MONTOYA
08.02.11,11:51
Je možné okamžité skončenie praconého pomeru podľa § 68 odst.1,písmena b.)

keď počas PN bol údajne zamestnávateľ na kontrole dodržiavania liečebného režimu ale nenašiel ma doma a nenechal ani žiaden odkaz.

Následne mi poslal okamžité skončenie pracovného pomeru kde píše že som porušil liečebný režim (porušenie lieč.režimu je v Pracovnom poriadku klasifikované ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny) a Zákonník práce § 81 písmeno d.)

Upozornenie a výpoveď poslal zamestnávateľ počas dvoch po sebe idúcich pracovných dní takže som oba listy dostal naraz.
Nikdy ma zamestnávatel pred tím neupozornil na nejaké pochybenia.
Porušenie liečebného režimu šetrila aj Sociálna poisťovňa a konštatovala že liečebný režim porušený nebol,o tom mám potvrdenie zo SP .
ewita888
08.02.11,11:11
je to diskutabilné...človek môže predsa v čase kontroly aj spať.. ja napr. nemám zvonček na dome, neviem, ako by ma dobudili..
Llívia
08.02.11,11:19
Je možné okamžité skončenie praconého pomeru podľa § 68 odst.1,písmena b.)

keď počas PN bol údajne zamestnávateľ na kontrole dodržiavania liečebného režimu ale nenašiel ma doma a nenechal ani žiaden odkaz.

Následne mi poslal okamžité skončenie pracovného pomeru kde píše že som porušil liečebný režim (porušenie lieč.režimu je v Pracovnom poriadku klasifikované ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny) a Zákonník práce § 81 písmeno d.)

Upozornenie a výpoveď poslal zamestnávateľ počas dvoch po sebe idúcich pracovných dní takže som oba listy dostal naraz.
Nikdy ma zamestnávatel pred tím neupozornil na nejaké pochybenia.
Porušenie liečebného režimu šetrila aj Sociálna poisťovňa a konštatovala že liečebný režim porušený nebol,o tom mám potvrdenie zo SP .
O neplatnosti okamžitého skončenia pracovného pomeru môže rozhodnúť len súd.

Zákonník práce
§ 77 Nároky z neplatného skončenia pracovného pomeru
Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

§ 79
(1) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru.

(2) Ak celkový čas, za ktorý by sa mala zamestnancovi poskytnúť náhrada mzdy, presahuje 12 mesiacov, môže súd na žiadosť zamestnávateľa jeho povinnosť nahradiť mzdu za čas presahujúci 12 mesiacov primerane znížiť, prípadne náhradu mzdy zamestnancovi vôbec nepriznať.

(3) Ak zamestnávateľ skončil pracovný pomer neplatne a zamestnanec netrvá na tom, aby ho zamestnávateľ ďalej zamestnával, platí, ak sa so zamestnávateľom nedohodne písomne inak, že sa jeho pracovný pomer skončil dohodou, ak

a) bola daná neplatná výpoveď, uplynutím výpovednej doby,
b) bol pracovný pomer neplatne skončený okamžite alebo v skúšobnej dobe, dňom, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

(4) V prípadoch ustanovených v odseku 3 písm. b) zamestnanec má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného zárobku podľa § 134 za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Na tvojom mieste by som zamestnávateľa písomne informovala, že trvám na tom, aby ma naďalej zamestnával (§ 79 ods. 1), keďže bol pracovný pomer neplatne skončený a zároveň by som sa obrátila aj na súd (§ 77).
Pozor na lehoty.
MONTOYA
08.02.11,11:25
Samozrejme som to dal na súd a zamestnávateľovi som napísal že trvám na ďalšom zamestnávaní.
Llívia
08.02.11,11:52
O tej platnosti/neplatnosti tu nikto nerozhodne, to môže len súd.
Držím palce, aby rozhodnutie súdu bolo v tvoj prospech. Alebo aby vôbec k súdu nedošlo a zamestnávateľ ťa prijal naspäť (samozrejme, ak to chceš aj ty).
veronikasad
08.02.11,12:02
Samozrejme som to dal na súd a zamestnávateľovi som napísal že trvám na ďalšom zamestnávaní.
mimotemyLen tak medzi nami - poraďákmi. V čase, kedy bol zamestnávatel u teba na kontrole si bol doma, alebo si mal vychádzky ?
MONTOYA
08.02.11,12:18
Nechcem rozhodnutie,len mi je ľúto že sa zamestnávatelia takto krútia keď sa potrebujú zbaviť svojich ľudí a či podľa týchto § ma môžu vyhodiť ako alkoholika alebo zlodeja.
A ďakujem za podporu.