tamca
07.02.11,15:57
Dobry den,
Ak ma zamestnanec v prac.zmluve uvedene miesto vykonu prace ale tiez vetu, ze je moznost preradit ho na ktorukolvek prevadzku firmy (v inom meste), tak mam otazku:
1. ma zamestnavatel povinnost, ak s tymto preradenim suhlasi zamestnanec mu nejakym sposobom preplacat cestovne, resp. platit ubytovanie, kedze je to cca 80km daleko?
2. ak nesuhlasi a preradenim , moze mu dat zamestnavatel vypoved a je povinnost dat aj odstupne, alebo staci len vypovedna dvojmesacna lehota a odstupne sa uz vyplatiti nemusi?

dakujem za radu.
terezamaria
07.02.11,15:09
Dobry den,
Ak ma zamestnanec v prac.zmluve uvedene miesto vykonu prace ale tiez vetu, ze je moznost preradit ho na ktorukolvek prevadzku firmy (v inom meste), tak mam otazku:
1. ma zamestnavatel povinnost, ak s tymto preradenim suhlasi zamestnanec mu nejakym sposobom preplacat cestovne, resp. platit ubytovanie, kedze je to cca 80km daleko?
2. ak nesuhlasi a preradenim , moze mu dat zamestnavatel vypoved a je povinnost dat aj odstupne, alebo staci len vypovedna dvojmesacna lehota a odstupne sa uz vyplatiti nemusi?

dakujem za radu.

Tá veta o možnosti preradiť zamestnanca na ktorúkoľvej prevádzku firmy v pracovnej zmluve nemá čo robiť. V pracovnej zmluve sa uvádza len konkrétna prevádzka, v ktorej bude zamestnanec robiť.

Ak nesúhlasí s preradením, potom sa zrejme pre Vás stane nadbytočným, dáte mu výpoveď podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP s výpovednou dobou a odstupným.
tamca
07.02.11,16:17
to znamena, ze aj vypovedna, aj odstupne?
alebo moze byt:
1. bud dohoda okamzite+odstuple
2. dvojmesacna vypovedna ale uz bez odstupneho?
terezamaria
07.02.11,16:22
to znamena, ze aj vypovedna, aj odstupne?
alebo moze byt:
1. bud dohoda okamzite+odstuple
2. dvojmesacna vypovedna ale uz bez odstupneho?

Buď Dohoda, § 60 ZP s výpovedným dôvodom nadbytočnosti, teda
skončí okamžite + mu vyplatíte odstupné.

Alebo Výpoveď podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP s dvojmesačnou
výpovednou dobou + vyplatenie odstupného.
tamca
07.02.11,16:32
aha, takze ten prvy sposob je pre zamestnavatela vyhodnejsi, ale moze sa stata, ze z §60 nebude suhlasit? ma tu moznost nesuhlasit? co potom?
tamca
07.02.11,16:33
a este otazka, staci dvojmesacne, alebo vyssie musi byt?
ivka70
07.02.11,16:41
aha, takze ten prvy sposob je pre zamestnavatela vyhodnejsi, ale moze sa stata, ze z §60 nebude suhlasit? ma tu moznost nesuhlasit? co potom?

Bud sa s nim dohodnete, pripadne mu k dohode navrhnete vyssiie odstupne alebo mu musite dat riadnu vypoved.
ivka70
07.02.11,16:42
a este otazka, staci dvojmesacne, alebo vyssie musi byt?

Podla odpracovanych rokov je zakonne odstupne 2 mesacne, ak zamestnanec bol zamestnany menej ako 5 rokov vo firme a 3 mesacne, ak viac ako 5 rokov.
tamca
07.02.11,16:50
dakujem
gjana
08.02.11,12:50
Prosím Vás, keď sa stane zamestnanec nadbytočným a zamestnávateľ mu chce dať výpoveď podľa § 63, ods.1, písm.b ZP, musí mu ponúknuť predtým nejakú vhodnú prácu? A čo keď žiadnu nemá? Sme malá firma, nič vhodné ani nevhodné sa tu nenájde. Ďakujem.
Tweety
08.02.11,12:52
Prosím Vás, keď sa stane zamestnanec nadbytočným a zamestnávateľ mu chce dať výpoveď podľa § 63, ods.1, písm.b ZP, musí mu ponúknuť predtým nejakú vhodnú prácu? A čo keď žiadnu nemá? Sme malá firma, nič vhodné ani nevhodné sa tu nenájde. Ďakujem.
Ak nemá žiadnu inú prácu, tak logicky nemá čo ponúknuť.