv zmena predmetu dane, vznik a zánik oslobodenia od dane, zmena miestnej príslušnosti v priebehu roka 2011.
rennka
07.02.11,09:28
Tiez som to citala a prave preto som sa na DU pytala. Ale odpoved bola akom som napisala.
KEJKA
07.02.11,09:33
Tiez som to citala a prave preto som sa na DU pytala. Ale odpoved bola akom som napisala.
nemusíš sa pýtať, pošli doporučene žiadosť o určenie platenia preddavkov inak z dôvodu, že auto nemáte v majetku /žiadne auto?/.
Ak miesto jedného predaného auta kúpite ďalšie, alebo máte vo firme napr. ďalšie 2-3 autá, alebo viac, tak vám pravdepodobne nevyhovejú.
rennka
07.02.11,09:36
Ano su vo firme aj dalsie auta, tak asi preto
jess
07.02.11,09:44
V roku 2009 sme si dávali zamestnancovo (spoločníkovo) auto do nákladov, teda sme platili aj daň. V roku 2010 sme toto auto nedávali do nákladov. Mali sme ho odhlásiť ?
Zita5
07.02.11,10:33
V roku 2009 sme si dávali zamestnancovo (spoločníkovo) auto do nákladov, teda sme platili aj daň. V roku 2010 sme toto auto nedávali do nákladov. Mali sme ho odhlásiť ?

Zamestnávateľ , ktorý vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie vozidla, v ktorého dokladoch je zamestnanec ako držiteľ vozidla , nemá oznamovaciu povinnosť z dôvodu vzniku a zániku daňovej povinnosti .
Zita5
07.02.11,10:57
Zamestnávateľ , ktorý vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie vozidla, v ktorého dokladoch je zamestnanec ako držiteľ vozidla , nemá oznamovaciu povinnosť z dôvodu vzniku a zániku daňovej povinnosti .

Ešte to podložím

Zákon o dani z motorových vozidiel

§ 90 Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

§ 85 Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,