martinka77
07.02.11,22:15
Prosím Vás o radu, neviem v ktorom zákone, by som vyhľadala, či môžem mať záujmový krúžok na 2. stupni ZŠ aj iného zamerania ako sú moje vyštudované aprobačné predmety. T.z. môžem mať športový krúžok aj keď telesnú výchovu som neštudovala, ale mám vyštudované prírodné vedy(geo)?
maminka1
09.02.11,08:20
to by zaujimalo aj mna....
ivka70
09.02.11,08:27
Ja si myslim, ze mozes, ved kruzok moze viest aj clovek bez pedagogickeho vzdelania ......
GabiZ
09.02.11,08:36
Môžeš viesť tento krúžok, aj keď nemáš pedagogické vzdelanie požadovaného smeru. Ako príklad uvediem. Na školách robia krúžky napríklad futbalový, tenisový, karate ľudia, ktorí v danom smere pôsobia vo väčšine prípadov ako tréneri. Sú to niekedy aj združenia, ktoré nemajú pedagogických zamestnancov, ale pre danú školu robia krúžok pre žiakov podľa ich záujmu a po dohode s riaditeľom, ktorý ich môže financovať so vzdelávacích poukazov napríklad. Môžem uviesť aj napríklad taký hasičský krúžok, s čím sa často stretávam a tam určite nepôsobia pedagógovia.
martinka77
09.02.11,10:30
Dakujem za odpovede, u nas to tak neplati, vedenie mi povedalo, ze nemozem. Ale ucitelky z 1. stupna a aj vychovavatelky z druziny, mozu viest zaujmovy vychovny kruzok takmer zo vsetkeho - prirodovedny, zemepisny, športový ... Citim sa voči tomu diskriminovana, preto hľadám zákon, vyhlášku, ktorá by presne usmerňovala odbornú spôsobilosť záujmových útvarov na ZŠ. O treneroch, viem ze mozu viest kruzky, ale argumentuju mi tym, ze oni maju zas trenerske skusky.
GabiZ
10.02.11,10:05
Podľa usmernenia Ministerstva školstva z pohľadu vzdelávacích poukazov, ale myslím si, že aj vedenia krúžkov, na ktoré sa nepoužívajú finančné prostriedky z VP je záujmová činnosť definovaná nasledovne:

Záujmová činnosť, na ktorú sa využijú vzdelávacie poukazy, musí trvať najmenej 60 hodín za školský rok. Môže ísť o záujmové krúžky, kurzy, kluby, súbory či iné formy.

To znamená, že nikde nie je podmienka, že aj keď by sa jednalo o iné formy záujmového vzdelávania, musí ich vykonávať pedagóg, ktorý má vyštudovaný ten ktorý smer. U vychovávateliek v ŠKD je to zase iné, pretože ŠKD môže byť aj ako záujmový krúžok, ale tam musia byť kvalifikovaní ľudia. Myslím si, že je to len na vôli riaditeľa školy a tu sa bohužiaľ nestretávaš s pochopením. Ja by som išla na to asi tak, že ak musíš mať príslušnú kvalifikáciu, nech ti ukáže on právnu úpravu, podľa ktorej to tvrdí.