digestor
08.02.11,10:11
Dobry den, som evidovany nezamestnany a pracujem na Dohodu o prac. cinnosti tak, aby som nepresiahol 120 EUR mesacne a mohol ostat na urade prace. Viem ze urad mi plati zdravotne poistenie a zamestnavatel co socialky 1,05% z prijmu.
Chcem sa opytat ci je potrebne odvadzat aj dane, pretoze zamestnavatel (aj jeho uctovnicka) tvrdia ze ak som evidovany na urade a mam iba tuto minimalnu mzdu nemusim platit z prijmu ziadnu dan. Tak to aj uvadzam kazdy mesiac na tlacive pre urad prace - zarobenych napr. 100 EUR, odvody do soc.p. 1EUR, preddavok na dan z prijmu 0 EUR. Je to ok? Ked som sa naposledy pytal, tvrdili ze nemusim platit ziadnu dan z prijmu, ale ze uctovnicka mi urobi rocne zuctovanie za minuly rok. Mozem sa opytat co je to za zuctovanie a ci mozem mat nejaky postih ja, ked sa neodvadza dan, alebo iba zamestnavatel? Dakujem
digestor
10.02.11,11:32
Tak vie mi niekto poradit prosim?
emmma
10.02.11,11:45
Napíš presne na akú dohodu pracuješ u zamestnávateľa.
digestor
10.02.11,11:50
Pracujem na dohodu o pracovnej cinnosti na dobu urcitu do konca roka, max. 4 hod denne, 3EUR/hod, max vyplata 120 EUR/mesacne.
veronikasad
10.02.11,11:53
Pracujem na dohodu o pracovnej cinnosti na dobu urcitu do konca roka, max. 4 hod denne, 3EUR/hod, max vyplata 120 EUR/mesacne.
Max. výška, hrubého príjmu, ktorý môže zarobiť uchádzač o zamestnanie na akúkolvek dohodu je 136,52€ mesačne. Ak máš u zamestnávatela podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, je to suma aj v čistom. Ak vyhlásenie podpísané nemáš, príjem ti zamestnávatel zdaní a dostaneš sumu zníženú o 19 % daň zo závislej činnosti.
atomika
10.02.11,11:58
Z dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný odvádzať poistné na garančné (0,25 %) a úrazové (0,80 %). Toto ti nezráža. To platí zamestnávateľ "za teba".
Ale tebe je povinný tvoj príjem zdaniť - v roku 2011 už preddavkovo.
Takže ak máš u zamestnávateľa podpísané vyhlásenie, vychádza daň pri tvojom príjme 0. Potom je tvoj čístý príjem 120,00 eur.
Ak nemáš podpísané vyhlásenie, je daň pri príjme 120 eur / mesiac 22,80 eur a tvoj čistý príjem je 97,20.
digestor
10.02.11,11:59
Dakujem za odpoved. Ak som ho doteraz nemal podpisane a zamestnavatel mi to nezdanoval, da sa to aj dodatocne podpisat? Pretoze tu pracujem od marca 2010 na absolventskej praxi a tiez aj nieco navyse na dohodu, ktora platila do konca r. 2010. V januari som podpisal novu na rok 2011. Ako mam postupovat a co je to rocne zuctovanie? Nemusim podavat nijake danove priznanie, ze?
emmma
10.02.11,13:01
Do 15.02.2011 požiadaj svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Keď Ti ročné úrobí zamestnávateľ Ty už nerobíš nič. Ak by sa ročné nevykonalo tak aj tak je to v poriadku lebo príjem zadený zrážkovou daňou sa považuje za vysporiadaný. Pre Teba je ale ročné výhodné urobiť leby Ti zrazenú daň vrátia. Nedá mi nenapísať že pozor ak boli aj iné druhy príjmu v roku 2010 - to môže situáciu zmeniť.
digestor
10.02.11,13:16
Nechapem aka zrazkova dan, ked mi zamestnavatel ziadnu nestrhaval? No a prvych par mesiacov v roku 2010 som robil aj na inu dohodu, ako mam teraz postupovat?
emmma
10.02.11,14:29
Ak si zamestnaný na dohodu o pracovnej činnosti alebo vykonaní práce zametnávateteľ Ti musel strnúť daň. Daň nestrhol ak si podpísal Vyhlásenie k zadaneniu príjmov. Pozri si údaje na výplatnej páske.
digestor
10.02.11,14:40
No ved prave to ze nestrhaval dan, a nepodpisal som ani Vyhlasenie, a nedostavam ani vyplatnu pasku. Precitaj si moj prvy prispevok. jedine o co mi teraz ide je, ci sa da to Vyhlasenie podpisat spatne za minuly rok (odovzdava sa to na DRSR alebo je to iba u zamestnavatela?) a ako mam postupovat tento rok - podpisat Vyhlasenie teraz?
Dalsia otazka je co mam robit, ak som min. rok robil na dohodu aj inde,ako si mam urobit zuctovanie?
emmma
10.02.11,14:50
Ako vieš že daň Ti nestrhával keď nemáš pásky? Na úrad práce sa ako potvrdenie aby si neprišiel o podporu uvádza suma ktorú si zarobil v hrubom. Že tam nie je uvedená strhnutá daň neznamená že Ti ju nesthol. Aby si to ale nebral osobne. Ja si nechcem dokladzovať svoj pravdu len sa mi to zdá nepravdepodobné. Vyhlásenie sa podpisuje pri nástupe do práce a zostáve len u zamestnávatľa - technicky sa dá podpísať aj spätne. Ak si mal aj iné príjmy tak všetky potvrdenia o príjme treba do 15.02.2011 vrátane podpísania žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania predložiť zamestnávatelovi a ten Ti vykoná ročné zúčtovanie. Podľa výsledku Ti vo výplatnom termíne bude - poľa Tvojich údajov predpokladám že vyjde preplatok - daň vrátená.
digestor
10.02.11,14:58
No ja som jediny zamestnanec, takze sa s majitelom o takychto veciach bavim a na 100% viem ze dane neodvadzal, iba 1,05% socialku. Najprv som robil absolventsku prax a potom plynule presiel na dohodu.
Ak teda podpisem to Vyhlasenie, za tento aj minuly rok, nemusim robit ziadne zuctovanie ani danove priznanie ze? Kadze mi neboli strhnute ziadne dane, ani nemozem ziadne dostat.
veronikasad
10.02.11,15:25
No ja som jediny zamestnanec, takze sa s majitelom o takychto veciach bavim a na 100% viem ze dane neodvadzal, iba 1,05% socialku. Najprv som robil absolventsku prax a potom plynule presiel na dohodu.
Ak teda podpisem to Vyhlasenie, za tento aj minuly rok, nemusim robit ziadne zuctovanie ani danove priznanie ze? Kadze mi neboli strhnute ziadne dane, ani nemozem ziadne dostat.
Vypýtaj si od zamestnávatela potvrdenie o zdanitelnej mzde. Ak ho budeš mať v ruke, potom prosím pokračuj v tejto téme.
emarosl
23.02.11,16:09
Ak si zamestnaný na dohodu o pracovnej činnosti alebo vykonaní práce zametnávateteľ Ti musel strnúť daň. Daň nestrhol ak si podpísal Vyhlásenie k zadaneniu príjmov. Pozri si údaje na výplatnej páske.

Prosim Vas, mam od zamestnavatela, pre ktoreho som pracoval na dohodu o VP, "potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň a pod...", kde je len v casti "Dan vyberana zrazkou..." uvedeny prijem 300 eur a dan 57 eur. Okrem tohto prijmu som uz mal v roku 2010 len prijem za pracu v Anglicku v sume 3000 eur (inak som student ext. studia). Mozem si, prosim, podat danove priznanie - typ A a v nom ziadat o vratenie tejto dane, kedze nezd. cast na danovnika je vyssia ako moje prijmy?

Dakujem pekne za radu!
rodina1
23.02.11,20:07
Prosim Vas, mam od zamestnavatela, pre ktoreho som pracoval na dohodu o VP, "potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň a pod...", kde je len v casti "Dan vyberana zrazkou..." uvedeny prijem 300 eur a dan 57 eur. Okrem tohto prijmu som uz mal v roku 2010 len prijem za pracu v Anglicku v sume 3000 eur (inak som student ext. studia). Mozem si, prosim, podat danove priznanie - typ A a v nom ziadat o vratenie tejto dane, kedze nezd. cast na danovnika je vyssia ako moje prijmy?

Dakujem pekne za radu!
Máš aj potvrdenie z Anglicka?
emarosl
24.02.11,03:41
Máš aj potvrdenie z Anglicka?

Z Anglicka mam doklad P45 aj poslednu vyplatnu pasku, kde je uvedeny brutto prijem aj poistne celkom - to by mohlo stacit prilozit k priznaniu, vsak? A musim, prosim, zabezpecit aj preklad tychto potvrdeni?

A uz som medzitym zistil, ze si musim podavat priznanie. Prosim, bude to typ A? A mozem v priznani na riadku c. 63 uviest tu dan 57 eur? Vratia mi ju celu?

Dakujem za radu!
rodina1
24.02.11,08:20
Z Anglicka mam doklad P45 aj poslednu vyplatnu pasku, kde je uvedeny brutto prijem aj poistne celkom - to by mohlo stacit prilozit k priznaniu, vsak? A musim, prosim, zabezpecit aj preklad tychto potvrdeni?

A uz som medzitym zistil, ze si musim podavat priznanie. Prosim, bude to typ A? A mozem v priznani na riadku c. 63 uviest tu dan 57 eur? Vratia mi ju celu?

Dakujem za radu!
Áno, musíš si podať sám priznanie. Bude to typ "A". V tomto priznaní uvedieš aj príjmy z Anglicka, kde použiješ metódu "vyňatia príjmov".
Daň zrazená na Slovensku, ti bude vrátená.

tabuľka štátov, s ktorými má SR uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia:
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgwytARJgjiO-pEYYiCOEbK4r0d-bqp-kL63foB-QW5oRLmjoyIAoMfOCA!!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFSMTk!
upchpp
24.02.11,08:25
Pracujem na dohodu o pracovnej cinnosti na dobu urcitu do konca roka, max. 4 hod denne, 3EUR/hod, max vyplata 120 EUR/mesacne.

Na DoPČ môžete pracovať max. 10 hod. týždenne,
emarosl
24.02.11,08:52
Áno, musíš si podať sám priznanie. Bude to typ "A". V tomto priznaní uvedieš aj príjmy z Anglicka, kde použiješ metódu "vyňatia príjmov".
Daň zrazená na Slovensku, ti bude vrátená.

tabuľka štátov, s ktorými má SR uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia:
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgwytARJgjiO-pEYYiCOEbK4r0d-bqp-kL63foB-QW5oRLmjoyIAoMfOCA!!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFSMTk!

Dakujem velmi pekne!