Fany
12.12.05,09:58
Od 1.12.2005 nastala dosť veľká zmena v dani z motorových vozidiel.
Jednoducho povedané, daňovníkom DzMV už nieje osoba zapísaná v technickom preukaze, ale FO alebo PO, ktorá používa vozidlo na podnikanie. Zmenu treba nahlásiť na DÚ do 15 dní, teda do 15.12.2005. Najlepšie, ak požiadate o ukončenie platenia ako držiteľ vozidla a vypíšete nové daň.priznanie za používateľa vozidla s dátumom 1.12.2005. Vtedy si za mesiac december môžete uplatniť aj pomernú časť dane do nákladov. Samozrejme uvedenú výšku dane treba zaplatiť za používateľa a požiadať o vrátenie za držiteľa.
Mirkaska
13.12.05,06:47
Od 1.12.2005 nastala dosť veľká zmena v dani z motorových vozidiel.
Jednoducho povedané, daňovníkom DzMV už nieje osoba zapísaná v technickom preukaze, ale FO alebo PO, ktorá používa vozidlo na podnikanie. Zmenu treba nahlásiť na DÚ do 15 dní, teda do 15.12.2005. Najlepšie, ak požiadate o ukončenie platenia ako držiteľ vozidla a vypíšete nové daň.priznanie za používateľa vozidla s dátumom 1.12.2005. Vtedy si za mesiac december môžete uplatniť aj pomernú časť dane do nákladov. Samozrejme uvedenú výšku dane treba zaplatiť za používateľa a požiadať o vrátenie za držiteľa.

Auto sme prenajali na novem a december. Samozrejme daň z MV je zaplatená. Od januára auto neprenajímame. Nemusíme kvôli jednému mesiacu hádam nahlasovať zmeny, a nájomca podávať DP... :eek: Aj keď u vlastníka auta bude ten mesiac asi pripočitateľná položka, ale daň bude zaplatená. Nebude mať dúfam nájomca problém, že ju za neho zaplatil niekto iný??? ;)
Palino
13.12.05,07:27
Myslím si, že v tomto roku netreba nič oznamovať. Vyplýva to z novelizovaného zákona o miestnych daniach - novela č. 517/2005 § 104 a)

"(1) Ak daňová povinnosť k miestnym daniam a poplatková povinnosť k poplatku vznikne do 31. decembra 2005, postupuje sa podľa predpisov platných do 30. novembra 2005; to sa vzťahuje aj na splnenie oznamovacej povinnosti."
Fany
13.12.05,08:32
Pozrite si, ak ste dostali, nový časopis DUO 1/2006 od Poradcu Žilina na str. 14. a str.46. je to tam celé rozpísané. Je tu rozpísaný konkrétny prípad, kedy nájomca v januári zaplatil cestnú daň za autá na celý rok. Podľa tohto za 1-11 to má ako výdavky neovplyvňujúce daň, za 12/05 už je to ovplyvňujúce daň. December zvážte, od januára je to jasné.
Ešte má otázku ja. Keď je už daňové priznanie na DzMV za rok 2005 podané a nič sa nemení na rok 2006, treba v januári znovu podať daŃ priznanie, alebo tak ako to bolo pri cestnej dani iba zaplatiť?
Lucy
13.12.05,10:15
Auto sme prenajali na novem a december. Samozrejme daň z MV je zaplatená. Od januára auto neprenajímame. Nemusíme kvôli jednému mesiacu hádam nahlasovať zmeny, a nájomca podávať DP... :eek: Aj keď u vlastníka auta bude ten mesiac asi pripočitateľná položka, ale daň bude zaplatená. Nebude mať dúfam nájomca problém, že ju za neho zaplatil niekto iný??? ;)

Ak s.r.o. prenajme auto (má to aj v predmete podnikania) inému podnikateľovi, tak s.r.o. má príjem z prenájmu, a podnikateľ použije prenajaté auto na podnikanie. Kto by mal v skutočnosti platiť daň?
Mirkaska
13.12.05,10:16
Pozrite si, ak ste dostali, nový časopis DUO 1/2006 od Poradcu Žilina na str. 14. a str.46. je to tam celé rozpísané. Je tu rozpísaný konkrétny prípad, kedy nájomca v januári zaplatil cestnú daň za autá na celý rok. Podľa tohto za 1-11 to má ako výdavky neovplyvňujúce daň, za 12/05 už je to ovplyvňujúce daň. December zvážte, od januára je to jasné.
Môžeš mi prosím napísať celý názov? My máme len DÚPP, a Poradcu, Dane a účtovníctvo v praxi a dane a účto - rady a riešenia.
Vďaka
Lucy
13.12.05,10:23
Časopis sa volá Dane, účtovníctvo, odvody /bez chýb, pokút a penále/
DUO 1/2005
katkaBa
14.12.05,07:42
Re: Novela dane z motorových vozidiel od 1.12.

Ak máte Miraska DÚPP 1/2006 tak na strane 279 je §85 s príkladom. Podľa toho čo sa tam píše, má Fany pravdu. Platí daň z motorových vozidiel od 1.12.2005 ten, kto ho používa na podnikanie, bez ohľadu na to, kto je držiteľom motorového vozidla.
Fany
14.12.05,07:53
Môžeš mi prosím napísať celý názov? My máme len DÚPP, a Poradcu, Dane a účtovníctvo v praxi a dane a účto - rady a riešenia.
Vďaka
Dane-účtovníctvo-odvody (bez chýb, pokúť a penále). Je to novinka, prvé číslo. Je dosť dobré, asi si to objednám, prišlo námto ako ponuka od firmy Poradca. Dá sa to objednať aj telefonicky 041/5652871, faxom 041/5652659 alebo e-mailom: abos@i-poradca.sk.
dara
14.12.05,10:04
Ešte má otázku ja. Keď je už daňové priznanie na DzMV za rok 2005 podané a nič sa nemení na rok 2006, treba v januári znovu podať daŃ priznanie, alebo tak ako to bolo pri cestnej dani iba zaplatiť?


No to by zaujímala aj mňa. Poradí nietko ?
Lila
14.12.05,10:42
Možno ma vysmejete, ale prosím o odpoveď:
Ak náš zamestnanec , použije svoj osobný automobil na služobnú cestu, je povinný zaplatiť daň z mot. vozidla??? /Naša s.r.o. nevlastní žiadne auto/
ata111
14.12.05,11:10
Možno ma vysmejete, ale prosím o odpoveď:
Ak náš zamestnanec , použije svoj osobný automobil na služobnú cestu, je povinný zaplatiť daň z mot. vozidla??? /Naša s.r.o. nevlastní žiadne auto/

Doteraz nebolo treba platiť daň z mot. vozidiel a dúfam, že ani po tejto novele nie. Nemám ju prešprtanú.:cool: :cool: :cool:
Lila
14.12.05,11:33
Ďakujem za reakciu, tú novelu som vôbec nevidela, ale dúfam, ak to niekto vie, rád nás poučí. Vopred ďakujem.
Jarino
14.12.05,12:02
Pre Fany a Daru: Ak daňová povinnosť nevzniká v roku 2006, teda pokračujete ďalej tak ako to bolo v r. 2005, daňové priznanie nebudete podávať.
VieraM
14.12.05,19:03
Prosim vas, ak zaradim auto do majetku v decembri a zaplatim cestnu dan, uplatnim si danove odpisy za cely rok, teda 1/4 ? Dakujem
bepo
15.12.05,05:29
Rozhodujúci dátum pre daňové odpisy je 31.12 a nie ako dlho takže 1/4 odpis.
alex1
21.12.05,08:03
SZČO dnes 21.12.2005 prepísala auto na muža. Auto využívala na podnikanie a má na rok 2005 zaplatenú DzMV. Čo by teraz mala podľa novely robiť. Má odhlásiť auto z DzMV k 21.12. alebo nie? Môže si potom za december uplatňovať všetky výdavky tak ako do teraz?
Evanka
21.12.05,08:20
SZČO dnes 21.12.2005 prepísala auto na muža. Auto využívala na podnikanie a má na rok 2005 zaplatenú DzMV. Čo by teraz mala podľa novely robiť. Má odhlásiť auto z DzMV k 21.12. alebo nie? Môže si potom za december uplatňovať všetky výdavky tak ako do teraz?Auto bolo na teba, daňovníkom DzMV si bola ty. Od 1.12.2005 má platiť kto automobil používa na podnikanie. Si to asi zasa ty. Takže podľa mňa DP k DzMV by bolo také isté. Možno by som túto skutočnosť iba oznámila DU. Myslím, že tlačivá DP k dani z MV sa nezmenili. Neviem však či je táto moja úvaha správna. Uvidíme ako sa vyjadria ostatní.
AGRO
21.12.05,11:41
Ak sme vo firme predali jedno vozidlo / ostáva jedno / mám podať nové daňové priznanie ? Kde najdem akú sumu mám zaplatiť ? Podľa čoho sa to počíta ?
Tweety
21.12.05,11:45
Ak sme vo firme predali jedno vozidlo / ostáva jedno / mám podať nové daňové priznanie ? Kde najdem akú sumu mám zaplatiť ? Podľa čoho sa to počíta ?
Na tento rok sa DP už podávalo, každú zmenu treba do 15. dní nahlásiť na DÚ.Teda, ak ste predali jedno vozidlo, tak oznamovacia povinnosť bola do 15. dní od predaja(zániku používania vozidla na podnikanie);)
Kačena I.
21.12.05,12:12
Ak manželia majú osobné auto, je písané na manželku, ale manžel ho využíva ako SZČO. DzMV neplatili. Do 30.11.05 ho nemôže manžel dávať do nákladov-SC vôbec?
Marína
21.12.05,12:19
Ak manželia majú osobné auto, je písané na manželku, ale manžel ho využíva ako SZČO. DzMV neplatili. Do 30.11.05 ho nemôže manžel dávať do nákladov-SC vôbec?
Ak MV využíva na svoje zdaniteľné plnenia, musí mať zaplatenú daň z MV. Nech podá daňové priznanie k dátumu, od kedy ho využíval ako SZČO a zaplatí daň z MV. Daňový úrad mu vyrubí pokutu za nepodanie daň. priznania a penále z omeškania. Je potrebné zvážiť - porovnať si náklady za daň z MV+pokuta+penále a náklady na SC.
andrej_rv
21.12.05,19:45
Ďakujem za reakciu, tú novelu som vôbec nevidela, ale dúfam, ak to niekto vie, rád nás poučí. Vopred ďakujem. Pôvodné znenie príslušných paragrafov zákona 582/2004 Z.z:
§ 84 Predmet dane
Predmetom dane je motorové vozidlo a prípojné vozidlo (ďalej len vozidlo ), ktoré má pridelené evidenčné číslo, osobitné evidenčné číslo alebo zvláštne evidenčné číslo v Slovenskej republike, vozidlo dovezené do Slovenskej republiky, ktoré nie je považované za vozidlo v medzinárodnej cestnej premávke a držiteľ vozidla nemá trvalý pobyt v Slovenskej republike, patrí do kategórie vozidiel M, N a do kategórie vozidiel O a používa sa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním.12)
§ 85 Daňovník
Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá
a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla alebo
b) užíva vozidlo, v ktorého dokladoch je zapísaná ako držiteľ,
1. fyzická osoba, ktorá zomrela alebo bola vyhlásená za mŕtvu, alebo
2. právnická osoba, ktorá bola zrušená a zanikla, alebo
c) fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá užíva vozidlo dovezené do Slovenskej republiky, ktoré nie je považované za vozidlo v medzinárodnej premávke a držiteľ vozidla nemá trvalý pobyt v Slovenskej republike
Poznámka pod čiarou k 12 znie:
12) § 2 zákona č. 513/1991 Zb. v znení neskorších predpisov

Paragrafy v znení zákona č. 517/2005 Z.z., účinné od 1.12.2005:
§ 84 Predmet dane
Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo (ďalej len vozidlo ), ktoré možno zaradiť do kategórie vozidiel M, N a O a používa sa na podnikanie 40) a
a) má pridelené v Slovenskej republike evidenčné číslo, osobitné evidenčné číslo alebo zvláštne evidenčné číslo, 40a) alebo
b) nie je evidované v Slovenskej republike.
§ 85 Daňovník
Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.

Poznámka pod čiarou k 40 znie:
40) § 2 zákona č. 513/1991 Zb. v znení neskorších predpisov.
§ 6 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení zákona č. 659/2004 Z. z.

Nové skrátené znenie § 84 pri vymedzení predmetu dane uvádza len vozidlo, ktoré sa „..používa na podnikanie“ – zbytok pôvodného textu „..alebo v súvislosti s podnikaním“ bol zrušený. Zároveň sa pri vymedzení termínu „na podnikanie“ odvolávka na § 2 Obchodného zákonníka rozšírila o odvolávku na § 6 zákona o dani z príjmov. Znamená to, že predmetom dane je len motorové vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie právnických osôb resp. na podnikanie fyzických osôb vo vlastnom mene pri dosahovaní príjmov podliehakúcich dani uvedených v § 6 ZDP. Keďže príjmy zamestnancov i konateľov (aj keď sú zároveň spoločníkmi) patria do § 5, podľa môjho názoru pri použití súkromných vozidiel (vlastných či požičaných) týmito osobami na pracovné cesty nevzniká povinnosť platiť daň z motorových vozidiel.
Nové znenie § 85 určuje ako daňovníka tú FO alebo PO, ktorá používa motorové vozidlo na podnikanie (v pôvodnom znení to bol držiteľ vozidla). Praktický dopad tejto novely je, že napr. pri prenájme motorového vozidla je povinný platiť daň užívateľ, u ktorého sa táto daň zároveň v zmysle § 19 ods. 3 písm. j) ZDP od 1.12.2005 už posudzuje ako daňový výdavok.
Lucy
22.12.05,06:44
Dobre, z toho by mi vyplývalo, že ak jedna PO je vlastníkom motorového vozidla, používa ho na podnikanie a prenájme ho druhej PO, od ktorej bude mať za prenájom zaplatené, tak potom tá PO, ktorá si auto prenajala, má zaplatiť daň v MV?
Kačena I.
22.12.05,06:59
Podľa §85 uvedeného v príspevku 23 to tak vychádza.
A čo keď si požičia osobné auto konateľ-spoločník a zároveň aj zamestnanec na svoje služobné cesty od svojho známeho. Berie sa to tak, že auto používa zamestnanec a nemusí sa platiť daň, alebo, že auto využíva právnicka osoba a musí zaplatiť daň. Podotýkam, že zmluva o prenájme auta ešte nie je spísaná. Z novelizácie zákona mi vychádza, že daň by sa mala zaplatiť.
liba2
22.12.05,07:46
Podľa §85 uvedeného v príspevku 23 to tak vychádza.
A čo keď si požičia osobné auto konateľ-spoločník a zároveň aj zamestnanec na svoje služobné cesty od svojho známeho. Berie sa to tak, že auto používa zamestnanec a nemusí sa platiť daň, alebo, že auto využíva právnicka osoba a musí zaplatiť daň. Podotýkam, že zmluva o prenájme auta ešte nie je spísaná. Z novelizácie zákona mi vychádza, že daň by sa mala zaplatiť.
Ak použije vozidlo zamestnanec:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=156945&postcount=23

...ale ak si s.r.o. nájme vozidlo, potom s.r.o. zaplatí daň.
AGRO
28.12.05,17:59
Je na to predpísané tlačivo, alebo formou listu ? My sme odpredali vozidlo 01.04.2005- čo teraz ?
liba2
28.12.05,22:54
Je na to predpísané tlačivo, alebo formou listu ? My sme odpredali vozidlo 01.04.2005- čo teraz ?Citujem z Poučenia na vyplnenie daňového priznania k dani z MV:
"Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia dôjde k zániku daňovej povinnosti (§89 zákona), alebo k vzniku oslobodenia (§86 zákona), daňovník je povinný oznámiť túto skutočnosť do 15 dní správcovi dane (§ 90 ods. 2 zákona)."
Daňová povinnosť zaniká podľa § 89 ods. 2 zákona mimo iného dňom prevodu držby vozidla na inú osobu, alebo dňom skončenia užívania vozidla na podnikanie... a i. Správca dane pri zániku daňovej povinnosti vráti pomernú časť zaplatenej dane pripadajúcej na zostávajúce dni zdaňovacieho obdobia na základe žiadosti daňovníka.
Podľa tohto asi treba podať dodatočné daň. priznanie, kde sa na riadkoch 18 až 20 vyčísli nová suma dane a vzniknutý rozdiel, ktorý sa listom vyžiada od DU.
tonkat
29.12.05,09:45
Stále mi nieje jasné z tejto debaty, kto platí daň z MN: SRO1 prenajme SRO2 vozidlo. Obidve s ním podnikajú. Jedna má tržbu z prenájmu a druhá z prepravy. Ako to vlastne je?
Tweety
29.12.05,13:43
Stále mi nieje jasné z tejto debaty, kto platí daň z MN: SRO1 prenajme SRO2 vozidlo. Obidve s ním podnikajú. Jedna má tržbu z prenájmu a druhá z prepravy. Ako to vlastne je?
Určite má auto v majetku len jedna z nich. Tak daň zaplatí táto spoločnosť.:o ;)
tonkat
29.12.05,15:36
Ale veď práve novela je o tom, že nie kto vlastní, ale kto podniká platí daň, alebo sa to vzťahuje len na vzťah nepodnikať - podnikateľ?
Muška
29.12.05,15:53
Ak si prenajmem osobné vozidlo ako podnikateľ na 2 týždne od firmy, ktorá má požičovňu s autami.....snáď nebudem musieť platiť daň z motorov.vozidiel. :D
Ale u nás je vsio možna :D
ZuzanaP
02.01.06,09:43
Takže za autá, za ktoré sme v roku 2005 podali DP DMV, tento rok už len zaplatíme daň? Nemusíme podávať znova DP.
Tweety
02.01.06,09:44
Takže za autá, za ktoré sme v roku 2005 podali DP DMV, tento rok už len zaplatíme daň? Nemusíme podávať znova DP.
Ak nedošlo k zmene, tak áno.:o ;)
hupka
02.01.06,10:23
Ako je to prosím Vás s platením dane, ak svoje sukromné auto používa vo vlastnej s.r.o spoločník, konateľ a zamestnanec v jednej osobe ? Dík.
Lila
02.01.06,10:41
Andrej rv, ďakujem za ochotu. Taktiež s Tebou súhlasím, nakoľko konateľ -zamestnanec /aj spoločník/ ak používa svoje mot. vozidlo na služ. cesty- nie je to predmetom dane z MV. Ide predsa o § 5. Ak by to spadalo do §6, tak ako to tvrdí DRSR, tak by tento príjem za služ. cestu musel konateľ zdaniť 19 % daňou z príjmu!
Už z tohto vyplýva, že čo tvrdia na ich stránke je hlúposť, nakoľko tieto príjmy za služ. cesty nepodliehajú dani z príjmov a spadajú do § 5!!!!

A ešte čosi, logicky predsa konateľ je FO a nie právnická osoba. On tvorí len súčasť právnickej osoby. Čiže žiadne odvedenie dane z MV.
zeel
02.01.06,13:55
Opýtam sa skúsenejších ešte takto :
Od 1.12.2005 som začal ako SZČO používať vlatné auto (nezaradené do podnikania) na služobné cesty.
Podal som daňové priznanie DzMV - ako daňovníka som uviedol seba - ako identifikátor rodné číslo.

Otázka 1 - musím znova podať daňové priznanie na DzMV a ako identifikátor uviesť IČO ? alebo nemusím podávať nové daňoveé priznanie a len zaplatím daň na rok 2006 ?
Otázka 2 - kedy si mžem dať daň z mot. vozidiel do nákladov ??? - iba ka mám daňové priznanie na IČO ?
Vera
02.01.06,14:00
Ako mám postupovať, keď v 11/2005 auto napísal v techničáku na firmu. Musím ho zaradiť do majetku?? Alebo aj tak sa môžem rozhodnúť, či budem uplatňovať 6,2 Sk/ km a nebudem ho evidovať ako majetok firmy??
Muška
02.01.06,14:53
Opýtam sa skúsenejších ešte takto :
Od 1.12.2005 som začal ako SZČO používať vlatné auto (nezaradené do podnikania) na služobné cesty.
Podal som daňové priznanie DzMV - ako daňovníka som uviedol seba - ako identifikátor rodné číslo.

Otázka 1 - musím znova podať daňové priznanie na DzMV a ako identifikátor uviesť IČO ? alebo nemusím podávať nové daňoveé priznanie a len zaplatím daň na rok 2006 ?
Otázka 2 - kedy si mžem dať daň z mot. vozidiel do nákladov ??? - iba ka mám daňové priznanie na IČO ?

Ako SZČO si dostal pridelené DIČ - to používaš aj pri styku s DU.
Aj pri platbe dane používaš var.symbol - DIČ
Daň z mot. vozidiel dáš do nákladov v deň úhrady.

Ak si podal špatné údaje na daňovom priznaní - choď za svojim správcom dane - určite sa dohodnete.
jana2
02.01.06,15:11
Andrej rv, ďakujem za ochotu. Taktiež s Tebou súhlasím, nakoľko konateľ -zamestnanec /aj spoločník/ ak používa svoje mot. vozidlo na služ. cesty- nie je to predmetom dane z MV. Ide predsa o § 5. Ak by to spadalo do §6, tak ako to tvrdí DRSR, tak by tento príjem za služ. cestu musel konateľ zdaniť 19 % daňou z príjmu!
Už z tohto vyplýva, že čo tvrdia na ich stránke je hlúposť, nakoľko tieto príjmy za služ. cesty nepodliehajú dani z príjmov a spadajú do § 5!!!!

A ešte čosi, logicky predsa konateľ je FO a nie právnická osoba. On tvorí len súčasť právnickej osoby. Čiže žiadne odvedenie dane z MV.
Asi sa my vysmejete, ale stále mi to nie je jasné. Konatel a zároveň spoločník v s.r..o. od 1.1.2005 používa spkromné vozidlo na služobné účely pre s.r.o..
Mala byť zaplatená cestná daň a ako to je od 1.12.2005 v tomto prípade?
Ďakujem
Muška
02.01.06,15:16
Ako mám postupovať, keď v 11/2005 auto napísal v techničáku na firmu. Musím ho zaradiť do majetku?? Alebo aj tak sa môžem rozhodnúť, či budem uplatňovať 6,2 Sk/ km a nebudem ho evidovať ako majetok firmy??
Tou firmou myslíš seba ako FO - SZČO, alebo PO???

1.Ak si FO - v TP máš zápis ako Vera XY - ak nezaradíš uvedené auto do majetku - nebudeš o ňom účtovať, môžeš si uplatňovať 6,2

2.Ak zaradíš auto do majetku - budeš o ňom účtovať, budeš si dávať do nákladov všetko čo sa týka prevádzky auta /servis, voda, oleje..../ nemôžeš si uplatňovať 6,2

Ak si PO - tak musíš postupovať podľa bodu 2
jana2
02.01.06,18:35
Vie mi niekto poradiť, keď konateľ a zároveň spoločník s.r.o., používa súkromné vozidlo na služobné účely ako to je s platením dane z motorových vozidiel v tomto prípade do 30.11.2005? A ako to je od 1.12.2005?
Ďakujem za odpovede, Jana
Libi
03.01.06,05:45
a ako je to teda s tým nájmom a prenájmom? My máme autá v operatívnom lízingu, teda používame ich na podnikanie, ale aj tá firma, čo nám ich prenajíma ich používa na podnikanie. Tak ako?
Vera
03.01.06,08:12
Tou firmou myslíš seba ako FO - SZČO, alebo PO???

1.Ak si FO - v TP máš zápis ako Vera XY - ak nezaradíš uvedené auto do majetku - nebudeš o ňom účtovať, môžeš si uplatňovať 6,2

2.Ak zaradíš auto do majetku - budeš o ňom účtovať, budeš si dávať do nákladov všetko čo sa týka prevádzky auta /servis, voda, oleje..../ nemôžeš si uplatňovať 6,2

Ak si PO - tak musíš postupovať podľa bodu 2
Ďakujem.
Som FO, takže budem uplatňovať 6,2 SK. Pomohla si mi :-)
sarmantna
03.01.06,08:39
Prosím Vás o radu, naša firma má i svoje autá i požičané od inej spoločnosti. Náklady na tieto požičané autá sa vyúčtovávajú v našej spoločnosti, konkrétne pohonné hmoty a súčasne ich používa i spoločnosť, ktorá nám autá "čiastočne prenajíma". Nie je mi jasné, ktorá spoločnosť má znášať daň z motorových vozidiel. Tiež prosím o radu, či mám vypísať daňové priznanie pre všetky autá - naše a daň zaplatiť, alebo stačí iba zaplatiť. Prosím Vás, poraďte mi, ak viete. Ďakujem.
Duda111
03.01.06,09:19
Taktiež Vás poprosím o radu. Ak sme 2.1.2006 dokúpili ďalšie auto, musím podávať DP len na toto jedno a za ostatné len zaplatiť alebo musím podať DP znovu na všetky autá? Ďakujem.
Muška
03.01.06,10:01
Duda,
do 15 dní musíš prihlásiť nové auto. Ostatné autá ak si už za ne podala DP a nič sa nezmenilo, tak za tie nemusíš nič podávať, iba uhradíš daň.
Podotýkam, že sa od 1.1.2006 zmenili účty na daň z motorových vozidiel
PetraB
05.01.06,09:32
Vie mi niekto poradiť, keď konateľ a zároveň spoločník s.r.o., používa súkromné vozidlo na služobné účely ako to je s platením dane z motorových vozidiel v tomto prípade do 30.11.2005? A ako to je od 1.12.2005?
Ďakujem za odpovede, Jana
Uplatňovať si výdavky spojené s používaním súkromného mot. vozidla si podľa môjho názoru konateľ môže len ak je zároveň zamestnancom spoločnosti , platí príspevok č. 23 t.j. nemusí platiť daň z mot. vozidiel.
učtovníčka
05.01.06,09:50
Dá sa niekde nájsť aj to či sa zmenili sumy na dane z mot.vozidiel pre rok 2006?
Na stránke daňového riad.som nič nenašla, ale vraj sú zmeny. Ďakujem
uko
05.01.06,09:57
Dá sa niekde nájsť aj to či sa zmenili sumy na dane z mot.vozidiel pre rok 2006?
Na stránke daňového riad.som nič nenašla, ale vraj sú zmeny. Ďakujem
pozri na konci tejto temy od príspevku 181
http://www.porada.sk/t3299-p20-da-z-motorovch-vozidiel.html
ucetni_fantozzi
05.01.06,10:19
Prosím Vás o radu, naša firma má i svoje autá i požičané od inej spoločnosti. Náklady na tieto požičané autá sa vyúčtovávajú v našej spoločnosti, konkrétne pohonné hmoty a súčasne ich používa i spoločnosť, ktorá nám autá "čiastočne prenajíma". Nie je mi jasné, ktorá spoločnosť má znášať daň z motorových vozidiel. Tiež prosím o radu, či mám vypísať daňové priznanie pre všetky autá - naše a daň zaplatiť, alebo stačí iba zaplatiť. Prosím Vás, poraďte mi, ak viete. Ďakujem.

Pripajam sa k tejto otazke, taktiez mam pripad, kde auto vlastni jedna firma, ale pouziva sa v dvoch spolocnostiach (ten isty konatel) - urobila sa tam zmluva o ciastocnom najme, t.j. obidve firmy eviduju pouzivanie vozidla, kazda za seba a ta druha plati tej prvej za uzivanie.
Povedal by som, ze vozidlo pouzivaju obidve spolocnosti, ale hadam ho len nemusia zdanit obidve...
remenova
16.01.06,06:39
Mam takyto problem. Auto sme kupili este v decembri 2005, teda chcela som ho zaradit do majetku este v roku 2005, kvoli odpisom. Lenze technicky bol vydany az 5.1.2006, t.j. podla stareho zakona by som podala DP k dani z MV do 15 dni po 5.1., lenze teraz som sa docitala, ze danova povinnost vznika datumom zacatia pouzivania automobilu na podnikanie, co teraz pre mna plati? Nenasla som nic v prechodnych ustanoveniach. Nevie niekto, ako v tomto pripade postupovat?
Kačena I.
31.01.06,07:05
Vie mi niekto poradiť, keď konateľ a zároveň spoločník s.r.o., používa súkromné vozidlo na služobné účely ako to je s platením dane z motorových vozidiel v tomto prípade do 30.11.2005? A ako to je od 1.12.2005?
Ďakujem za odpovede, Jana


Je niekte v PORADE odpoveď na túto otázku alebo vie niekto odpovedať?
hupka
01.02.06,08:06
Asi sa my vysmejete, ale stále mi to nie je jasné. Konatel a zároveň spoločník v s.r..o. od 1.1.2005 používa spkromné vozidlo na služobné účely pre s.r.o..
Mala byť zaplatená cestná daň a ako to je od 1.12.2005 v tomto prípade?
Ďakujem

Aj ja som dala túto otázku, ale nikto sa neozval, neviem či nikto nemá podobný prípad, ale súkromné auto určite používajú vo svojich firmách konatelia, spoločníci a zamestnanci v jednej osobe. Ozvite sa prosím, ako ste postupovali !!! Ďakujem
Evanka
01.02.06,08:27
Aj ja som dala túto otázku, ale nikto sa neozval, neviem či nikto nemá podobný prípad, ale súkromné auto určite používajú vo svojich firmách konatelia, spoločníci a zamestnanci v jednej osobe. Ozvite sa prosím, ako ste postupovali !!! Ďakujem
Už to tu bolo rozoberané a názory nie sú jednotné. http://www.porada.sk/t14107-p2-konatel-a-auto.html
bui
04.03.06,11:49
PRE ANDREJ_RV
VASE VYJADERNIE....Nové skrátené znenie § 84 pri vymedzení predmetu dane uvádza len vozidlo, ktoré sa „..používa na podnikanie“ – zbytok pôvodného textu „..alebo v súvislosti s podnikaním“ bol zrušený. Zároveň sa pri vymedzení termínu „na podnikanie“ odvolávka na § 2 Obchodného zákonníka rozšírila o odvolávku na § 6 zákona o dani z príjmov. Znamená to, že predmetom dane je len motorové vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie právnických osôb resp. na podnikanie fyzických osôb vo vlastnom mene pri dosahovaní príjmov podliehakúcich dani uvedených v § 6 ZDP. Keďže príjmy zamestnancov i konateľov (aj keď sú zároveň spoločníkmi) patria do § 5, podľa môjho názoru pri použití súkromných vozidiel (vlastných či požičaných) týmito osobami na pracovné cesty nevzniká povinnosť platiť daň z motorových vozidiel.
Nové znenie § 85 určuje ako daňovníka tú FO alebo PO, ktorá používa motorové vozidlo na podnikanie (v pôvodnom znení to bol držiteľ vozidla). Praktický dopad tejto novely je, že napr. pri prenájme motorového vozidla je povinný platiť daň užívateľ, u ktorého sa táto daň zároveň v zmysle § 19 ods. 3 písm. j) ZDP od 1.12.2005 už posudzuje ako daňový výdavok.[/quote]...

MOJA OTAZKA.... NEJAKO V TOMTO TEXTE NEVIEM NAJST SPOLOCNIKA S.R.O.....AK KONATEL, ..KTORY MOZE IST NA SLUZ. CESTU VLASTNYM AUTOM...ROVNAKO AKO ZAMESTNANEC.....JE ZAROVEN SPOLOCNIKOM TEJTO S.R.O...CI SA V JEHO PRIPADE NEPOSUDZUJE, ZE POUZIL VLASTNE AUTO NA PODNIKANIE....NIE SU PRACOVNE CESTY VYKONANE V JEHO S.R.O.-SKE, NA ZAKLADE KTORYCH SA MOZE DOSAHOVAT ZISK FIRMY, PODNIKANIM SPOLOCNIKA?...A KED SPOLOCNIK AKO KONATEL POUZIJE SVOJE AUTO NEMAL BY ZAPLATIT DAN Z MOTOR. VOZIDIEL?...CI JE TO MYSLENE, TAK ZE ZISK SPOLOCNIKOV NIE JE PRIJEM PODLA $6?
zelik
15.03.06,10:34
PORAĎÁCI, ČO VY NA TO????
Mám vlastníčku motorového vozidla zapísanú v technickom preukaze. Toto vozidlo však prenajíma jednému podnikateľovi, ktorý ho používa na podnikanie. Do roku 2005 platila cestnú daň/daň z mot. vozidiel ona ako vlastníčka vozidla. V roku 2006 po zmene zákona, podal daňové priznanie a aj cestnú daň za toto vozidlo zaplatil podnikateľ, ktorý toto auto na podnikanie používa. Myslím, že sme splnili všetky povinnosti. ALE NAS DANOVY URAD VYZVAL ONÚ VLASTNÍČKU MOTOROVÉHO VOZIDLA, ŽE SI NESPLNILA OZNAMOVACIU POVINNOSŤ. NEVIEM AKÚ, ČO MALA OZNÁMIŤ, VŠAK VOZIDLO PRENAJÍMA NAĎALEJ, NIČ SA PRE ŇU NEZMENILO!
MÁ OZNÁMIŤ DAŇOVÉMU ÚRADU, ŹE SA ZMENIL ZÁKON?:rolleyes:
Prosím, odpovedzte mi, som zvedavá na váš názory...:)
Kája.
15.03.06,15:38
Vlastníčka motorového vozidla sa mala odhlásiť ako platiteľ dane z motorových vozidiel, nakoľko auto nepoužíva na podnikanie.
zelik
16.03.06,12:02
NEROZUMIEM, ani predtým ani potom ho nepoužívala na podnikanie, len ho vlastnila a bezplatne prenajímala inému podnikateľovi. Pre nu sa nič nezmenilo, stále nerozumiem, prečo ma niečo oznamovať danovemu uradu. Ak vyhoviem danovemu uradu a napisem tam to oznamenie /len neviem čo oznamit/ tak mi vyrubia pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti
alušik
17.03.06,12:04
V dnešných hospodárskych novinách čítam:
"Auto vo vlastníctve zamestnanca - teda mimo majetku firmy. Majiteľ auta by si mal prihlásiť vozidlo na daňový úrad a zaplatiť cestnú daň..."
Snáď to nemyslia vážne? Zostala zdesená... Z Vašich príspevkom mi však vyplýva, že by platiť daň z motorových vozidiel nemal. Šéf využíva svoje súkromné auto pre potreby firmy a určite daň z MV zaplatenú nemal.Aby bolo jasné, šéf je zamestnanec s.r.o....:confused:
zelik
17.03.06,12:45
MYSLIM ZE JE TAM PREKLEP. Tá veta by mala zniet "Druhou možnosťou je, že auto je vo vlastníctve živnostníka-ako súkromnej osoby, teda mimo majetku firmy....majitel auta by si mal
alušik
17.03.06,12:51
mimotemy No to ďakujem pekne za také preklepy... Však to podstatne zmenilo obsah!!!
Evanka
18.03.06,06:56
V dnešných hospodárskych novinách čítam:
"Auto vo vlastníctve zamestnanca - teda mimo majetku firmy. Majiteľ auta by si mal prihlásiť vozidlo na daňový úrad a zaplatiť cestnú daň..."
Snáď to nemyslia vážne? Zostala zdesená... Z Vašich príspevkom mi však vyplýva, že by platiť daň z motorových vozidiel nemal. Šéf využíva svoje súkromné auto pre potreby firmy a určite daň z MV zaplatenú nemal.Aby bolo jasné, šéf je zamestnanec s.r.o....:confused:
Ten článok som nečítala a ako nepredplatiteľ sa neviem na nete k nemu dostať. Tak neviem, či to nie je vytrhnuté z kontextu. Skúsim reagovať.

1. Pojem cestná daň už neexistuje. Je nahradená daňou z motorových vozidiel.
2. SZČO platí za automobil využívaní na podnikanie daň z motorových vozidiel aj keď automobil nie je vložený do podnikania.
3. Na základe novelizácie zákona o správe daní a poplatkov od 1.1.2006 nie je platiteľom DzMV majiteľ auta, ale ten kto auto používa na podnikanie. Je to jeho uznateľný výdavok.
3. Zamestnanec môže použiť na PC automobil vlastný automobil, alebo automobil akéhokoľvek vlastníka. Automobil, nezaradený do majetku firmy, použitý na PC z titulu zamestnanca nepodlieha DzMV.
chryzostom1977
29.03.06,11:15
hmhmhmhmhmhm
Natka
17.01.07,13:09
Prosím vás, máme auto v nájme, daňové priznanie by sme mali podať na DÚ Bratislava, keď držiteľom (zapísaný v technickom preukaze) je spoločnosť v BA a my ho používame na podnikanie v Žilinskom kraji? Mali sme to urobiť do 15.januára 2007 a zaplatiť daň do konca januára? Daňové priznanie treba podať do BA, taktiež zaplatiť na DÚ BA, a to podľa Všeobecne záväzného nariadenia Bratisl.samospr.kraja, alebo podľa Všeobecne záv.nar. Žilinského kraja? Logicky mi skôr znie podľa Bratislavského kraja.
tinaM
17.01.07,13:14
Prosím vás, máme auto v nájme, daňové priznanie by sme mali podať na DÚ Bratislava, keď držiteľom (zapísaný v technickom preukaze) je spoločnosť v BA a my ho používame na podnikanie v Žilinskom kraji? Mali sme to urobiť do 15.januára 2007 a zaplatiť daň do konca januára? Daňové priznanie treba podať do BA, taktiež zaplatiť na DÚ BA, a to podľa Všeobecne záväzného nariadenia Bratisl.samospr.kraja, alebo podľa Všeobecne záv.nar. Žilinského kraja? Logicky mi skôr znie podľa Bratislavského kraja.
Áno. Je to tiež spôsob, ako centralizovať všetky fin.zdroje do BA. A čo ostatné mestá, kde tie autá ničia cesty?:confused:
Tiež to tak robia firmy napr.z BA ale majú prevádzky po celom Slovensku.
Daň z MV platia v BA.
Rooibos
24.01.07,11:30
Mohol by prosim niekto kto v tom ma jasno zhrnut debatu do odpovedi na nasledovne modelove situacie.

Modelova situacia I:
a/ Prenajimatel/vlastnik automobilu: FO - nepodnikatel, nezamestnanec
b/ Najomca automobilu: SZCO/PO
- kto je povinny zaplatit dan z motorovych vozidiel
- kto si ake naklady, resp. v akej vyske moze dat do danovo uznatelnych

Modelova situacia II:
a/ Prenajimatel/vlastnik automobilu: FO - nepodnikatel, zamestnanec
b/ Najomca automobilu: SZCO/PO
- kto je povinny zaplatit dan z motorovych vozidiel
- kto si ake naklady, resp. v akej vyske moze dat do danovo uznatelnych

Modelova situacia III:
a/ Prenajimatel/vlastnik automobilu: SZCO/PO
b/ Najomca automobilu: SZCO/PO
- kto je povinny zaplatit dan z motorovych vozidiel
- kto si ake naklady, resp. v akej vyske moze dat do danovo uznatelnych

Modelova situacia IV:
a/ Prenajimatel/vlastnik automobilu: SZCO/PO
b/ Najomca automobilu: FO - nepodnikatel, nezamestnanec
- kto je povinny zaplatit dan z motorovych vozidiel
- kto si ake naklady, resp. v akej vyske moze dat do danovo uznatelnych

Modelova situacia V:
a/ Prenajimatel/vlastnik automobilu: SZCO/PO
b/ Najomca automobilu: FO - nepodnikatel, zamestnanec
- kto je povinny zaplatit dan z motorovych vozidiel
- kto si ake naklady, resp. v akej vyske moze dat do danovo uznatelnych

Dakujem za rady.

R.