adusa1984
07.02.11,16:37
Manžel je ručiteľom v stavebnom úvere. Hlavný dlžník má aktuálne problémy zo splácaním výsledkom čoho sú už cca 4 dlžné splátky. Prišla nám predžalobná upomienka. Nakoľko nie som ochotná uhrádzať dlhy niekoho iného , prosím poraďte mi. Ak by bol úver zosplatnený, bola by uplatnená dohoda o zrázkach zo mzdy. Ak je výška splátky cca 50 EUR , aká bude výška zrážky zo mzdy? Pokiaľ bude úver postúpeny exekútorovi, môže exekútor zablokovať účet, ku ktorému nemá manžel dispozičné právo, nie je jeho spolumajiteľom , má len k nemu vydanú platobnú kartu. Dôležité: manžel pristúpil k úveru ešte ako
slobodný (teda ja ako jeho manželka v ňom nefigurujem). Na môj účet teda exekútor siahnuť nemôže ??? A čo nehnuteľnosť? Je v BSM a získali sme ju počas manželstva. Môže exekútor siahnuť aj na ňu? Pokiaľ by sa úver splácal pravidelne zrážkou so mzdy, je možné takto pokračovať kým sa nevyplatí istina? Alebo si môže exekútor stanoviť lehotu napr. 1 rok do ktorej musí byť uhradená celá pohľadávka? Je možné stanoviť si splátkovi plán?
Ak by sme s manželom uhrádzali dlhy nahlavného dlžníka, môžme si tieto peniaze vymôcť späť v občianskom spore? REsp. aké su naše možnosti?
Ďakujem krásne za pomoc. Mám starosti vyše hlavy...
Erzebeth
07.02.11,17:39
Exekútor môže siahnuť na majetok tvojho manžela, teda aj na ten, ktorý je v BSM.
Splatenú časť úveru, ktorú zaplatí ručiteľ, si môže po vyplatení nárokovať od dlžníka, ktorý svoj dlh neplatil, v súdnom konaní.