andyd17
07.02.11,16:16
Dobrý den!
Viacerí už tu písali, že osobný vklad treba dať do záväzkov. Tak moje otázky sú:
-sú to ostatné záväzky?
-Predkontácia? (napr.pŕogram Pohoda neponúka takú možnosť, čo ja potrebujem. Vklad...)
-Doklad?
-Číslo?
-firmu dam ako seba-FO?

A najpr treba spraviť do pokladne ten príjem potom tento závazok?

Dakujem vsetkym za skoru odpoved!
Andrea
rodina1
07.02.11,15:22
Dobrý den!
Viacerí už tu písali, že osobný vklad treba dať do záväzkov. Tak moje otázky sú:
-sú to ostatné záväzky?
-Predkontácia? (napr.pŕogram Pohoda neponúka takú možnosť, čo ja potrebujem. Vklad...)
-Doklad?
-Číslo?
-firmu dam ako seba-FO?

A najpr treba spraviť do pokladne ten príjem potom tento závazok?

Dakujem vsetkym za skoru odpoved!
Andrea

Bola tu na porade diskusia ohľadom toho. Ale ja zastávam názor, že vklad podnikateľa v JÚ neevidovať ako záväzok.

Postupy účtovania pre JÚ

§ 5
Kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=128) pohľadávok a kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=128) záväzkov

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.
andyd17
07.02.11,15:35
Dakujem za odpoved! Asi ani ja nedam do zavazkom, lebo rozmyslala som, ze potom ked si to dam do zavazkov napr 1000eur, a neskorsie si uplatnim osobnu spotrebu, čo uz nie je pohladavka, tak by som bola akoze v mínuse: M-Zav.. Takze dakujem za odpoved! Ste mi pomohli!
Pekny den!
Andrea
Katarina
07.02.11,17:08
Ak si dáte ako osobný vklad napr. 1000 € tak pri výbere účtujte ako výber osobného vkladu do tejto výšky. Ďalší výber potom účtujte ako osobná spotreba.
Enyma
08.02.11,17:48
Pochopila som správne :

Osobný vklad - PNZD - osobný vklad

Vrátenenie osobného vkladu - VNZD iný neodpočítateľný výdavok zo ZD ?
Tweety
08.02.11,17:51
Pochopila som správne :

Osobný vklad - PNZD - osobný vklad

Vrátenenie osobného vkladu - VNZD iný neodpočítateľný výdavok zo ZD ?
Áno tak, nie sú to VOZD, ani POZD.
alicacka
08.02.11,18:08
Ešte by som chcela uviesť, že tu na porade pani Acsová otvorila schránku, kde sú usmernenia DRSR a tam sa tiež uvádza, že osobný vklad nie je potrebné účtovať ako záväzok. Účtuje sa ako príjem neovplyvňujúci ZD a výdaj ako výdaj neovplyvvňujúci ZD a tým je vec vybavená.:D
alicacka
08.02.11,18:10
Ešte by som chcela uviesť, že tu na porade pani Acsová otvorila schránku, kde sú usmernenia DRSR a tam sa tiež uvádza, že osobný vklad nie je potrebné účtovať ako záväzok. Účtuje sa ako príjem neovplyvňujúci ZD a výdaj ako výdaj neovplyvvňujúci ZD a tým je vec vybavená.
andyd17
11.02.11,14:41
Ďakujem za všetky odpovede! Pekny den!
tibor1000
06.03.11,16:30
Ešte by som chcela uviesť, že tu na porade pani Acsová otvorila schránku, kde sú usmernenia DRSR a tam sa tiež uvádza, že osobný vklad nie je potrebné účtovať ako záväzok. Účtuje sa ako príjem neovplyvňujúci ZD a výdaj ako výdaj neovplyvvňujúci ZD a tým je vec vybavená.

dobrý deň
prosím Vás,dal by sa sem pripnúť link,kde je to usmernenie DR SR?
nedarí sa mi ho nájsť :(
ďakujem moc
andyd17
09.03.11,10:34
dobrý deň
prosím Vás,dal by sa sem pripnúť link,kde je to usmernenie DR SR?
nedarí sa mi ho nájsť :(
ďakujem moc

http://www.porada.sk/314647-post23.html
tibor1000
12.03.11,13:07
ďakujem Andy

no ked tak nad tym uvazujem,ja som prevzal učtovníctvo,kde je v záväzkoch veľmi vysoký zostatok-práve z titulu vkladu peňaní samotným podnikateľom
záväzok je evidovaný aj v majetku o pohľadávkach a záväzkoch (no ja od r.2010 uz vklad podnikatela neevidujem do záväzkoch,ale staré záväzky nemôžem len tak z ničoho vymazať..)

ked podnikateľ ukončí živnosť-má povinnosť zdaniť neuhradené pohladávky,a do výdavkov si zahrnúť neuhradené záväzky
a tu podla mna vzniká velký problém,mám vysoké záväzky,no tieto si do danovo uznateľných výdavkov predsa nemôžem uviesť.. :confused:
takže ich budem akoby ignorovať?
ego.mc
12.03.11,15:58
Myslím si, že to nie je problém. :)
Pri ukončovaní podnikania sa výdavky upravujú iba o záväzky, ktoré by boli VOZD.
tibor1000
13.03.11,07:41
ok,jasne :---
ale vyzera to dost zle,ked su tam zavazky v takej hroznej sume
ak by chcel živnostnik uver od banky napriklad a podobne.. :rolleyes: