E15
08.02.11,09:53
Dobrý deň,idem robiť daňové priznanie človeku, ktorý robil v Českej republike a doniesol Potvrzení o zanitelných příjmech. Chcem sa opýtať, keď nemám od neho potvrdenie o zrazených preddavkoch v ČR, či si ich môžem sama vypočítať a z akej sumy. Z úhrnu príjmov alebo základu dane, tzv.superhrubej mzdy. Minulý rok to tuším bolo nejakých 11 %. Ďakujem pekne všetkým.
betka631
08.02.11,09:03
tzv.superhrubú mzdu v ČR tvorí hrubá mzda + odvody za zamestnávateľa.
Nech požiada svojho zamestnávateľa o vystavenie potvrdenia o zrazených odvodoch popr. nasčítavať z výplatných pások a doložiť k DP.
E15
08.02.11,12:30
A keď nemám výplatné pásky, keby som vypočítala 11 % z príjmu, to by bolo zle ?
nikula
02.03.12,18:42
Mňa by to tiež zaujímalo, lebo už som počula od viacerých účtovníkoch, že ak nemajú tlačivo s rozpísaným poistným, tak vypočítajú z úhrnu 11%.
A ešte, ak na potvrdení nie je žiadna daň, takže ani žiadnu nezaplatil??? Veď príjem je 72000CZK, tak by malo niečo výjsť, ale ak to tak uviedli, tak asi je to tak.
Skúste sa vyjadriť?
nikula
03.03.12,13:14
Nikto neodpovie. Pre doplnenie otázky: ak bol v roku 2011 len tento príjem a použijem metódu zápočtu, nemôžem to spraviť len tak, že uvediem úhrn príjmov 72000CZK, v r. 33 neuvediem nič, ZD mi ostane 72000. Viem, že to nie je správne, ale ak treba zháňať ďalší papier... Prosím vyjadrite sa.
Zdenka175
03.03.12,13:29
Môj brat dostal potvrdenie o príjem z CR a nemal vypísaný riadok 18- tak som si ho žiadala dopísať. To je poistné za zamestnanca. V CR majú potvrdenie HM + poistné za zamestnávaľa = CZD.
A vyčíslenú daň,tak som tie príjmy z ČR vyňala v DP na Slovensku.
slavulka7
03.03.12,13:57
Ja to každý rok robím tak, že si odvody vyrátam z úhrnu príjmov. Tak mi to povedali aj na daňovom úrade. Robim to tak už minimalne dva roky a nikdy s tym nebol žiadny problem.
A ešte keď sa môžem spýtať. Ja mam teraz človeka, ktorý robil aj na Slovensku aj v Čechách. Ako mam rozpísať poistné v daňovom priznaní? To mam rozpočítať aj České, či stačí len do celkovej sumy to české zahrnuť?
nikula
03.03.12,21:41
A koľko percent z úhrnu príjmov 11 alebo 12,5%, lebo ma zmiatli niektoré príspevky.
A to, že nemá uvedenú daň - to znamená že žiadnu nezaplatil?
Anik
03.03.12,22:34
tie % sú 4,5 zdr. a soc. 6,5 % to znamená , že 11 % a myslím, že daň stiahnutú nemal v ČR
Zdenka175
05.03.12,15:40
A koľko percent z úhrnu príjmov 11 alebo 12,5%, lebo ma zmiatli niektoré príspevky.
A to, že nemá uvedenú daň - to znamená že žiadnu nezaplatil?


Keby som si sama vypočítala 11 % poistného, trošku by mi vznikol rozdiel v sume. Na potvrdení mi dali o pár Kč viac- asi zaokrúhľovaním, ja by som radšej vychádzala z potvrdenia
AndrejkaZ
08.03.12,14:38
Zdenka175 prosim ta, v „potvrzeni“ tvojho brata, ako si spominala riadok 18 chybal. Mne nechyba a je tam napisane „Uhrh pojistneho podle §38j odst.8 zakona, ktere je povinen platit poplatnik uvedeny v §2odst.3 zakona“ a samozrejme uvedena suma. Doplnili ti ten riadok s tymto textom? Je to teda poistne za zamestnanca? Uvazujem spravne, ze toto poistenie uvadzam v nasom DP na riadku 33 spolu s poistnym a prispevkami, ak bol teda prijem za rok 2011 aj zo SR? a nasledne mozem pouzit metodu vynatia, kde z uhrnu zuctovanych prijmu odpocitam tuto sumu spominanu v r. 18 v potvrzeni? Budem velmi rada, ked mi pomozes sa z toho vymotat. Dakujem pekne.
Zdenka175
08.03.12,15:52
Zdenka175 prosim ta, v „potvrzeni“ tvojho brata, ako si spominala riadok 18 chybal. Mne nechyba a je tam napisane „Uhrh pojistneho podle §38j odst.8 zakona, ktere je povinen platit poplatnik uvedeny v §2odst.3 zakona“ a samozrejme uvedena suma. Doplnili ti ten riadok s tymto textom? Je to teda poistne za zamestnanca? Uvazujem spravne, ze toto poistenie uvadzam v nasom DP na riadku 33 spolu s poistnym a prispevkami, ak bol teda prijem za rok 2011 aj zo SR? a nasledne mozem pouzit metodu vynatia, kde z uhrnu zuctovanych prijmu odpocitam tuto sumu spominanu v r. 18 v potvrzeni? Budem velmi rada, ked mi pomozes sa z toho vymotat. Dakujem pekne.


áno, to poistné sa zapíšedo r.33- tam ,kde sa píše aj zo SR. A potom sa vyníma len ZD z ČR/úhrn z ČR mínus poistné z r. 18/ . No niekomu viac vyhovuje metoda zápočtu, ale keď v SR nevychádza platiť daň, tak je výhodnejšie metóda vyňatia.
A keď bola v CR zrazená daň, tak podať DP v CR z príjmu z CR.
AndrejkaZ
09.03.12,06:55
áno, to poistné sa zapíšedo r.33- tam ,kde sa píše aj zo SR. A potom sa vyníma len ZD z ČR/úhrn z ČR mínus poistné z r. 18/ . No niekomu viac vyhovuje metoda zápočtu, ale keď v SR nevychádza platiť daň, tak je výhodnejšie metóda vyňatia.
A keď bola v CR zrazená daň, tak podať DP v CR z príjmu z CR.

Zdenka, dakujem velmi pekne. A este jedna otazka, kedze ma na "potvrzeni" na r. 9 a 12 uvedenu sumu, ze skutocne zrazena zaloha na dan z prijmu uved. na r. 2 - tak aj vtedy musi podat DP v CR z prijmu z CR???