masterm@centrum.sk
07.02.11,21:02
Mám 22 rokov a ukončenú stranú školu, pričom už najeký čas pracujem v stavebnej firme. Zamestnávateľ ma však postavil do pozície, kedy si mám vybrať buď si zriadiť živnosť alebo ma bude zamestnávať na dohodu o pracovnej činnosti (pričom vzhľadom na to že budem 6 dní v týždni, 12 hod na stavbe, nebudem mať čas si hľadať zamestnanie)

Vedeli by ste mi v prvom rade poradiť, či v prípade ak uzavriem dohodu o pracovnej činnosti budem na úrade práce evidovaný ako (dobrovoľne) nezamestnaný ? V prípade ak áno, ktorým poisťovniam a približne akú sumu budem musieť mesačne platiť, prípadne, aké povinnosti budem musieť plniť ?

Živnosť by som si už vedel založiť, ale potreboval by som na porovnanie, aké sú povinnosti, výška platieb a inštitúcie ktorým musím odvádzať nejaké plnenie v prípade prevádzkovania živnosti ?

Vopred ďakujem za rady a odpovede !!!
Melnick
07.02.11,20:20
masterm@centrum.sk priliepam Ti link,jednotlivé hodnoty síce nie sú aktuálne pretože sa viažu k roku 2009, ale postupy sú platné stále. Takže vľavo si klikaj na jednotlivé odkazy a tam sa dozvieš, čo Ťa ako SZČO čaká. Tie sumy Ti ozrejmíme a zaktualizujeme ak sa rozhodneš založiť živnosť.

http://zacinampodnikat.blogspot.com/search/label/H.%20Soci%C3%A1lna%20pois%C5%A5ov%C5%88a


Mám 22 rokov a ukončenú stranú školu, pričom už najeký čas pracujem v stavebnej firme. Zamestnávateľ ma však postavil do pozície, kedy si mám vybrať buď si zriadiť živnosť alebo ma bude zamestnávať na dohodu o pracovnej činnosti (pričom vzhľadom na to že budem 6 dní v týždni, 12 hod na stavbe, nebudem mať čas si hľadať zamestnanie)

Tak toto je porušovanie ZP, nakoľko dohoda o pracovnej činnosti zakladá možnosť pracovať 10 hodín týždenne.:cool: A to už by si na hľadanie inej práce mal času až-až.
Z dohody Ti zamestnávateľ neodvádza SP, NP,ZP , nemáš nárok na stravné lístky.
Píšeš, že si na stavbe a čo keď budeš mať úraz? A čo keď ten úraz nebude ľahký. Veď Ty nebudeš ani nemocensky poistený. Uvedomuješ si všetky dôsledky? Toto obdobie sa neráta do odpracovaných rokov......no ja by som Ti tu toho popísala.
Ach, ako ja tento druh zamestnávania nenávidím.:mad:
Melnick
07.02.11,20:23
Do frasa, o čo lepšie to majú teplári - odpracujú 40 dní a konto si vylepšia o 90000,00 €:mad::mad::mad: