viktor24
07.02.11,19:24
Dobrý vecer,
som SZCO, JU.Na základe DP za rok 2009 mi vznikla povinnosť platiť v priebehu roku 2010 preddavky na daň z príjmu a to kvartalne - teda do konca r. 2010 som zaplatil za 3 kvartaly, za posledny kvartal som zaplatil v r. 2011. V DP za rok 2010 mi vysla danova povinnosť. Mozem odratat vsetky zaplatené preddavky (aj preddavok zaplateny v r. 2011?)?
Tweety
07.02.11,18:29
Dobrý vecer,
som SZCO, JU.Na základe DP za rok 2009 mi vznikla povinnosť platiť v priebehu roku 2010 preddavky na daň z príjmu a to kvartalne - teda do konca r. 2010 som zaplatil za 3 kvartaly, za posledny kvartal som zaplatil v r. 2011. V DP za rok 2010 mi vysla danova povinnosť. Mozem odratat vsetky zaplatené preddavky (aj preddavok zaplateny v r. 2011?)?
Áno, môžeš.
viktor24
07.02.11,18:44
Áno, môžeš.
O.K, dakujem.
Vivi
02.04.11,11:42
moze szco platit dobrovolne preddavky na dan mesacne,aj ked mu zatial tato povinnost nevyplyva?
KEJKA
02.04.11,12:01
môže.
evina
02.04.11,14:14
Dobrý vecer,
som SZCO, JU.Na základe DP za rok 2009 mi vznikla povinnosť platiť v priebehu roku 2010 preddavky na daň z príjmu a to kvartalne - teda do konca r. 2010 som zaplatil za 3 kvartaly, za posledny kvartal som zaplatil v r. 2011. V DP za rok 2010 mi vysla danova povinnosť. Mozem odratat vsetky zaplatené preddavky (aj preddavok zaplateny v r. 2011?)?

Aj keď je už po funuse, ale pre ostatných a prípadne aj pre Teba po dohode so správcom:

Ja osobne nesúhlasím s tým, že si môžeš odpočítať preddavok uhradený v roku 2011, ten by si si mal správne odpočítať až pri podávaní DP za rok 2011. Je tu veľa príspevkov o tom, že u SZČO je posunuté preddavkové obdobie oproti zdaňovaciemu obdobiu, čo nie sú totožné pojmy. Preddavk 2011 by si si mal odpočítať len po dohode so správcom /niektorí súhlasia a niektorí nie/. Tí, ktorí nesúhlasia, to môžu v zmysle zákona brať ako Tvoj nedoplatok na dani z príjmu za rok 2010. Prečo?:

§34


(1) Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.

1.Podľa hrubo vyznačeného je preddavkové obdobie SZČO od 1.4 napríklad roku 2010 až 31.3.2011

Po skončení zdaňovacieho obdobia , t.j. k 31.12. napríklad 2010 sa preddavky na daň započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie /zdaňovacie obdobie je 1.1.-31.12.2010/ , t.j. tie zaplatené od 1.1.2010 - 31.12.2010
KEJKA
02.04.11,15:07
ja s vyššie uvedeným výkladom nesúhlasím.
nakoľko je jasne určené preddavkové obdobie, tak sa spočítajú všetky zaplatené preddavky v tomto období a započítajú sa na daňovú povinnosť.
Zaujímavá situácia nastane ak sa DPFO podá napr. 31.1., pričom lehota na úhradu preddavku je 31.3. Tu by som bola prísnejšia - ak si chce daňovník uplatniť aj 4.preddavok, musí byť zaplatený ku dňu podania=vyplnenia DPFO / vzhľadom na výslovné znenie
..............preddavky na daň zaplatené.......................
evina
02.04.11,16:44
ja s vyššie uvedeným výkladom nesúhlasím.
nakoľko je jasne určené preddavkové obdobie, tak sa spočítajú všetky zaplatené preddavky v tomto období a započítajú sa na daňovú povinnosť.
Zaujímavá situácia nastane ak sa DPFO podá napr. 31.1., pričom lehota na úhradu preddavku je 31.3. Tu by som bola prísnejšia - ak si chce daňovník uplatniť aj 4.preddavok, musí byť zaplatený ku dňu podania=vyplnenia DPFO / vzhľadom na výslovné znenie
..............preddavky na daň zaplatené.......................
Je jasne určené preddavkové obdobie, ale je jasne zároveň určené aj započítanie preddavkov zaplatených v zdaňovacom období, t.j. od 1.1., do 31.12. /pokiaľ niekto nemá iné obdobie ako hospodársky rok.../. Daňovník si započíta štyri preddavky v prípade, že platil aj z predchádzajúceho obdobia alebo tri ak neplatil z predchádzajúceho obdobia.
Kejka na Porade je toho okolo tejto témy veľa, vrátane stanoviska drsr , a to je také aké píšem, lebo to hovorí zákon.
Sú správcovia dane, ktorý tento zápočet preddavku k 31.3. dovoľujú /a to je iná vec lebo na to majú právo/ započítať a sú takí, ktorí nie. Aj takéto prípady sú niekde na POrade, kde to klasifikovali ako nedoplatok DP, lebo zaplatený preddavok , ak napríklad už nie je povinnosť platiť ďalej alebo aj keď je sa vysporiadava až k 1.4.

§34
....Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia....

Máme tu aj § 66 zákona o správe daní a poplatkov


(4) Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň započítavajú na úhradu dane.

teda nie preddavkového

a §63


(4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok použije na úhradu inej dane alebo ho vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, 6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.

Dokonca si na Porade pamätám prípad, že preddavok zaplatený 31.3. napr. 2011, keďže sa už započítava s DP toho zdaňovacieho obdobia nechcel DÚ vrátiť - až pri vysporiadaní napr. DP 2011 /čo je podľa mňa v rozpore so zákonom.../

P.s. To, že formulácia je aká je, to uznávam, ale je to tak v zákone.... Celý problém je v posunutom preddavkovom období oprpoti zdaňovaciemu obdobiu....
KEJKA
02.04.11,17:17
ešte musím polemizovať, lebo jedna zámena predložky mení celý význam výkladu. Stále som presvedčená, že mám pravdu. Súhlasím, že je o tom veľa popísané, aj že sú rozdielne názory, takže Ty si pri všetkej úcte ponechaj svoj názor a ja si pri dodržaní textu zákona aj so správnou predložkou ponechám ten svoj názor.

Sama cituješ §34 v prísp. 6,
................Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie..............

a následne so mnou polemizuješ uvedením
Je jasne určené preddavkové obdobie, ale je jasne zároveň určené aj započítanie preddavkov zaplatených v zdaňovacom období, t.j. od 1.1., do 31.12. .........................
=====================================
zámena predložiek v tomto prípade mení význam a musela by som s Tebou súhlasiť /čomu by som sa nebránila/
Nakoľko je však v texte uvedená iná predložka, dovolím si tvrdiť, že všetky preddavky zaplatené v presne určenom preddavkovom období sa vzťahujú na jedno zdaňovacie obdobie a teda sa započítajú všetky 4 preddavky /ak boli zaplatené/.
evina
02.04.11,17:30
ešte musím polemizovať, lebo jedna zámena predložky mení celý význam výkladu. Stále som presvedčená, že mám pravdu. Súhlasím, že je o tom veľa popísané, aj že sú rozdielne názory, takže Ty si pri všetkej úcte ponechaj svoj názor a ja si pri dodržaní textu zákona aj so správnou predložkou ponechám ten svoj názor.

Sama cituješ §34 v prísp. 6,
................Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie..............

a následne so mnou polemizuješ uvedením
Je jasne určené preddavkové obdobie, ale je jasne zároveň určené aj započítanie preddavkov zaplatených v zdaňovacom období, t.j. od 1.1., do 31.12. .........................
=====================================
zámena predložiek v tomto prípade mení význam a musela by som s Tebou súhlasiť /čomu by som sa nebránila/
Nakoľko je však v texte uvedená iná predložka, dovolím si tvrdiť, že všetky preddavky zaplatené v presne určenom preddavkovom období sa vzťahujú na jedno zdaňovacie obdobie a teda sa započítajú všetky 4 preddavky /ak boli zaplatené/.

ja som tú predložku zamenila zámerne pre lepšie pochopenie, lebo ako som sama uviedla niekoľko krát, tak je ten paragraf zle formulovaný a práve tá predložka je mätúca pre odlišné obdobie zdaňovacieho obdobia a preddavkového. Preddavkom zaplatený k 31.3. toho ďalšieho obdobia je už preddavkom na úhradu ďalšej DP.

Vychádzajme aj z toho, čo je to preddavok:


§ 66
Preddavky
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-06-2010-a.html#hore)

(1) Preddavok je povinná platba na daň, ktorú je povinný daňovník platiť v priebehu zdaňovacieho obdobia, ak skutočná výška dane za toto obdobie nie je ešte známa.

Preddavkové obdobie kedy sa platí a ako sa počítajú je druhá vec....

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/predd_euro_fo2009.pdf
evina
02.04.11,17:47
Tu neviem pridať link, tak len vyberám

Daňové riaditeľstvo Slovenskej republiky
Banská Bystrica
Odbor služieb pre verejnosť
V Banskej Bystrici, dňa 14.3.2008


Platenie preddavkov na daň fyzickej osoby – najčastejšie otázky a odpovede


podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
Otázka:
Kedy je daňovník povinný platiť preddavky na daň ?
Odpoveď:
Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia (od 1.4.2008 do 31.3.2009) platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 50 000 Sk. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené v roku 2008 započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie (za rok 2008).
Otázka:
Čo sa rozumie pod pojmom preddavkové obdobie ?
Odpoveď:
Preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie napr. od 1.4.2008 do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období t.j. do 31.3.2009. Po skončení zdaňovacieho obdobia, napr. rok 2008 sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie (od 1.1.2008 do 31.12.2008) započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie (za rok 2008).
KEJKA
02.04.11,17:48
nepresvedčila si ma, príloha je stará, upravuje prechodné obdobie.
Nemožno zamieňať predložky, ak sú súčasťou zákona a ich zámenou sa zmení význam.
Považujem túto diskusiu za uzavretú, ďalšie argumenty zrejme neexistujú. Hlasujem za vyriešené, aj ked to vyriešené nie je.
Riešením je - v individuálnom prípade ísť za správcom a dohodnúť sa s ním vopred na postupe.

Ďakujem za konštruktívny prístup v snahe presvedčiť ma. Bez irónie, tvoje argumenty a formulácie sú fajn, chápem ako to myslíš, ale opakujem - nepresvedčila si ma.

P.S. tak tým vsunutím toho stanoviska si ma presvedčila, resp. minimálne zmiatla. Určite by som klienta, ak by tento prípad nastal, poslala za konkrétne jeho správcom dane.
Nie je to prvý a jediný prípad, kedy je formulácia zákona nešťastná a mätúca a potom zo stanoviska DRSR - že ako to bolo myslené - sa oči otvárajú.
evina
02.04.11,18:24
nepresvedčila si ma, príloha je stará, upravuje prechodné obdobie.
Nemožno zamieňať predložky, ak sú súčasťou zákona a ich zámenou sa zmení význam.
Považujem túto diskusiu za uzavretú, ďalšie argumenty zrejme neexistujú. Hlasujem za vyriešené, aj ked to vyriešené nie je.
Riešením je - v individuálnom prípade ísť za správcom a dohodnúť sa s ním vopred na postupe.

Ďakujem za konštruktívny prístup v snahe presvedčiť ma. Bez irónie, tvoje argumenty a formulácie sú fajn, chápem ako to myslíš, ale opakujem - nepresvedčila si ma.

P.S. tak tým vsunutím toho stanoviska si ma presvedčila, resp. minimálne zmiatla. Určite by som klienta, ak by tento prípad nastal, poslala za konkrétne jeho správcom dane.
Nie je to prvý a jediný prípad, kedy je formulácia zákona nešťastná a mätúca a potom zo stanoviska DRSR - že ako to bolo myslené - sa oči otvárajú.

Kejka tento postup platí myslím od roku 2005, ak náhodou aj nie 2004 a rieši sa s pravideľnosťou podávania DP lebo sama to stále všade píšem formulácia zákona je zlá , ale viem, že to platí na 100% tak ako píšem. Ten paragraf sa od toho roku nemenil, takže nemôžeme konštatovať ani, že príloha DRSR je stará..../Tiež mi dlho trvalo pochopenie tej formulácie najmä kvôli predložke na/ Niežeby mňa tá formulácia tak presvedšila :D, ale už som okolo toho fakt naštudovala veľa. Súhlasím s Tebou v tom, že každý, kto má snahu započítať si preddavok zaplatený už v ďalšom zdaňovacom období t.j. k 31.3. riešil túto situáciu vždy po dohode so správcom, aby nebol nemilo prekvapený....
lebo naozaj sa započítavajú preddavky zaplatené na zdaňovacie obdobie t.j. od 1.1 do 31.12.
Katarina
02.04.11,18:38
Určite platí nasledovné : preddavkové obdobie je od 1.4.2010 do 31.3.2011. Štvrťročný preddavok je možné odpočítať 4x ak bola povinnosť platiť preddavok aj z predchádzajúceho roku. Ale pozor ak daňovník zabudol zaplatiť preddavok do 31.12.2010 a zaplatil ho napr. 15.1.2011 správca dane automaticky započítal tento preddavok nakoľko to bolo štvrtá platba . Mala som takýto prípad. Ak by ste započítali preddavok splatný do 31.3.2011 to by už bola piata platba.
evina
02.04.11,19:46
Určite platí nasledovné : preddavkové obdobie je od 1.4.2010 do 31.3.2011. Štvrťročný preddavok je možné odpočítať 4x ak bola povinnosť platiť preddavok aj z predchádzajúceho roku. Ale pozor ak daňovník zabudol zaplatiť preddavok do 31.12.2010 a zaplatil ho napr. 15.1.2011 správca dane automaticky započítal tento preddavok nakoľko to bolo štvrtá platba . Mala som takýto prípad. Ak by ste započítali preddavok splatný do 31.3.2011 to by už bola piata platba.

Zákon nehovorí nič o tom, že je možné odpočítať preddavok 3krát, 4 krát, či päťkrát. Nezamieňajme postup správcu dane s tým ako to má byť presne zo zákona, lebo správca dane má z titulu zákona 511/1992 právo započítať aj štvrtý a aj piaty ak uzná platenie preddavkov inak. Preto stále upozorňujem na individuálny postup jednotlivých DÚ. V tomto prípade majú na to právo.
My máme právo bez súhlasu správcu dane a podľa zákona odpočítať si len tie preddavky, ktoré zaplatíme na zdaňovacie obdobie. A zdaňovacie obdobie je od 1.1.-31.12. /Pri neposunutom.../ Teda ak v zdaňovacom období zaplatím len dva a 2.1. nasledujúceho roka zaplatím tretí, ten si môžem započítať len so súhlasom správcu dane , ináč mám právo zo zákona na zápočet dvoch zaplatených.
KEJKA
02.04.11,20:51
ďakujem za diskusia, bola skutočne užitočná a presvedčila si ma.
seda
13.05.11,12:23
Dobrý deň, chcem si len overiť, či správne chápem, že ak SZČO má 1x platiť štvrťročné preddavky na daň v r. 2011 z DP r. 2010, tak prvý krát musí zaplatiť do 30.6.2011. Pýtam sa pre istotu, aby som niečo neprešvihla. Ďakujem.
Katarina
13.05.11,12:55
Ano. Štvrťročné preddavky na základe podaného DP za rok 2010 sa v roku 2011 platia nasledovne: do 30.6.2011, do 30.9.2011, do 31.12.2011 a posledná splátka do 31.3.2012.
andyt
07.06.11,08:54
Dobrý den prajem,

musim platiť preddavky aj SZČO, ktorý bol zároveň aj zamestnancom, a v dan. priznani mal 2 príjmy i ked príjem zo zav.činnosti bol podstatne nižší ako príjem zo vykonávania SZČO, kde daň povinnosť presiahla stanovený limit??

dakujem velmi pekne za odpoved
Katarina
07.06.11,09:32
Dobrý den prajem,

musim platiť preddavky aj SZČO, ktorý bol zároveň aj zamestnancom, a v dan. priznani mal 2 príjmy i ked príjem zo zav.činnosti bol podstatne nižší ako príjem zo vykonávania SZČO, kde daň povinnosť presiahla stanovený limit??

dakujem velmi pekne za odpoved

Ak príjem zo závislej činosti bol viac ako 50% základu dane nemusí. Ak bol tento príjem menej ako 50%, preddavky na daň platí v polovičnej výške.
Dula
14.06.11,11:07
Dobrý deň! Zaujímalo by ma,či musí platiť preddavky na daň moj klient ked za roku 2010 mal vysoku dan a presiahol limit. Ale k 15.3.2011 ma zrušenú živnosť s tým že k 15.3. nemal už žiadny príjem.
VOpred dakujem
Mila123
14.06.11,11:34
Áno, môžeš.
Nesúhlasím ,preddavok zaplatený za 1,Q 2011 sa bude odpočítavať z daň. povinnosti, kt. vznikne za rok 2011.
rennka
14.06.11,12:03
Dobrý deň! Zaujímalo by ma,či musí platiť preddavky na daň moj klient ked za roku 2010 mal vysoku dan a presiahol limit. Ale k 15.3.2011 ma zrušenú živnosť s tým že k 15.3. nemal už žiadny príjem.
VOpred dakujem


Treba dat ziadost na Du o neplatenie preddavkov
srska
14.06.11,12:09
Treba dat ziadost na Du o neplatenie preddavkov
aj vtedy ak 15.03.2011 ukončil zrušil živnosť a túto skutočnosť oznámil v lehote 15 dní správcovi dane + vrátil v lehote osvedčenie o registrácii a v lehote podal dp a zaplatil daň za 2010?
JankaO
14.06.11,12:10
Treba dat ziadost na Du o neplatenie preddavkov
Žiadosť netreba dávať, treba len oznámiť DÚ:§ 34/8
Ak daňovník skončil podnikanie, inú samostatnú zárobkovú činnosť, prenájom (§ 17 ods. 9) a výkon závislej činnosti a poberanie príjmov (§ 5), z ktorých sa platia preddavky na daň podľa odsekov 6 a 7, nie je povinný platiť preddavky na daň, a to od platby preddavku, ktorá je splatná po dni, v ktorom došlo k zmene rozhodujúcich skutočností; tieto skutočnosti oznámi daňovník správcovi dane.
Gabo71
29.06.11,06:18
Ano. Štvrťročné preddavky na základe podaného DP za rok 2010 sa v roku 2011 platia nasledovne: do 30.6.2011, do 30.9.2011, do 31.12.2011 a posledná splátka do 31.3.2012.
A ak mám posunutý termín podania DP na 30.06.2011, potom štvrťročné preddavky platím do 30.09.11, 31.12.11, 31.03.12 a 30.06.12? Ďakujem moc :)
Gabo71
29.06.11,07:43
Posúvam, ďakujem
Mila123
29.06.11,08:07
A ak mám posunutý termín podania DP na 30.06.2011, potom štvrťročné preddavky platím do 30.09.11, 31.12.11, 31.03.12 a 30.06.12? Ďakujem moc :)
Aj napriek tomu, že si si odložila podanie daň. priznania, preddavky na daň z príjmu FO sa na rok 2011 platia, k 31.03. 30,06. 30,09. 31,12. (možno Vám za rok 2009 nevznikla povinnosť platiť preddavky tak 31.03. nebude platba)
wallie
29.06.11,09:19
ak je posunutý termín na podanie daň.priznania za rok 2010 do 30.06.2011 a z neho vyplynie povinnosť platenia preddavkov, tieto budú predpísané : k 30.09.2011, k 31.12.2011 a k 31.03.2012, v prípade že aj budúci rok si predĺžite lehotu na podanie daňového priznania, t.j. nebude podané v riadnom termíne k 31.03.2012, vtedy sa predpíše aj 4.preddavok z DP2010 a to k 30.06.2012.
Aljok
29.06.11,11:05
ak je posunutý termín na podanie daň.priznania za rok 2010 do 30.06.2011 a z neho vyplynie povinnosť platenia preddavkov, tieto budú predpísané : k 30.09.2011, k 31.12.2011 a k 31.03.2012, v prípade že aj budúci rok si predĺžite lehotu na podanie daňového priznania, t.j. nebude podané v riadnom termíne k 31.03.2012, vtedy sa predpíše aj 4.preddavok z DP2010 a to k 30.06.2012.

Práve teraz riešim túto situáciu. A vychádza mi to tiež ako píše wallie.
SZČO nemal povinnosť platiť preddavky v r. 2010 ( z DP za r. 2009). Lehotu na podanie DP za r. 2010 si predĺžil do 30.6.2011.

ZDP:
§ 34
Platenie preddavkov na daň

(1) Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.

(2) Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura a nepresiahla 16 596, 96 eura, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 poslednej známej daňovej povinnosti, ak tento zákon neustanovuje inak. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho štvrťroka.

Podľa mňa zo zákona vyplýva, že preddavkové obdobie pre neho začína 1.7.2011 a končí 31.3.2012 (ak si zasa nepredĺži lehotu na podanie DP).
Keďže preddavky sa platia do konca kalendárneho štvrťroka, tak mu vychádza povinnosť platiť preddavky k 30.9.2011, 31.12.2011 a 31.3.2012.
Anja111
29.06.11,16:22
Práve teraz riešim túto situáciu. A vychádza mi to tiež ako píše wallie.
SZČO nemal povinnosť platiť preddavky v r. 2010 ( z DP za r. 2009). Lehotu na podanie DP za r. 2010 si predĺžil do 30.6.2011.

ZDP:
§ 34
Platenie preddavkov na daň

(1) Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.

(2) Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura a nepresiahla 16 596, 96 eura, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 poslednej známej daňovej povinnosti, ak tento zákon neustanovuje inak. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho štvrťroka.

Podľa mňa zo zákona vyplýva, že preddavkové obdobie pre neho začína 1.7.2011 a končí 31.3.2012 (ak si zasa nepredĺži lehotu na podanie DP).
Keďže preddavky sa platia do konca kalendárneho štvrťroka, tak mu vychádza povinnosť platiť preddavky k 30.9.2011, 31.12.2011 a 31.3.2012.
Zo stránky DR SR (tuším 13. otázka odspodu):
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgzyMANJgjiO-pEYYiCOCbK4r0d-bqp-EFA-0hwoaOro52mkH5WTmp6YXKkfrO-tH6BfkBsaUe7t6AgACLgRMg!!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFNWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzVBTkkyLzM1L3Nh LlZpZXdEb2M!#actual

Ak daňovník oznámi daňovému úradu predĺženie lehoty na podanie daňového priznania (31.3.2011) do 31.5.2011, preddavkové obdobie sa daňovníkovi skončí 31.5.2011. Nové preddavkové obdobie začne plynúť 1.6.2011 a skončí sa 2.4.2012 (ak daňovník neoznámil daňovému úradu predĺženie lehoty na podanie daňového priznania za rok 2011). Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia bude platiť daňovník s príjmami z podnikania, ktorého posledná známa daňová povinnosť vypočítaná z daňového priznania za rok 2010 presiahla 1 659,70 eura. Po skončení zdaňovacieho obdobia preddavky na daň zaplatené v roku 2011 započíta na úhradu dane za rok 2011.
dara
30.06.11,08:27
Prosím Vás o informáciu či uvažujem správe, rok 2009 vznikla DP, platili sa štvrťrocné preddavky na daň z príjmu, spoločnosť mala odklad na podanie DP k 30.06.2011. K dátumu 30.06.2011 zaplatím preddavok na DP PO vo výške vypočítanej už z daňovej povinnosti, ktorá vznikla za rok 2010?
dara
30.06.11,08:30
Prosím Vás o informáciu či uvažujem správe, rok 2009 vznikla DP, platili sa štvrťrocné preddavky na daň z príjmu, spoločnosť mala odklad na podanie DP k 30.06.2011. K dátumu 30.06.2011 zaplatím preddavok na DP PO vo výške vypočítanej už z daňovej povinnosti, ktorá vznikla za rok 2010?


34
Platenie preddavkov na daň
Na začiatok (http://www.porada.sk/t155149-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-09-2010-do-31-12-2010-a.html#hore)

(1) Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.

Už som si odpovedala sama :), snáď správne
srska
30.06.11,09:06
Prosím Vás o informáciu či uvažujem správe, rok 2009 vznikla DP, platili sa štvrťrocné preddavky na daň z príjmu, spoločnosť mala odklad na podanie DP k 30.06.2011. K dátumu 30.06.2011 zaplatím preddavok na DP PO vo výške vypočítanej už z daňovej povinnosti, ktorá vznikla za rok 2010?
nie - ak je predĺžená lehota na podanie dppo (v tomto prípade do 30.06.11) - do 30.06.11 zaplatíš preddavok vo výške ako v r.2010. ak sú zaplatené preddavky do predl. lehoty nižšie ako vo výpočte v dppo za rok 2010 - rozdiel zaplatíš do 31.07.11 resp. 01.08.11
dara
30.06.11,09:26
Áno, ďakujem za opravu už som to vyčítala. To znamená, že do 30.06.2011 zaplatím preddavok štvrťočný podla DP z roku 2009 a do 31.07.2011 zaplatím preddavok mesačný podla DP z roku 2011. Nesúhlasím s tým, že 01.08.2011, podľa mňa do 31.07.2011 bude splatný mesačný preddavok. Viď nižšie zákon

Daňovník, ktorého daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 16 596, 96 eura, je povinný platiť, počnúc prvým mesiacom nasledujúceho zdaňovacieho obdobia, mesačné preddavky na daň vo výške 1/12 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, a to vždy do konca príslušného mesiaca. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.
srska
30.06.11,09:28
Áno, ďakujem za opravu už som to vyčítala. To znamená, že do 30.06.2011 zaplatím preddavok štvrťočný podla DP z roku 2009 a do 31.07.2011 zaplatím preddavok mesačný podla DP z roku 2011???. Nesúhlasím s tým, že 01.08.2011, podľa mňa do 31.07.2011 bude splatný mesačný preddavok. Viď nižšie zákon

Daňovník, ktorého daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 16 596, 96 eura, je povinný platiť, počnúc prvým mesiacom nasledujúceho zdaňovacieho obdobia, mesačné preddavky na daň vo výške 1/12 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, a to vždy do konca príslušného mesiaca. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.
31.07.11 je nedeľa:)
dara
30.06.11,09:29
Názory na platenie preddavkov a ich odpočítanie v DP sú rôzne. Prosím Vás ako aké máte skúsenosti. Ak má povinnosť platiť štvrťročné preddavky do DP za rok 2010 dávate iba zaplatené preddavky v danom roku alebo pripočítavate aj tie, ktoré boli za rok 2010 uhradené v roku 2011?
dara
30.06.11,09:30
31.07.11 je nedeľa:)


áno v tomto prípade áno :)
betka
30.06.11,10:10
Áno, ďakujem za opravu už som to vyčítala. To znamená, že do 30.06.2011 zaplatím preddavok štvrťočný podla DP z roku 2009 a do 31.07.2011 zaplatím preddavok mesačný podla DP z roku 2011. Nesúhlasím s tým, že 01.08.2011, podľa mňa do 31.07.2011 bude splatný mesačný preddavok. Viď nižšie zákon

Daňovník, ktorého daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 16 596, 96 eura, je povinný platiť, počnúc prvým mesiacom nasledujúceho zdaňovacieho obdobia, mesačné preddavky na daň vo výške 1/12 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, a to vždy do konca príslušného mesiaca. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.

DP rok 2009: 10000, 1/4 preddavky na daň 2500,- €
- do 31.3.2011 = 2500,-
- do 30.6.2011 = 2500,-

A. DP rok 2010 = 20 000,- 1/12 preddavky 2000,- €
- do 31.7.2011 (1.8.) doplatiť (6*2000)-5000= 7000 €
- 7-12/2011 2000,- € (2*2000) = 12000

B. DP rok 2010 = 6000 € 1/4 preddavky 1 500 €
- do 31.3.2011 = 2500
- do 30.6.2011 = 2500
Buď požiadam o vrátenie sumy (5000-3000) = 2000 €
- alebo k 30.9.2011 nezaplatím nič (započítam si)
- a k 31.12.2011 zaplatím 1000 €
dara
30.06.11,12:15
Názory na platenie preddavkov a ich odpočítanie v DP sú rôzne. Prosím Vás ako aké máte skúsenosti. Ak má povinnosť platiť štvrťročné preddavky do DP za rok 2010 dávate iba zaplatené preddavky v danom roku alebo pripočítavate aj tie, ktoré boli za rok 2010 uhradené v roku 2011?

Ako vykazujete už zaplatené preddavky v DP?
viktor24
07.02.12,16:48
Dobrý vecer,
som SZCO, JU.Na základe DP za rok 2009 mi vznikla povinnosť platiť v priebehu roku 2010 preddavky na daň z príjmu a to kvartalne - teda do konca r. 2010 som zaplatil za 3 kvartaly, za posledny kvartal som zaplatil v r. 2011. V DP za rok 2010 mi vysla danova povinnosť. Mozem odratat vsetky zaplatené preddavky (aj preddavok zaplateny v r. 2011?)?
Vraciam sa k tejto teme. Po konzultacii so spravcom dane som nakoniec v DP za r. 2010 odratal zaplatene preddavky za 1,2,3 kvartal, vysiel mi preplatok. Ten mi vratili v r. 2011. Taktiez po konzultacii s DU som zaplatil i preddavok za 4 kvartal a nasledne som podal ziadost o jeho vratenie, co mi pripisali na bank. ucet. V knihe zavazkov som mal zaevidovany zavazok voci DU na celu ciastku preddavkov, ten sa mi vyrovnal pri zaplateni preddavku za 4kv. V PD vsetky uhrady isli ako VNZD.Ako mam zaevidovat resp. zauctovat vrateny preddavok za 4 kvartal? Dakujem :)
jacekova
07.02.12,17:20
Vraciam sa k tejto teme. Po konzultacii so spravcom dane som nakoniec v DP za r. 2010 odratal zaplatene preddavky za 1,2,3 kvartal, vysiel mi preplatok. Ten mi vratili v r. 2011. Taktiez po konzultacii s DU som zaplatil i preddavok za 4 kvartal a nasledne som podal ziadost o jeho vratenie, co mi pripisali na bank. ucet. V knihe zavazkov som mal zaevidovany zavazok voci DU na celu ciastku preddavkov, ten sa mi vyrovnal pri zaplateni preddavku za 4kv. V PD vsetky uhrady isli ako VNZD.Ako mam zaevidovat resp. zauctovat vrateny preddavok za 4 kvartal? Dakujem :)

Tam kam si uctoval preddavky,len s minusom
Takze -VNZD
viktor24
07.02.12,20:06
Tym padom budem mat v knihe zavazkov zostatok v tej hodnote, v akej mam vrateny preddavok.
Pretoze: v knihe zavazkov som nahodil v roku 2010 celkovu hodnotu preddavkov tj. cca 1200 eur. 1.kv. som dal s minusom 300 eur (zaplateny preddavok) , 2. kv som dal -300 eur (zapl. preddavok), 3. kv. - 300 eur (zapl. preddavok)a v r. 2011 som dal -3OO eur (posledna splatka preddavku). To znamena, ze v knihe zavazkov som mal v marci 2011 nulu. V maji 2011 mi vratili tu poslednu splatku preddavkov a to z dovodu vyssie uvedenych. Nerozumiem...
Katarina
07.02.12,20:26
Preddavok za IV.Q ktorý DÚ vrátil je pohľadávka nie záväzok.
viktor24
08.02.12,08:08
Preddavok za IV.Q ktorý DÚ vrátil je pohľadávka nie záväzok.

cize mal by som este nahodit do knihy pohladavok len preddavok za 4kv a dana pohladavka sa mi vyrovna dnom vratenia preddavku na bank. ucet. Dakujem.
Katarina
08.02.12,09:20
Presne tak ako píšeš. Dňom vrátenia preddavku sa pohľadávka vyrovná.
Dula
10.02.12,09:50
Môj klient mal tiež predlžený termín podania k 30.6.2011 a vyšla mu povinnosť platiť štvrťročné preddavky. Z daňového úradu dostal predpis splácania preddavku k 30.9.2011, k 3.1.2012 a k 2.4.2012. Ak bude mať teraz spravené danové priznanie k 31.3.2012, tak musí zaplatiť aj ten preddavok 2.4.2012?
Ďakujem za odpoved.
evina
10.02.12,15:09
Môj klient mal tiež predlžený termín podania k 30.6.2011 a vyšla mu povinnosť platiť štvrťročné preddavky. Z daňového úradu dostal predpis splácania preddavku k 30.9.2011, k 3.1.2012 a k 2.4.2012. Ak bude mať teraz spravené danové priznanie k 31.3.2012, tak musí zaplatiť aj ten preddavok 2.4.2012?
Ďakujem za odpoved.

áno. Ináč 31.3. je sobota, preto 02.04 a aj ten preddavok by bol splatný 31.03.2012
Dula
11.02.12,06:14
Ďakujem za odpoveď z predchádzajúcich príspevkov som pochopila, že tu poslednú splátku si písomne potom vyžiada naspäť. Alebo si ju môže požiadať započítať s daňovou povinnosťou, ak mu vyjde ešte doplácať?
Katarina
11.02.12,13:11
Môže listom požiadať o zápočet preddavku na úhradu dane, resp. na zápočet preddavku na daň ak na základe podaného daňového priznania bude povinnosť platiť preddavky.
kira
13.05.12,12:46
Prosím vás poradíte mi? Daňovníkovi FO boli vypočítané preddavky z DP 2010. Tieto uhradil v 9 a12/2011. Ďalší zaplatil 2.1.2012 a 28.3.2012.
V DP za rok 2011 som mu započítala len preddavky uhradené v r. 2011 a na preddavky zaplatené v r 2012 som napísala žiadosť na započítanie uhradených preddavkov, ktoré mu vyšli platiť tento rok 2012. Teta z Dú mu ale oznámila telefonicky, že síce je všetko vypočítané OK, ale teraz aby zaplatil v 6/12 vypočítaný preddavok ponížený o sumu zaplatenú 2.1.2012 menej, ale tú druhú platbu mu neberú do úvahy. Teda 6/12 akoby započítali, 9, 12/12 a 3/13 má platiť riadne, pritom tam vlastne má preplatok ešte z ďalšej úhrady. Naozaj nieje možné započítať zaplatený preddavok z 28.2.2012 s vypočítaným preddavkom v 9/12, ak to takto ide s preddavkom zaplateným 3.1.2012 a potom platiť riadne preddavky za 12/12 a 3/13? Ďakujem