EvaB.
08.02.11,04:35
Dobrý deň.

Otec prehral súdny spor a je povinný zaplatiť cca 40000 Eur. Rozsudok KS je konečný bez možnosti odvolania. V zákonnej lehote podal dovolanie na najvyšší súd, kde sa má rozhodovať jednak v samotnom spore a jednak o odklade vykonateľnosti rozsudku. Medzitým sa stal rozsudok KS vykonateľným a veriteľ podal žiadosť o exekúciu. Včera otcovi prišlo oznámenie o začatí exekúcie. Podá námietku proti exekúcii (posledný deň 14-dňovej lehoty) a následne má OS 60 dní na rozhodnutie o tejto námietke. Ak som správne pochopila, do toho času bude exekúcia zastavená. Mám obavu, že NS (keďže nemá žiadne lehoty), nerozhodne do tejto doby o odklade vykonateľnosti rozsudku a teda prebehne exekúcia. Môže sa však stať, že následne NS rozhodne o odklade vykonateľnosti rozsudku, alebo celkovo rozhodne o spore v prospech môjho otca - dlžníka. Čo však s už vykonanou exekúciou, keď veriteľ bude mať vyplatený dlh, ktorý vlastne nemal mať vyplatený?

Ďakujem.
intro
08.02.11,06:26
Podaním námietok sa exekúcia nezastavuje - do doby kým súd rozhodne o námietkach môže exekútor blokovať , zabezpečovať majetok , ale nie predávať . Ďalší postup bude závisieť od rozhodnutia súdu o námietkach.
Domnievam sa, že bolo by vhodné požiadať aj o odklad exekúcie /§ 56 Exekučného poriadku/ do doby kým nerozhodne NS o odklade vykonateľnosti rozhodnutia.
iriska
08.02.11,13:01
doplním - v prípade, že bude vykonaná exekúcia a budú vymožené prostriedky, ktoré nemali byť vymožené, môžu sa vymáhať naspäť (mám taký pocit, že aj spolu s trovami exekúcie, ktoré boli zaplatené neoprávnene)

p.s. niektoré súdy o odkladoch a námietkach nedokážu rozhodnúť do 60 dní a trvá im to aj viac mesiacov.
EvaB.
08.02.11,14:20
Srdečná vďaka.

Pozerala som §56 Exekučného poriadku, ale tam je písané, že sa exekúcia zastaví len ak by sa povinný ocitol v situácii, ktorá by pre neho mala zvlášť nepriaznivé dôsledky. Ide o exekúciu na dom aj byt. Výška pohľadávky je nižšia, takže sa bude asi dražiť len dom alebo len byt. Vždy mu zostane niečo na bývanie.
Problém je v tom, že otec býva v dome a ja s rodinou v byte. Pôvodne som mala predmetný dom zdediť ja (máme v jeho okolí už vysadený vinohrad a záhradu) a sestra bude dediť byt. Ja s rodinou som za to, aby sa predišlo exekučnému príkazu a dražbe a chceme s manželom zaplatiť celý dlh s tým, že by dom zostal nám (asi zmluva o budúcej kúpnej zmluve - vypracuje právnik). Dá sa to takto?
Ak by nakoniec celá exekúcia bola zbytočná (otec by spor vyhral na NS), tak už viem, že by mohol požiadať o vrátenie neoprávneného majetkového prospechu v ďalšom zdĺhavom súdnom konaní. Jedná sa o veľmi dlhý spor (od roku 1990) o vysporiadanie BSM a je raritou v našom okrese. Matka odvrhla celú svoju rodinu (najbližšiu aj širokú) a teraz je to kto z koho. Nerozumiem vlastným rodičom.