bea
07.02.11,09:44
Ja som si až teraz všimla, že od 1.1.2011 platí nasledovné:

§ 50
Použitie podielu zaplatenej dane na osobitné účely

(1) Daňovník, ktorý je

b) právnickou osobou, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania, že podiel zaplatenej dane do výšky 2 % sa má poukázať ním určeným prijímateľom podľa odseku 4, ak v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka alebo najneskôr v lehote na podanie tohto daňového priznania daroval finančné prostriedky najmenej vo výške zodpovedajúcej 0, 5 % zaplatenej dane ním určeným daňovníkom, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, 67) na účely vymedzené v odseku 5; ak daňovník neposkytol tieto finančné prostriedky ako dar najmenej vo výške 0, 5 % zaplatenej dane, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania, že podiel zaplatenej dane sa má poukázať ním určeným prijímateľom podľa odseku 4 len do výšky 1, 5 % zaplatenej dane.

A možno som nehľadala správne, ale snažila som sa, nenašla som k tomuto príspevky. Neviem sa zorientovať. Prosím, ak je niekde nejaké usmernenie, alebo diskusia, pomôžte mi :)
wallie
07.02.11,08:50
a čo ti v tom nie je jasné??? myslím že je to napísané v zákone dosť zrozumiteľne
bea
07.02.11,09:15
a čo ti v tom nie je jasné??? myslím že je to napísané v zákone dosť zrozumiteľne
O.K., tak ja to rozumiem tak, že pošlem niekomu, koho si vyberiem (v zmysle zákona) určitú sumu ako dar (najmenej vo výške 0,5 % vypočítanej dane) a potom môžem v daňovom priznaní vyhlásiť, že poukážem 2 % mnou určenému prijímateľovi. A od prijímateľa, ktorému dám dar, musím mať potvrdenie o prijatí daru a jeho použití.
Je to tak?
wallie
07.02.11,09:39
tak :) ak nebude daný ten dar tak bude poukázaných len 1,5%

práv. osoba, ktorej sa dá dar, pritom nemusí byť totožná s uvedeným prijímateľom 2% v DP, dar možno dať hociktorej nadácii, obč.združeniu, atď, ktorí spadajú do kategórie prijímateľov 2% a v DP možno uviesť ako prijímateľa zase inú, podstatné je to aby tam bol daný ten dar a aby bol v požadovanej výške
KEJKA
07.02.11,10:23
tak :) ak nebude daný ten dar tak bude poukázaných len 1,5%

práv. osoba, ktorej sa dá dar, pritom nemusí byť totožná s uvedeným prijímateľom 2% v DP, dar možno dať hociktorej nadácii, obč.združeniu, atď, ktorí spadajú do kategórie prijímateľov 2% a v DP možno uviesť ako prijímateľa zase inú, podstatné je to aby tam bol daný ten dar a aby bol v požadovanej výške
ja som si uvedené vysvetlila tak
daroval finančné prostriedky najmenej vo výške zodpovedajúcej 0, 5 % zaplatenej dane ním určeným daňovníkom,
že to práve musí byť ta istá nadácia.......
wallie
07.02.11,10:50
ee veď práve že písané je: ním určeným daňovníkom, ak by to mala byť osoba tá istá bolo by tam písané ním určeným prijímateľom,
najlepšie na tom celom 2% odvode ale je, že nie je zákonom určené ani len to, že ten obdarovaný daňovník ako aj prijímateľ 2% musí byť subjekt zo sídlom v SR, čiže niekto si kľudne založí nejakú nadáciu v ČR a preleje si do nej peniaze
babi2
08.02.11,08:53
Jana_clenka
31.03.11,18:56
SROčka každý rok daruje škôlke napr. na Vianoce, MDD a pod. nejaké hračky, knihy, ... Tým by sumu 0,5% teoreticky splnila, lenže dar má byť (ak to správne chápem) finančný - teda priamo peniaze a nie takýto nepeňažný dar. Je to tak ? Ďakujem.