csukeva
07.02.11,18:41
Prosím o pomoc.Dostala som predžalobnú upomienku v čom ma vyzývajú k okamžitej úhrade všetkých splátok jednorázovo 1825,-Eur najneskôr do 3 dní.
To asi nebudem môcť zaplatiť za 3 dní,tak čo bude ďalej nasledovať.Kto už bol v takej situácii alebo sa k tomu rozumie nech mi poradí.ďakujem.
buchač
07.02.11,17:59
Prosím o pomoc.Dostala som predžalobnú upomienku v čom ma vyzývajú k okamžitej úhrade všetkých splátok jednorázovo 1825,-Eur najneskôr do 3 dní.
To asi nebudem môcť zaplatiť za 3 dní,tak čo bude ďalej nasledovať.Kto už bol v takej situácii alebo sa k tomu rozumie nech mi poradí.ďakujem.

...a dostala si aj " Výzva na zaplatenie pozdĺžnosti " ...???
Táto mala byť ako prvá ...

Potom nasleduje výzva " Predžalobná výzva "...

No a nakoniec zvykne dôjsť " N Á V R H na vydanie platobného rozkazu "...

Ale keďže nie je všetkým dňom koniec , nakoľko ak by si nepodala odpor voči exekúcii , tak už potom na súd Ťa dajú ...
KEJKA
07.02.11,18:06
nenapísala si od koho, zrejme dlhodobo nesplácaš nejakú pôžičku.
Ak je to banka, určite si niečo také podpísala, alebo majú uvedené vo všeobecných podmienkach. "Nezaplatením splátok /1-2/ sa stáva splatnou celá pôžička".
býva to aj v LZ, v rôznych splátkových predajoch ap.....
Ak nezareaguješ, tak to pôjde na súd a budú žiadať celú sumu aj s úrokmi a inými náhradami. Takže ihned reaguj.
Zaplať aspoň najbližšiu splátku, alebo ideálne všetky dlžné splátky, zober si doklad - ústrižok alebo výpis z účtu a chod za veriteľom. Môžu ale aj nemusia vyhovieť - vysvetli situáciu, prejav ochotu uhrádzať, požiadaj o vystavenie vhodnejšieho splátkového kalendára......
určite však nezostaň pasívna.
iriska
08.02.11,13:11
...a dostala si aj " Výzva na zaplatenie pozdĺžnosti " ...???
Táto mala byť ako prvá ...

Potom nasleduje výzva " Predžalobná výzva "...

No a nakoniec zvykne dôjsť " N Á V R H na vydanie platobného rozkazu "...

Ale keďže nie je všetkým dňom koniec , nakoľko ak by si nepodala odpor voči exekúcii , tak už potom na súd Ťa dajú ...

dovolím si opraviť:

V prípade, že v pôvodnej zmluve o pôžičke (alebo inej listine) bolo určené dokedy a akým spôsobom sa má splácať, takáto výzva ani NEMUSÍ byť posielaná. V prípade, že pôvodne toto určené nebolo, stačí jedna výzva a tá sa môže volať "výzva", "výzva na zaplatenie dlžnej sumy", "predžalobná výzva" alebo aj "žiadosť...", v ktorej je určené DOKEDY treba sumu zaplatiť.

V prípade neuhradenia a neakceptovania splátkového kalendára zo strany veriteľa môže tento podať na súd "návrh na vydanie platobného rozkazu" - tento sú súdy schopné vydať v krátkom čase (tým myslím 7-21 dní). Potom sa čaká na jeho právoplatnosť (15 dní od doručenia). Proti platobnému rozkazu sa dá podať "odpor", ale v prípade, že tam budú uvedené len skutočnosti typu - nemám teraz peniaze alebo nikomu nič nedlžím a len si to vymysleli, je to len naťahovanie času a narastanie úrokov.

Po právoplatnosti platobného rozkazu a stále neuhradenej pohľadávke, môže podať navrhovateľ "návrh na vykonanie exekúcie" u exekútora, kde priloží aj platobný rozkaz.

Takže odporúčam zaplatiť čo najviac a čo najskôr, skúsiť sa dohodnúť na splácaní a aj bez súhlasu veriteľa splácať čo najviac a čo najskôr (lebo úroky a súdne poplatky tú pohľadávku vonkoncom neznížia).