Mayline
07.02.11,18:10
Neviete mi poradiť, kde zaúčtovať majetok zo Súvahy predávajúceho, keďže kupujúci si dal ohodnotiť tent majetok reálnymi cenami, zaradil ho do obchodného majetku a začína ho odpisovať v zmylse §26.
KEJKA
07.02.11,17:12
predávajúci vyradí majetok a rozdiel zúčtuje do nákladov, alebo výnosov. o tomto pošle oznámenie predávajúcemu a ten môže odpisovať podľa svoje OC.
Tweety
07.02.11,17:13
Neviete mi poradiť, kde zaúčtovať majetok zo Súvahy predávajúceho, keďže kupujúci si dal ohodnotiť tent majetok reálnymi cenami, zaradil ho do obchodného majetku a začína ho odpisovať v zmylse §26.
Nepochopím, čo môže mať spoločné súvaha predávajúceho s majetkom kupujúceho. Veď predávajúci predal- vyradil v OC a do výnosov zaúčtoval PC, kupujúci kúpil v OC, zaradil do podnikania, a odpisuje(ako ho aj používa). Ći?
Mayline
07.02.11,17:24
predávajúci vyradí majetok a rozdiel zúčtuje do nákladov, alebo výnosov. o tomto pošle oznámenie predávajúcemu a ten môže odpisovať podľa svoje OC.
To znamená, že v dokladoch mimoriadnej uzávierky, ktorú nám dal predávajúci k 30.11.2010 /kúpa podniku bola k 1.12.2010/ v Súvahe by nemalo byť na účtoch 021,022, 081,082 nič?
Tweety
07.02.11,17:26
predávajúci vyradí majetok a rozdiel zúčtuje do nákladov, alebo výnosov. o tomto pošle oznámenie predávajúcemu a ten môže odpisovať podľa svoje OC.
Lydka, prečo by mu mal posielať oznámenie o tom, že majetok vyradil, ako a kde zaúčtoval?
Mayline
07.02.11,17:29
predávajúci vyradí majetok a rozdiel zúčtuje do nákladov, alebo výnosov. o tomto pošle oznámenie predávajúcemu a ten môže odpisovať podľa svoje OC.

alebo si nemám všímať tento majetok, čo predávajúci vykazuje v Súvahe , bola som v tom, že pri kúpe majetku muím prebrať všetky konečné stavy zo Súvahy /majetok,záväzky,pohľadávky/ . To, že ja majetok zaradím v reálnych cenách a začínam odpisovať, mi je jasné, len neviem vyriešiť ten technický problém.
Tweety
07.02.11,17:31
alebo si nemám všímať tento majetok, čo predávajúci vykazuje v Súvahe , bola som v tom, že pri kúpe majetku muím prebrať všetky konečné stavy zo Súvahy /majetok,záväzky,pohľadávky/ . To, že ja majetok zaradím v reálnych cenách a začínam odpisovať, mi je jasné, len neviem vyriešiť ten technický problém. Technický problém? AKý?
A prečo chceš riešiť súvahu predávajúceho hm?
KEJKA
07.02.11,18:01
no už som sa stratila v príspevkoch, ...koho vlastne účtuješ?
KEJKA
07.02.11,18:04
predávajúci vyradí majetok a rozdiel zúčtuje do nákladov, alebo výnosov. o tomto pošle oznámenie predávajúcemu a ten môže odpisovať podľa svoje OC.
doplním
§ 27a v postupoch účtovania pre podnikateľov platný od 1.1.2010.Pre daňové účely sa od 1.1.2010 postupuje podľa nových §§ ZDP

- 17b ak sa pre daňové účely použije ocenenie v uznanej cene vkladu. Vkladateľ musí zahrnúť do základu rozdiel medzi uznanou hodnotou vkladu a účtovným ocenením
a) jednorázovo
b) najdlhšie počas 7 zdaňovacích období vo výške minimálne 1/7
Toto musí oznámiť nadobúdateľovi do 30 dní od splatenia vkladu.
Potom nadobúdateľ bude daňovo odpisovať z uznanej ceny vkladu
=============================================
vychádzala som z toho, že sa v zadaní spomína všeobecne majetok a ocenenie v reálnych cenách. Zhodou okolností niečo také riešim.
KEJKA
07.02.11,18:06
predávajúci vyradí majetok a rozdiel zúčtuje do nákladov, alebo výnosov. o tomto pošle oznámenie predávajúcemu a ten môže odpisovať podľa svoje OC.
doplním
§ 27a v postupoch účtovania pre podnikateľov platný od 1.1.2010.Pre daňové účely sa od 1.1.2010 postupuje podľa nových §§ ZDP

- 17b ak sa pre daňové účely použije ocenenie v uznanej cene vkladu. Vkladateľ musí zahrnúť do základu rozdiel medzi uznanou hodnotou vkladu a účtovným ocenením
a) jednorázovo
b) najdlhšie počas 7 zdaňovacích období vo výške minimálne 1/7
Toto musí oznámiť nadobúdateľovi do 30 dní od splatenia vkladu.
Potom nadobúdateľ bude daňovo odpisovať z uznanej ceny vkladu
=============================================
vychádzala som z toho, že sa v zadaní spomína všeobecne majetok a ocenenie v reálnych cenách. Zhodou okolností niečo také riešim.
Mayline
08.02.11,09:43
no už som sa stratila v príspevkoch, ...koho vlastne účtuješ?

účtujem kupujúceho podnik,ktorý kúpil 1.12.2010, to znamená, že pokračujem v účtovaní predávajúceho a musím si zadať počiatočné hodnoty /teda ich konečné/ z mimoriadnej uzávierky k 30.11.2010/ do Súvahy, záväzky a pohľadávky sú v poriadku, ale neviem, čo s tým majetkom, ktorý vykazujú v Súvahe /je to vlastne majetok, ktorý bol súčasťou predaja a kúpy, ale kupujúci si ho dal ohodnotiť reálnymi cenami a tak som ho aj zaradila
ďakujem za reakcie
Mayline
08.02.11,15:08
doplním
§ 27a v postupoch účtovania pre podnikateľov platný od 1.1.2010.Pre daňové účely sa od 1.1.2010 postupuje podľa nových §§ ZDP

- 17b ak sa pre daňové účely použije ocenenie v uznanej cene vkladu. Vkladateľ musí zahrnúť do základu rozdiel medzi uznanou hodnotou vkladu a účtovným ocenením
a) jednorázovo
b) najdlhšie počas 7 zdaňovacích období vo výške minimálne 1/7
Toto musí oznámiť nadobúdateľovi do 30 dní od splatenia vkladu.
Potom nadobúdateľ bude daňovo odpisovať z uznanej ceny vkladu
=============================================
vychádzala som z toho, že sa v zadaní spomína všeobecne majetok a ocenenie v reálnych cenách. Zhodou okolností niečo také riešim.

Ale veď tu sa vôbec nerieši nepeňažný vklad v reálnych hodnotách, ale ocenenie majetku v reálnych hodnotách §17a ods.5, teda kúpili sme časť podniku napr.

kúpna cena podniku 100000
ocenenie majetku reálnou hodnotou súdnym znalcom 50000
/zaradím ho do majetku a začínam odpis.podľa §26/
goodwill kladný odpisujem najviac počas 7 rokov 50000

zjednodušený príklad bez záväzkov a pohľadávok predávajúceho

NEROZUMIEM LEN tomu, prečo predávajúci v Súvahe mimoriadnej uzávierky
k dátumu predaja podniku uvádza na majetkových účtoch ten majetok, ktorý sme kúpili /je súčasťou kúpnej ceny/, pretože musíme pokračovať v účtovaní predávajúcej firmy,teda ešte raz moja otázka:
1, nie je správna tá Súvaha ,nemá to tam byť? alebo
2, čo s tým mám urobiť, lebo ja musím mať na majetkových účtoch ten majetok v reálnych cenách
utrápená
03.08.11,11:51
Ja riešim čosi podobné, Kejka a ostatní, poraďte prosím, kúpili sme podnik so všetkými záväzkami a pohľadávkami, čo zaúčtujem ako prvé? Počula som o otváracej súvahe, ale čo do nej dať? Taktiež mi nie je jasné, či nakúpený hmot. majetok zaúčtujem ako poč. stav alebo obstaranie nákupom? A čo účty napr. 321-Záväzky, ktoré mi prechádzajú z predošlého podniku ako neuhradené faktúry, je to počiatočný stav alebo to zaúčtujem cez interný doklad 372/321 a bude to v mesačných obratoch? Na kúpu podniku mám vystavenú faktúru, túto zaúčtujem alebo ju len priložím k interným dokladom, kde budem účtovať nákup jednotlivých položiek oproti 372?