jmiska
07.02.11,10:24
Dobrý deň,

chcela by som radu. Som rozvedená s maloletým dieťaťom a žijem v spoločnej domácnosti s rozvedeným priateľom, ktorý má vyživovaciu povinnosť voči dcére, ktorá je u jeho exmanželky. Plánujeme svadbu. Chcela by som vedieť či sa moj príjem a výživné mojej dcéry budú zarátavať do sledovaného príjmu môjho (budúceho) manžela v prípade, že jeho exmanželka bude požadovať zvýšenie výživného na ich dcéru. Má právo požadovať zvýšenie z tohto titulu, že sa zmenila životná úroveň otca a tým požadovať,aby dieťa kopírovalo jeho životnú úroveň. A čo ak ja mám úvery, odrátavajú sa od príjmu. Mám obavu, či nedoplatím na jeho nenásytnú exmanželku, čo sa týka celkového rozpočtu našej budúcej domácnosti.
bubkoch
07.02.11,10:56
v žiadnom prípade sa tvoje prijmy nebudu zaratavat do jeho prijmov pre urcenie vysky vyzivneho ...
nakolko ale zijete v spolocnej domácnosti a spolocne sa podielate na úhrade nákladov na domácnost, tvoj prijem sa sud bude posudzovat, a to kvoli tomu, aby urcil aká je výška nevyhnutných nákladov povinného rodica na ktorých sa podieľa ...

príklad:
ak máte mesacné výdavky (inkaso, energie, hypoteka, ...) napr. 600€, tak - v prípade ze by si ty bola na rodicovskej dovolenke a bez príjmu, manzelovi by súd bral do uvahy pre urcenie výzivného nevyhnutné náklady 600€, t.j. ze sa 100% podiela na ich úhrade
- v prípade ze by si bola zamestnaná, tak podla výsky tvojho príjmu by sa suma nevyhnutných nákladov ktoré by súd manzelovi bral do uvahy, patricne znízila, t.j. mal by za to ze na casti 600€ sa podielas aj ty ...
jmiska
07.02.11,12:06
... ale v akej miere sa podielam? Je to polovica nákladov na domácnosť, t.j.v tomto príklade sumou 300,- €? Chápem to správne? Moj príjem sa dosť kolíše, ale ak by som brala strop, tak moj príjem vrátane výživného na dcéru je takmer 600,- €, to nie je málo. Mám obavy, aby sa moja životná úroveň a hlavne mojej dcéry neznížila na úkor jeho ex.
ivka70
07.02.11,12:14
Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni svojich rodičov.

Pokiaľ ide o to, že súd žiada aj príjem osôb žijúcich v spoločnej domácnosti s povinným rodičom tak to je v poriadku. Súd samozrejme neurčuje výživné z tvojho príjmu avšak toto zisťuje najmä s ohľadom na to, ako sa tieto osoby podieľajú na výdavkoch spojených s vedením domácnosti.

Mozno nieco z tohot ti pomoze:
http://www.vop.gov.sk/vypocet-vyzivnehoxx
jmiska
07.02.11,13:48
Zdá sa , že veľmi ružovo to nevyzerá. Z mojho príjmu možem prispievať na polovicu výdavkov v domácnosti. Takže v tomto prípade neplatí pravidlo, ako vravia staré babky, že dvom sa voz lahšie ťahá. V tomto prípade by som mu len ublížila. Čo by som mu finančne pomohla, tak by mu zároveň jeho ex zobrala na výživnom. Už viem prečo jeho ex sa za priateľa, s ktorým žije ešte stále nevydala, asi to má zrátane.
bubkoch
07.02.11,17:22
Zdá sa , že veľmi ružovo to nevyzerá. Z mojho príjmu možem prispievať na polovicu výdavkov v domácnosti. Takže v tomto prípade neplatí pravidlo, ako vravia staré babky, že dvom sa voz lahšie ťahá. V tomto prípade by som mu len ublížila. Čo by som mu finančne pomohla, tak by mu zároveň jeho ex zobrala na výživnom. Už viem prečo jeho ex sa za priateľa, s ktorým žije ešte stále nevydala, asi to má zrátane.

to ci ste alebo nie ste manzelia (rovnako aj jeho ex s priatelom) je irelevantne ...
dolezite je to ci trvale zijete v spolocnej domacnosti, ak je tato podmienka splnena, sud bude mat za to, ze na uhrade výdavkov za domacnost ktore bude priatel dokladovat, sa nepodiela sam
bubkoch
07.02.11,17:56
Počuj, Marča, ako vidím, ešte stále máš so mnou problém!:eek: Si aj akási nechápavá, keď ti nestačí povedať raz a kultúrne. Tak ešte raz a inak. Staraj sa predovšetkým o svoju hlúposť ked okrem "neužitočných" a "nevhodných" nevieš rozdávať a ponúknuť nič iné ! A mňa z tvojej ctenej pozornosti uz vynechaj!!!
jmiska
07.02.11,18:11
... to malo byť čo!!!!!....
bubkoch
07.02.11,18:16
... to malo byť čo!!!!!....
to si nevsimaj, to nebolo pre teba
willma
07.02.11,18:27
... to malo byť čo!!!!!....holt niektorí poraďaci radia a niektorí "radia", je len na tebe na koho radu dáš.