stanco007
07.02.11,14:15
Musi byt vodic priputany bezpecnostnym pasom pri cuvani??? :confused: :D
Chobot
07.02.11,13:31
Musi byt vodic priputany bezpecnostnym pasom pri cuvani??? :confused: :D

Vedie pre cúvaní motorové vozidlo? Vedie. Takže musí byť pripútaný.
ivka70
07.02.11,13:33
§ 8
Používanie bezpečnostných pásov a iných zadržiavacích zariadení
(1) Osoba sediaca na sedadle povinne vybavenom bezpečnostným pásom alebo iným zadržiavacím zariadením18) je povinná toto zariadenie použiť; to neplatí pre
a) vodiča vozidla ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, Vojenskej polície, obecnej polície, Hasičského a záchranného zboru, ostatných hasičských jednotiek, Horskej záchrannej služby, záchrannej zdravotnej služby, banskej záchrannej služby, Vojenského spravodajstva, Slovenskej informačnej služby a prepravované osoby, ak si to vyžaduje plnenie ich úloh,
b) inštruktora autoškoly, ktorý vykonáva výcvik na vedenie motorového vozidla alebo skúšku z odbornej spôsobilosti,
c) osobu s telesnou výškou menšou ako 150 cm s výnimkou osoby, ktorá je povinná používať zadržiavacie zariadenie podľa podmienok ustanovených v osobitnom predpise,18)
d) vodiča vozidla taxislužby pri zmluvnej preprave osôb v obci,
e) osobu, ktorá nemôže byť pripútaná zo zdravotných dôvodov; takáto osoba sa musí preukázať osvedčením o oslobodení od použitia bezpečnostných systémov vozidla.19)
(2) Výnimka podľa odseku 1 písm. b) až d) sa nevzťahuje na osobu, ktorá sa prepravuje na mieste, ktoré je chránené pred účinkami nárazu vozidla airbagom.
Komentár k § 8
Bezpečnostným pásom, sedadlovým pásom alebo pásom je zostava popruhov s uzatváracou sponou, nastavovacími zariadeniami a upevňovacími kovaniami, ktoré možno ukotviť vo vozidle a je konštruované tak, aby sa pri zrážke alebo náhlom spomalení vozidla znížilo riziko poranenia tým, že obmedzí pohyblivosť tela, a tento pojem zahŕňa tiež zariadenia na pohlcovanie energie alebo navíjanie pásov.
Detským zadržiavacím zariadením je určený bezpečnostný systém charakteristický ako súprava konštrukčných častí, ktorá môže byť kombináciou popruhov alebo pružných dielov so zabezpečovacou sponou, nastavovacím zariadením, úchytkami a v niektorých prípadoch aj doplnkovou sedačkou alebo nárazovým štítom a ktorú možno ukotviť ku karosérii vozidla.
Detské zadržiavacie zariadenia sa členia podľa hmotnosti dieťaťa do týchto skupín:
a) skupina 0 pre deti s hmotnosťou do 10 kg,
b) skupina 0+ pre deti s hmotnosťou do 13 kg,
c) skupina I pre deti s hmotnosťou od 9 do 18 kg,
d) skupina II pre deti s hmotnosťou od 15 do 25 kg,
e) skupina III pre deti s hmotnosťou od 22 do 36 kg.
Právna úprava používania bezpečnostných pásov a iných zadržiavacích zariadení sčasti kopíruje úpravu doteraz upravenú v § 5 ods. 3 zákona č. 315/1996 Z. z. a vychádza z nariadenia vlády SR č. 554/2006 Z. z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií. Oproti doterajšej úprave boli z výnimiek z povinnosti pripútať sa bezpečnostným pásom vyňatí vodiči pri cúvaní a vodiči vozidiel použitých v obci na zásobovanie predajnej siete a na zvoz alebo na rozvoz poštových zásielok a ich spolujazdci [predtým § 5 ods. 3 písm. d) a e) zákona č. 315/1996 Z. z.]. Ministerstvo spravodlivosti SR navrhlo v pripomienkovom konaní doplniť právnu úpravu o výnimku z povinného používania bezpečnostného pásu pri cúvaní, keďže nová právna úprava túto výnimku už neobsahuje a podľa názoru ministerstva je opodstatnená, avšak predkladateľ nového zákona bol toho názoru, že táto výnimka nie je potrebná a túto pripomienku neakceptoval. Novým je v právnej úprave aj ods. 2, v zmysle ktorého sa výnimky z povinného používania bezpečnostného pásu uvedené v ods. 1 písm. b) až d) nevzťahujú na osobu, ktorá sa prepravuje na mieste, ktoré je chránené pred účinkami nárazu vozidla airbagom.
Detské zadržiavacie zariadenie nesmie byť obrátené dozadu na sedadle, ktoré je chránené čelným airbagom, ak nebol airbag vyradený z činnosti alebo nebol automaticky deaktivovaný. Obrátenie dozadu je otočenie v opačnom smere, ako je smer jazdy.
http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=97041
stanco007
07.02.11,13:34
Vedie pre cúvaní motorové vozidlo? Vedie. Takže musí byť pripútaný.
Mas pravdu... Ale dlho bolo tak, ze vodic pri cuvani nemusel byt priputany bezpecnostnym pasom. To bolo v zakone. Dnes som jazdil v autoskole na buse a bolo v radiu, ze vodic uz aj pri cuvani musi byt priputany... Pozerali sme po sebe s instruktorom ako puci... :D Toto nevedia ani v autoskolach a nie je to uz ani v testoch ako to bolo niekedy tato otazka...
arizona
07.02.11,13:36
Nám v autoškole hovorili, ze nie ( vraj aby mal vodic viac pohybu pre kontrolu vzadu apod. )
ivka70
07.02.11,13:36
Mas pravdu... Ale dlho bolo tak, ze vodic pri cuvani nemusi byt priputany bezpecnostnym pasom. To bolo v zakone. Dnes som jazdil v autoskole na buse a bolo v radiu, ze vodic uz aj pri cuvani musi byt priputany... Pozerali sme po sebe s instruktorom ako puci... :D Toto nevedia ani v autoskolach a anie je to uz ani v testoch ako to bolo niekedy tato otazka...

mimotemyTak to je dost blbe, chodit do autoskoly, kde instruktor nepozna aktualne znenie zakona o cestnej premavke.
Chobot
07.02.11,13:37
Mas pravdu... Ale dlho bolo tak, ze vodic pri cuvani nemusi byt priputany bezpecnostnym pasom. To bolo v zakone. Dnes som jazdil v autoskole na buse a bolo v radiu, ze vodic uz aj pri cuvani musi byt priputany... Pozerali sme po sebe s instruktorom ako puci... :D Toto nevedia ani v autoskolach a anie je to uz ani v testoch ako to bolo niekedy tato otazka...

Ivka to podrobne vysvetlila. Patrí jej bod....;)

Zákony a predpisy sa menia. Napr. aj o tých autosedačkých ide pokrok dopredu. Kedysi bolo vyslovene zakázané sedieť deťom do 12 rokov na predných sedadlách. Teraz, keď má autosedačku, tak je to možné. A mnohí ti budú tvrdiť, že nesmú.

Alebo kedysi pokutovali za to, že niekto cez deň svietil. Dnes je to presne naopak.
ivka70
07.02.11,13:37
Nám v autoškole hovorili, ze nie ( vraj aby mal vodic viac pohybu pre kontrolu vzadu apod. )

V ktorom roku?
Pred rokom 2008?
arizona
07.02.11,13:44
V ktorom roku?
Pred rokom 2008?
jasnačka :---:D
...ale nevedela som , ze bola nejaka zmena...
pivko
07.02.11,13:45
Tak ja musím byť určite,nakoľko sa moje AUDI ani z miesta nepohne ak niesom:mee:
marleau
07.02.11,13:48
Nám v autoškole hovorili, ze nie ( vraj aby mal vodic viac pohybu pre kontrolu vzadu apod. )
Ja si myslím,že je to skor opačne posobiacou silou - pri cúvaní vodiča prípadný náraz tlačí do sedačky a nie na volant,toto je dovod nezapnutia a nie pohodlie.Ja aj tak necúvam vykrútený ako paragraf,na pozeranie mám spätné zrkadlá,takže mám pohodlie ako za jazdy vpred.
stanco007
07.02.11,13:50
mimotemyTak to je dost blbe, chodit do autoskoly, kde instruktor nepozna aktualne znenie zakona o cestnej premavke.
No, mi hovor :) Aspon, ze som to pocul lebo na skuskach keby si ku mne sadol policajt a cuval by som na cvicisku, tak isto by som nemal pas a hned by som pohorel... Otazne este je ci to vedia samotni policajti :D Ja som doteraz pri cuvani pas nepouzival...
stanco007
07.02.11,13:52
Tak ja musím byť určite,nakoľko sa moje AUDI ani z miesta nepohne ak niesom:mee:
Nemusis byt ty osobne priputany :D Ja som dlho jazdil na dodavke-Ducate a pas som priputal poza moj chrbat aby mi to stale nepipalo ked som nebol priputany :D To by som nic neurobil ako kurier keby sa mam kazdych cca 200m zapinat a odopinat z pasu :D ( tym sa nechvalim ale realita ja taka... )
pivko
07.02.11,17:16
Nemusis byt ty osobne priputany :D Ja som dlho jazdil na dodavke-Ducate a pas som priputal poza moj chrbat aby mi to stale nepipalo ked som nebol priputany :D To by som nic neurobil ako kurier keby sa mam kazdych cca 200m zapinat a odopinat z pasu :D ( tym sa nechvalim ale realita ja taka... )
Preto som si kúpil AUDI ,lebo je to super bezpečné auto a problém s používaní pásu mám len vtedy keď idem otvoriť garáž a potom sa musím znovu pri cúvaní do garáže pripútať nakoľko Audi to má tak vymakané že keď sa nepripútaš tak ti neodbrzdí elektrická ručná brzda a s autom sa nepohneš:mee:
stanco007
07.02.11,17:45
Preto som si kúpil AUDI ,lebo je to super bezpečné auto a problém s používaní pásu mám len vtedy keď idem otvoriť garáž a potom sa musím znovu pri cúvaní do garáže pripútať nakoľko Audi to má tak vymakané že keď sa nepripútaš tak ti neodbrzdí elektrická ručná brzda a s autom sa nepohneš:mee:
Ale ako som pisal aj toto sa da obijst a velmi jednoducho... Vsetky drahsie auta su uz bezpecne, ci Audi, Mercedes, BMW, Volvo ale aj Skoda a ine...
kergulaan
07.02.11,17:53
Tak ja musím byť určite,nakoľko sa moje AUDI ani z miesta nepohne ak niesom:mee:

to sa chvalis alebo lutujes,? :>D
Ice dive
07.02.11,18:00
Preto som si kúpil AUDI ,lebo je to super bezpečné auto a problém s používaní pásu mám len vtedy keď idem otvoriť garáž a potom sa musím znovu pri cúvaní do garáže pripútať nakoľko Audi to má tak vymakané že keď sa nepripútaš tak ti neodbrzdí elektrická ručná brzda a s autom sa nepohneš:mee:
vidiš mal si si kúpiť dáciu/olcita, tam by si sa pohol nepripútaný aj so zatiahnutou ručnou brzdou:D:D:D:D
pivko
08.02.11,04:26
Pre kergulaan :asi si si nevšimol šmajlika za mojim príspevkom , tak že ľutujem.
onical
09.02.11,12:56
mimotemyTak to je dost blbe, chodit do autoskoly, kde instruktor nepozna aktualne znenie zakona o cestnej premavke.

To je inštruktor,ale ja mám prípad,kedy dopravní policajti chceli pokutovať taxi za jazdu v pruhu pre autobusy značka C24a.Musel som im ukázať vyhlášku a vysvetliť v tom konkrétnom prípade,že taxi môže,ale zájazdový autobus,ktorý nie je pravidelná verejná doprava je diskutabilný.

(24) K značke č. C 24a:
Značka Vyhradený jazdný pruh (č. C 24a) označuje jazdný pruh vyhradený napríklad pre vozidlá pravidelnej verejnej
dopravy, ako sú autobusy alebo trolejbusy, a jeho situovanie vo vzťahu k ostatným jazdným pruhom; vyhradený
jazdný pruh pre vozidlá pravidelnej verejnej dopravy môžu používať okrem vozidiel pravidelnej verejnej dopravy aj vozidlá
taxislužby zriadené na prepravu osôb.
onical
09.02.11,13:00
Preto som si kúpil AUDI ,lebo je to super bezpečné auto a problém s používaní pásu mám len vtedy keď idem otvoriť garáž a potom sa musím znovu pri cúvaní do garáže pripútať nakoľko Audi to má tak vymakané že keď sa nepripútaš tak ti neodbrzdí elektrická ručná brzda a s autom sa nepohneš:mee:

Veľmi veľa vecí sa dá upraviť na Audi cez diagnostickú zásuvku.
stanco007
09.02.11,14:35
Ja nedavam nic za vinu instruktorovi... Sranda je, ze som dnes videl viacero autoskol na cvicisku a nemali pasy zapnute pri cuvani... Cize toto je vseobecny problem. Vsak aj v tejto teme niekto pisal o tom presne ako to je a aj tam je to tak pisane, ze to schvalili, potom sa niekto odvolal atd... Zamotany kruh a nikto o vysledku nie je poriadne informovany...