supernana
07.02.11,15:37
Mám program alfa od Krosu, viete mi niekto poradiť ako tam zaúčtovať príjem tržby platobnou kartou. Poradili mi, že celú tržbu treba zaúčtovať ako príjem do pokladne, hotovosť platobnou kartou následne ako výdavok z pokladne a príjem na priebežnú položku. Keď príde výpis: príjem na účet a výdavok na priebežnú položku. Inde som sa dočítala, že to treba účtovať cez interný doklad, vtedy by som musela zaúčtovať príjem do pokladne znížený o platbu kartou. ale zas mám problém s dvomi sadzbami DPH. Ďakujem za radu.
jess
07.02.11,14:46
To prvé je správne...cez priebežné položky..
1/..zaúčtuješ celú tržbu do pokladne
2/ výdaj na priebežnú z pokladne
3/ príjem z priebežnej - banka príjem

hotovo....priebežné sa ti vypárujú
supernana
08.02.11,06:58
Nemám problém s priebežnými položkami, ale keď budem účtovať výdavok z pokladne, musím vystaviť výdavkový doklad a ja v skutočnosti tie peniaze nenesiem do banky, a to ma trápi.
jess
08.02.11,07:47
Tržbu účtuješ denne alebo mesačne ?
Kája.
08.02.11,07:59
Ja napíšem ako to robím ja, tržbu podľa pokladne nahrám cez interný doklad v členení základ dane + DPH - príjem predaj tovaru, druhá položka celá tržba peniaze na ceste - výdaj, v pokladni príjem len tržby v hotovosti - peniaze na ceste príjem a vo výpise, každú platbu kartou - peniaze na ceste príjem. Peniaze na ceste sa ti vypárujú a v pokladni máš skutočne prijaté peniaze v hotovosti. Na konci roka mi zostáva zostatok na priebežných položkách, ak sa nákup uskutočnil 31.12. a skutočne sa mi peniaze objavili na účte až po 1.1.
supernana
08.02.11,08:17
Tržbu účtujem denne, aby som vedela koľko peňazí mám v pokladni a koľko si možem dovoliť minúť.
Zita5
08.02.11,08:24
(4) Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje
priebežná položka na strane
príjmu v sume prijatej tržby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d). Na základe výpisu z banky sa účtuje
v deň zúčtovania inkasa príjem na účte v banke, a priebežná položka na strane výdavku.

(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane
výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e) alebo písm. g). Na základe
výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane
príjmu.

Postupy JU § 12 Krátkodobý finančný majetok http://www.porada.sk/t156210-postupy-uctovania-v-ju-platne-od-1-1-2010-a.html
supernana
08.02.11,12:12
Podľa postupov v JÚ hore uvedených, sa príjem platby PK nemá účtovať cez pokladňu, ale od Krosu som dostala nasledovné vyhlásenie:
Celú sumu dennej tržby (na základe dennej uzávierku) zaevidujete do peň.denníka, cez Pokladnica/Príjem. A z toho dôvodu je potrebné druhým záznam zaevidovať sumu, ktorú Vám zaplatili na bankový účet, ako Pokladnica/Výdavok/Výdavok na priebežnú položku. Následne prijatú platbu na bankový účet zaúčtujete ako Banka/Príjem/Príjem z priebežnej položky.
Na dennej uzávierke mám Dennú tržbu:20%: 1200,- eur, z toho DPH 200,-eur. 10%: 30,- eur, Dph z toho 2,73 eur. Spolu denná tržba 1230,- z toho 15,- eur platených kartou , čistá tržba 1215,- eur. Ako to zaúčtovať.
Zita5
09.02.11,09:04
Podľa postupov v JÚ hore uvedených, sa príjem platby PK nemá účtovať cez pokladňu, ale od Krosu som dostala nasledovné vyhlásenie:
Celú sumu dennej tržby (na základe dennej uzávierku) zaevidujete do peň.denníka, cez Pokladnica/Príjem. A z toho dôvodu je potrebné druhým záznam zaevidovať sumu, ktorú Vám zaplatili na bankový účet, ako Pokladnica/Výdavok/Výdavok na priebežnú položku. Následne prijatú platbu na bankový účet zaúčtujete ako Banka/Príjem/Príjem z priebežnej položky.
Na dennej uzávierke mám Dennú tržbu:20%: 1200,- eur, z toho DPH 200,-eur. 10%: 30,- eur, Dph z toho 2,73 eur. Spolu denná tržba 1230,- z toho 15,- eur platených kartou , čistá tržba 1215,- eur. Ako to zaúčtovať.


V podstate je to v súlade s Postupmi JU . Vytvorte si v ALFE skúšobnú firmu a vyskúšajte účtovanie na Vašom konkrétnom príklade .Vytlačte si potom účtovanie a spravte si krížovú kontrolu ručne , kedy
v programe ALFA v príjmoch

stĺpec 5 + stĺpec 8 - stĺpec 12 = súčtu stĺpcov 14 až 20

v číslach po zaúčtovaní kompletného príkladu u Vás 1230,00 + 15,- -15=1230,- = 1230,-

vo výdavkoch

vo výdavkoch stĺpec 6+ stĺpec 9 - stĺpec 12 sa musí rovnať 0( po zaúčtovaní BV)
v číslach
15+15-15=0

Pohrajte sa s tým , lebo Postupy JU neriešia celý účtovný prípad , ale riešia použitie priebežných položiek a to je dodržané .

Cez pokladňu idete preto , lebo do tržby účtujete tržbu celkom a keby sa neúčtoval výdaj, tak by bolo manko v pokladni .
Ak si vytvoríte skúšobný príklad , tak účtujete 2 spôsobmi , prvý podľa chápania postupov a druhý podľa odpovede z Krosu . Porovnajte aj krížovú kontrolu jednotlivých stĺpcov v PD.
supernana
09.02.11,09:17
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.:)