petacuckova
08.02.11,06:28
Dobrý deň. Chcela by som sa informovať ohľadom predčasného dôchodcu, dôchodok priznaný v máji 2010. Ak naďalej ostane pracovať na PP, od marca mu bude predčasný dôchodok pozastavený do dôchodkového veku, potom bude prekvalifikovaný na starobný dôchodok, má nárok na odpočítateľnú položku na daňovníka ??? Keďže k 1.1.2011 je poberateľom predčasného dôchodku, na mesačnú OP nárok nebude mať, ale keď od marca o dôchodok príde, nebude poberateľom dôchodku, bude mu za mesiace 3-12 v RZD za rok 2011 dorovnané ? Či nárok na OP nebude mať ani potom ? Ďakujem za odpoveď.
lefa
08.02.11,05:53
Dobrý deň. Chcela by som sa informovať ohľadom predčasného dôchodcu, dôchodok priznaný v máji 2010. Ak naďalej ostane pracovať na PP, od marca mu bude predčasný dôchodok pozastavený do dôchodkového veku, potom bude prekvalifikovaný na starobný dôchodok, má nárok na odpočítateľnú položku na daňovníka ??? Keďže k 1.1.2011 je poberateľom predčasného dôchodku, na mesačnú OP nárok nebude mať, ale keď od marca o dôchodok príde, nebude poberateľom dôchodku, bude mu za mesiace 3-12 v RZZP za rok 2011 dorovnané ? Či nárok na OP nebude mať ani potom ? Ďakujem za odpoveď.

Bude i nadalej dôchodca, len nebude poberat dôchodok. Takze OP mat nebude cely rok 2011 a tiez nebude platit odvody do SP na invalidne a poist.v nezamestnanosti.
petacuckova
08.02.11,05:56
Takže je naďalej chápaný ako dôchodca s tým, že má pozastavenú výplatu dôchodku a z tohto titulu už vlastne nikdy nebude mať nárok na OP na daňovníka ...Pochopila som to správne ?
lefa
08.02.11,08:34
Takže je naďalej chápaný ako dôchodca s tým, že má pozastavenú výplatu dôchodku a z tohto titulu už vlastne nikdy nebude mať nárok na OP na daňovníka ...Pochopila som to správne ?


Ano
veronikasad
08.02.11,10:22
Takže je naďalej chápaný ako dôchodca s tým, že má pozastavenú výplatu dôchodku a z tohto titulu už vlastne nikdy nebude mať nárok na OP na daňovníka ...Pochopila som to správne ?
čiastočne. Bude mať nárok na odp. položku vo výške rozdielu medzi vyplateným PSD a ročnou NČZD. A keď napr. v roku 2012 nebude mať vyplatený žiadny PSD, odpočíta si celú NČZD.
petacuckova
09.02.11,04:53
čiastočne. Bude mať nárok na odp. položku vo výške rozdielu medzi vyplateným PSD a ročnou NČZD. A keď napr. v roku 2012 nebude mať vyplatený žiadny PSD, odpočíta si celú NČZD.
Takže mesačne mu ju uplatňovať nebudem, ale keď budem robiť RZD za rok 2011, tak spočítam výšku dôchodku vyplatenú do marca a uplatním rozdiel medzi medzi OP a dôchodkom... Takže v podstate na ňu nárok má, len nie mesačne, ale v RZD. Ďakujem za odpoveď.