danniellka
07.02.11,13:32
Dobrý deň, poraďte mi prosím, čo mám robiť ak...
Zomrela mi mamička a na mňa ako na dedičku /po dohode s ostatnými/ prešli aj drobné pozemky /časti lúk, orná pôda, lesy/. Mamička počas života podpísala s družstvom v dedine, kde vyrastala zmluvu, ktorou umožnila družstvu prenájom časti pôdy za určitý poplatok ročne. Po jej smrti sa mám /dedičské už prebelo/ obrátiť sa na príslúšné družstvo a pôvodnú zmluvu vypovedať? , resp. je potrebné napísať nejakú žiadosť? Poraďte zákon, kde si niečo naštudujem. Aké mám možnosti?Súri.
Ďakujem
GabiZ
07.02.11,12:39
Ak už máte dedičské konanie právoplatné a máš aj právoplatné osvedčenie o dedičstve, stačí ak na družstvo napíšeš žiadosť o spísanie novej zmluvy na tvoje meno s tým, že žiadaš o výplatu ročného nájomného. Ja som to riešila tak, že som zavolala, poslala som im overené osvedčenie o dedičstve a ostatné urobili oni. Poslali mi zmluvu, ktorú som podpísala a potom som už dostávala ročné nájomné. Je to ďaleko od môjho bydliska, tak som to riešila takto. Ale neviem, ako sa ktoré družstvo k tomu stavia, určite ich treba ale osloviť najlepšie písomne. Zmluvu nemusíš vypovedať, ona zaniká smrťou osoby, ktorá bola v zmluve uvedená (v tvojom prípade matka).
terezamaria
07.02.11,13:15
Dobrý deň, poraďte mi prosím, čo mám robiť ak...
Zomrela mi mamička a na mňa ako na dedičku /po dohode s ostatnými/ prešli aj drobné pozemky /časti lúk, orná pôda, lesy/. Mamička počas života podpísala s družstvom v dedine, kde vyrastala zmluvu, ktorou umožnila družstvu prenájom časti pôdy za určitý poplatok ročne. Po jej smrti sa mám /dedičské už prebelo/ obrátiť sa na príslúšné družstvo a pôvodnú zmluvu vypovedať? , resp. je potrebné napísať nejakú žiadosť? Poraďte zákon, kde si niečo naštudujem. Aké mám možnosti?Súri.
Ďakujem

Predlož osobne na družstvo - pracovníkovi pre pôdny fond kópiu dedičského konania, oni si upravia len meno a odplata v peniazoch alebo naturáliách bude chodiť na Teba.:)
GabiZ
07.02.11,13:20
Súhlasím, ale od zadavateľky článku som pochopila, že dedinka, kde matka vyrastala, je asi mimo jej bydliska, preto to môže riešiť aj zaslaním kópie osvedčenia o dedičstve (samozrejme, že musí byť právoplatné) so žiadosťou o zmenu zmluvy a mali by ostatné urobiť bez problémov. Osobne je samozrejme výhodnejšie, ale nie každý má na to čas a možnosti, preto som navrhla tento spôsob, akým som to urobila aj ja.
danniellka
08.02.11,08:10
velmi pekne dakujem za radu
d.
danniellka
08.02.11,08:12
vdaka za radu
d.