tomivec
07.02.11,17:35
Chcem sa opytat, ci mam narok na podporu v nezamestnanosti, ak som konatelom v 5tich SROckach a zaroven som zamestnany. V trvalom pracovnom pomere som 11 rokov. Chcel by som dat vypoved dohodou a vyuzit poberanie 50%tnej sumy z hrubej mzdy. Bude problem, ze figurujem ako konatel?

Dakujem


S pozdravom

Tomáš Šolc
Zoltán Kovács
07.02.11,16:41
Áno bude....
janaGT
07.02.11,16:48
neviem či tam nevadí to, že je konateľom, ak by bol spoločníkom, vtedy byť zaevidovaný nemôže resp. nevznikne mu nárok na podporu
janaGT
07.02.11,16:54
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=24729

Podpora v nezamestnanosti, ak fyzická osoba je len konateľom

--------------------------------------------------------------------------------
Otázka:

Má nárok konateľ spoločnosti na dávky v nezamestnanosti v prípade, že skončí pracovný pomer, ale naďalej je konateľom spoločnosti?


--------------------------------------------------------------------------------

Odpoveď:

Nie, konateľ spoločnosti, ak skončí pracovný pomer, nemá nárok na dávky v nezamestnanosti vzhľadom na to, že sa na účely zákona o službách zamestnanosti považuje za samostatne zárobkovo činnú osobu podľa § 5 písm. d) zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti.

Uchádzač o zamestnanie na účely zákona o službách zamestnanosti je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu a ktorý

a) nie je zamestnanec podľa § 4 zákona o službách nezamestnanosti,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov; skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne určenenom zákonom.

Za samostatne zárobkovo činnú osobu na účely zákona o službách zamestnanosti sa považuje:

a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu,
b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu,
c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu (ktorým je § 76 až § 153 Obchodného zákonníka, kde patrí aj konateľ spoločnosti – § 133),
e) fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa § 25 zákona o službách zamestnanosti,
f) fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnávanie podľa § 29 zákona o službách zamestnanosti,
g) fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie podľa § 58 zákona o službách zamestnanosti.
veronikasad
07.02.11,17:17
Chcem sa opytat, ci mam narok na podporu v nezamestnanosti, ak som konatelom v 5tich SROckach a zaroven som zamestnany. V trvalom pracovnom pomere som 11 rokov. Chcel by som dat vypoved dohodou a vyuzit poberanie 50%tnej sumy z hrubej mzdy. Bude problem, ze figurujem ako konatel?

Dakujem


S pozdravom

Tomáš Šolc
si len konatelom, alebo aj spoločníkom v niektorej z tých s.r.o. ?

Ak si aspoň v jednej aj spoločníkom, na UP ťa nezaevidujú, lebo spoločník sa v zmysle Zákona o službách zamestnanosti považuje za SZČO (aj keď nemá žiadny príjem).

Ako konatel poberaš odmenu ? Uchádzač o zamestnanie je limitovaný sumou cca 136€ mesačne, ak poberáš viac, vyradia ťa z evidencie
tomivec
07.02.11,17:29
Som len konatelom, dobrovolnik, bez naroku na odmenu...
veronikasad
07.02.11,17:32
Som len konatelom, dobrovolnik, bez naroku na odmenu...
v tom prípade máš nárok na dávku v nezamestnanosti. Pre istotu si skontroluj obchodný register vo všetkých firmách, či ťa nevedie niekde ako konatela.