palci81
08.02.11,07:42
Zdravim, prosim o radu. Vyplnam si DP a v oddiely VI pribudla nova kolonka pre socialnu poistovnu a neviem ktoru moznost mam zaskrknut. Je tam na vyber z troch moznosti. Som SZCO a nemam pausalne vydavky. Takze tu prvu? Dakujem.
maja111
08.02.11,06:54
prvá možnosť - preukázateľné výdavky
palci81
08.02.11,07:08
dakujem.
Věra Deptová
08.02.11,07:41
Ste si istý, že prvá možnosť? Musí predsa spĺňať podmienky § 6 ods.14 zákona. a pokiaľ vedia účtovníctvo podľa zákona o účtovníctve, tak neuvádza žiadnu možnosť.
palci81
08.02.11,08:11
Citam si tie moznosti este raz a neviem kebyze nezaskrtnem ani jednu moznost, tak mi nebudu ratat v SP vysku platieb z celeho prijmu, bez vydavkov? Ak zaskrtnem prvu moznost tak tam je to jasne napisane, ze si uplatnujem preukazane vydavky, pri druhej a tretej su percenta
ingak
08.02.11,15:02
Zdravim, prosim o radu. Vyplnam si DP a v oddiely VI pribudla nova kolonka pre socialnu poistovnu a neviem ktoru moznost mam zaskrknut. Je tam na vyber z troch moznosti. Som SZCO a nemam pausalne vydavky. Takze tu prvu? Dakujem.


Ani jednu možnosť.
Sú tam tri možnosti a tie sa označia takto:
Prvá - daňová evidencia
Druhá - 40% - paušálne výdavky pre podnikanie podľa § 6 ods. 1 a 2
Tretia - z prenájmu 40 % pauš. výdavky podľa § 6 ods. 3.
palci81
08.02.11,15:35
takze nezaznacit ziadnu? nechapem vysvetleniu pri bode 1.
ingak
08.02.11,16:04
SZČO buď vedie jednoduché účtovníctvo, daňovú evidenciu (zaviedli v r. 2009), alebo nedokladuje daňové výdavky a uplatňuje si 40% z príjmov paušálne výdavky.
ingak
08.02.11,16:12
zákon o dani z príjmov
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok


(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.

(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
palci81
08.02.11,16:44
No zaujimave. :-) Ja momentalne neviem kam sa mam zaradit, ci vediem JU alebo danovu evidenciu. Zamestnanca nemam, prijmy nad 170tisic eur nemam a vediem si v uctovnom programe pohoda, prijate a vydane faktury, hmotny majetok(auto), banku, pokladnu, penazny dennik atd
Melnick
08.02.11,16:58
No zaujimave. :-) Ja momentalne neviem kam sa mam zaradit, ci vediem JU alebo danovu evidenciu. Zamestnanca nemam, prijmy nad 170tisic eur nemam a vediem si v uctovnom programe pohoda, prijate a vydane faktury, hmotny majetok(auto), banku, pokladnu, penazny dennik atd




Zaraď sa medzi nás účtujúcich v JÚ a vyplň iba počet mesiacov podnikania. :)
palci81
08.02.11,17:10
Asi urcite JU, ked tak rozmyslam, lebo co pozeram na nete tak to treba oznamit DU a nic som take nedaval. SZCO som uz od 2006 a moznost viest danovu evidenciu je od roku 2009. Totiz mne roky robila uctovnictvo uctovnicka, tento rok som si to robil sam. :-) A dobre, dost som sa od nej naucil. :-)
Dakujem
NANA72
09.02.11,12:24
Všetkým prajem príjemný deň,týmto Vás prosím aj ja o radu,podnikateľ prevádzkuje strážnu službu (čiže to nespadá pod živnosť) je to zákon č.473/2005 Z.z. o súkromnej bezpečnosti. Začal 01.07.2010. Od predošlého zamestnávateľa dostal potvrdenie o príjmoch za obdobie 1-10/2010. Nie som si istá v dvoch veciach pri vyplňovaní daňového priznania za r.2010: do ktorého riadku v tab.1-prehľ.pr a výd.v VI.tom oddieli uviesť príjmy a výdavky z podnikania a či si uplatňuje nezd.časť na daňovníka v celkovej sume 4025,70€. Ďakujem vopred za rady. Dúfam,že píšem na správnom mieste,ešte sa tu neviem úplne orientovať;)
Věra Deptová
09.02.11,12:32
Inf.pri daňovej evidencii, nie je potrebné na DÚ k daňovému priznaniu odovzdávať výkazy ako pri spracovaní JÚ na základe zákona o účtovníctve.
NANA72
24.02.11,13:39
Dobrý deň,dlhší čas som tu nebola...nevie mi naozaj nikto poradiť s tým daňovým priznaním???
ego.mc
24.02.11,14:37
Všetkým prajem príjemný deň,týmto Vás prosím aj ja o radu,podnikateľ prevádzkuje strážnu službu (čiže to nespadá pod živnosť) je to zákon č.473/2005 Z.z. o súkromnej bezpečnosti. Začal 01.07.2010. Od predošlého zamestnávateľa dostal potvrdenie o príjmoch za obdobie 1-10/2010. Nie som si istá v dvoch veciach pri vyplňovaní daňového priznania za r.2010: do ktorého riadku v tab.1-prehľ.pr a výd.v VI.tom oddieli uviesť príjmy a výdavky z podnikania a či si uplatňuje nezd.časť na daňovníka v celkovej sume 4025,70€. Ďakujem vopred za rady. Dúfam,že píšem na správnom mieste,ešte sa tu neviem úplne orientovať;)
Myslím si, že do riadku 3 (z podnikania vykonávaného podľa osobitných
predpisov). Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť.
NANA72
25.02.11,08:11
Moc ďakujem :-)
querying
10.03.11,16:54
Ahojte,
mam presne tu istu dilemu ako palci81, no su tu trosku protichodne odpovede.
Mozte to niekto este objasnit prosim?
aky je prakticky rozdiel medzi JU a Dan evidenciou?