kalkulka
12.12.05,11:25
A máme problém. Sme mesačný platcovia DPH. Zistili sme, že máme nesprávne naúčtovanú faktúru, z ktorej sme si nesprávne uplatnili DPH poníženú o výšku vyúčtovacej zálohovej faktúry. Nanešťastie faktúra bola predmetom daňovej kontroly na DPH za zdaňovacie obdobie 3-05. Máme ešte nejakú možnosť si túto nesprávne uplatnenú DPH znárokovať? Nevie niekto o nejakom spôsobe? A ak nie, tak táto neuplatnená DPH, na ktorú sme mali nárok na odpočitanie bude daňovo neuznaná?
Karina
12.12.05,14:06
Nerozumiem otázke, predpokladám, že ide o dodávateľskú faktúru.
durisovad
12.12.05,15:07
Podla mna su dve moznosti - podat dodatocne danove priznanie alebo neuplatnenu DPH zauctovat do nedanovych nakladov.Zalezi na sume, o ktoru ide, ci je vhodne upozornovat na seba danovy urad.
Paula
12.12.05,15:27
kalkulka píše, že faktúra bola predmetom daň.kontroly........ide o to, či zistené skutočnosti môžu byť dodatočne uplatňované, resp. či je možné podať dodatočné DP po kontrole konkrétneho obdobia. Poradíte skúsenejší?
sway
12.12.05,15:31
kalkulka píše, že faktúra bola predmetom daň.kontroly........ide o to, či zistené skutočnosti môžu byť dodatočne uplatňované, resp. či je možné podať dodatočné DP po kontrole konkrétneho obdobia. Poradíte skúsenejší?
Ja osobne si myslím že ak bola predmetom DK tak už dodatočné podávať nemôžu... bohužiaľ § neviem... ešte dočkaj...;)
evina
12.12.05,15:48
Paragraf 39 zákona o správe daní a poplatkov hovorí:

3/ Dodatočné priznanie alebo hlásenie môže daňový subjekt predložiť aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemôže daňový subjekt predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.


O inom časovom obmedzení neviem. Pre Ďalšie riešenie by bolo potrebné teda vedieť, v ktorom mesiaci prebehla kontrola a o aké účtovníctvo ide JÚ aleboPÚ?
kalkulka
13.12.05,05:04
Ide o PÚ, daňová kontrola bola za obdobie 3-05. Uvedená faktúra bola predmetom daňovej kontroly.
evina
13.12.05,06:39
Ide o PÚ, daňová kontrola bola za obdobie 3-05. Uvedená faktúra bola predmetom daňovej kontroly.

kalkulka nie za ktorý mesiac bola kontrola, ale v ktorom mesiaci prebehla a hlavne kedy bola ukončená kontrola..v apríli? máji?...
ALDA
13.12.05,07:00
kalkulka nie za ktorý mesiac bola kontrola, ale v ktorom mesiaci prebehla a hlavne kedy bola ukončená kontrola..v apríli? máji?...

Evi..mala som DK a zistila som po kontróle, že doklad výdavkový som mala na výstupe! Bol účtovaný ako prímový../už si všetko robím sama a babu som vyhodila/..Na DU mi povedali, že tú daň si môžem odpočítať a podať dodatočné DP, pretože ho kontróla neuviedla v zozname skontrólovaných dokladov! Ak by tam bol, tak by som si nemohla nárokovať odpočet. Podala som dodatočné a všetko je OK. Daň mi vrátili. Karkulka píše, že fa bola predmetom kontróly..takže neviem.

Hela
kalkulka
13.12.05,07:47
Myslím, že v mojom prípade je jedno, kedy bola ukončená kontrola, hlavne, že to neprešvihlo rok. Ale problém je v tom, že faktúra bola predmetom daňovej kontroly. Neuplatnenie DPH vzniklo nepozornosťou účtovníčky, ktorá zaúčtovala nesprávnu výšku faktúry ZD a DPH z dôvodu - na fa bola odpočítaná DPH z vyúčtovacej zálohovej fa. Napr.
ZD 261000,- DPH 49590,-
vyúčtov. 84033,- 15966,-
znárokované 93234,- 17714,-

Rozmýšľam, či sa nedá odvolať na §51 ods. 1 písm. b. Je tam uvedený §70
= vedenie záznamov. Keďže vypadla podmienka zaúčtovania a nahradila ho podmienka vedenia záznamov a v našom prípade daň nebola resp. správna výška dane nebola uvedená v záznamoch o DPH, či by sme podanie dodatočného daňového priznania neobhájili týmto tvrdením. Naúčtovanie faktúry by sa opravilo interným dokladom v účtovnom období 11-05 a zároveň by sme podali DDP k DPH. Čo myslíte, obstojí?
ALDA
13.12.05,07:56
Myslím, že v mojom prípade je jedno, kedy bola ukončená kontrola, hlavne, že to neprešvihlo rok. Ale problém je v tom, že faktúra bola predmetom daňovej kontroly. Neuplatnenie DPH vzniklo nepozornosťou účtovníčky, ktorá zaúčtovala nesprávnu výšku faktúry ZD a DPH z dôvodu - na fa bola odpočítaná DPH z vyúčtovacej zálohovej fa. Napr.
ZD 261000,- DPH 49590,-
vyúčtov. 84033,- 15966,-
znárokované 93234,- 17714,-

Rozmýšľam, či sa nedá odvolať na §51 ods. 1 písm. b. Je tam uvedený §70
= vedenie záznamov. Keďže vypadla podmienka zaúčtovania a nahradila ho podmienka vedenia záznamov a v našom prípade daň nebola resp. správna výška dane nebola uvedená v záznamoch o DPH, či by sme podanie dodatočného daňového priznania neobhájili týmto tvrdením. Naúčtovanie faktúry by sa opravilo interným dokladom v účtovnom období 11-05 a zároveň by sme podali DDP k DPH. Čo myslíte, obstojí?

karkulka..doporučujem ísť na DU-odbor kontróly za tými pracovníčkami, čo robili kontrólu.Ja som to tiež tak riešila v BA.

Hela
kalkulka
13.12.05,07:59
Dik za radu, možno to skúsim.
evina
13.12.05,08:52
Evi..mala som DK a zistila som po kontróle, že doklad výdavkový som mala na výstupe! Bol účtovaný ako prímový../už si všetko robím sama a babu som vyhodila/..Na DU mi povedali, že tú daň si môžem odpočítať a podať dodatočné DP, pretože ho kontróla neuviedla v zozname skontrólovaných dokladov! Ak by tam bol, tak by som si nemohla nárokovať odpočet. Podala som dodatočné a všetko je OK. Daň mi vrátili. Karkulka píše, že fa bola predmetom kontróly..takže neviem.

Hela

Ve´d ja som nenapísala, že nemôže podať dodatočné DP, ale musí ho podať do roka po skončení daňovej kontroly. Citovala som paragraf na vstup, lebo kalkulka sa pýtala na vstup. Na výstup platí odske 2 tohto paragrafu, a tam časové obmedzenie nie je žiadne:
2/ Ak zistí daňový subjekt, že jeho daňová povinnosť má byť vyššia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená, je povinný predložiť do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení dodatočné priznanie alebo hlásenie. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná.
evina
13.12.05,08:57
Myslím, že v mojom prípade je jedno, kedy bola ukončená kontrola, hlavne, že to neprešvihlo rok. Ale problém je v tom, že faktúra bola predmetom daňovej kontroly. Neuplatnenie DPH vzniklo nepozornosťou účtovníčky, ktorá zaúčtovala nesprávnu výšku faktúry ZD a DPH z dôvodu - na fa bola odpočítaná DPH z vyúčtovacej zálohovej fa. Napr.
ZD 261000,- DPH 49590,-
vyúčtov. 84033,- 15966,-
znárokované 93234,- 17714,-

Rozmýšľam, či sa nedá odvolať na §51 ods. 1 písm. b. Je tam uvedený §70
= vedenie záznamov. Keďže vypadla podmienka zaúčtovania a nahradila ho podmienka vedenia záznamov a v našom prípade daň nebola resp. správna výška dane nebola uvedená v záznamoch o DPH, či by sme podanie dodatočného daňového priznania neobhájili týmto tvrdením. Naúčtovanie faktúry by sa opravilo interným dokladom v účtovnom období 11-05 a zároveň by sme podali DDP k DPH. Čo myslíte, obstojí?

? neviem mám za to, že citovaním daného paragrafu a vyznačením poslednej vety som sa vyjadrila /aspoň mne to tak vyplýva/, že môžeš podať dodatočné DP, aj keď prebehla kontrola, ale do roka po jej skončení , a teda si myslím, že ak Ti neprebehol rok môžeš podať dodatočné DP. Preto bolo pre mňa potrebné vedieť, kedy Ti DK skončila...

Podľa mojej mienky, by to nebolo možné, len v tom prípade, ak doklad XY by bol predmetom kontroly a boli by za neho vyrubené už nejaké sankcie, tak potom samozrejme, že nemôžeš podať dodatočné DP a tváriť sa, že je to o.k. V Tvojom prípade to tak nebolo, tak máš právo nárokovať si tento odpočet do roka po skončení kontroly- to je môj názor.
bepo
13.12.05,08:59
Zvláštne že na to kontrola neupozornila
evina
13.12.05,09:15
ZD 261000,- dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) 49590,-
vyúčtov. 84033,- 15966,-
znárokované 93234,- 17714,-


Kalkulka neviem teraz pozerám, či toto je naozaj len tak príklad, lebo podľa toho čo si uviedla je nárokovaé na odpočet viac ako malo byť, teda 17 714 oproti 15 966...v tomto prípade by som čušala ako včelička pod listom. Tvoja pôvodná otázka znie ináč ako uvedený príklad....
kalkulka
13.12.05,11:12
Asi si nepochopila môj príklad. Mohli sme si znárokovať 49590,-
Z vyúčtovacej zálohovej sme znárokovali 15966. Z ostrej už však namiesto 33680 sme odpočítali iba tých 17 714,-
ALDA
13.12.05,11:24
Ve´d ja som nenapísala, že nemôže podať dodatočné DP, ale musí ho podať do roka po skončení daňovej kontroly. Citovala som paragraf na vstup, lebo kalkulka sa pýtala na vstup. Na výstup platí odske 2 tohto paragrafu, a tam časové obmedzenie nie je žiadne:
2/ Ak zistí daňový subjekt, že jeho daňová povinnosť má byť vyššia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená, je povinný predložiť do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení dodatočné priznanie alebo hlásenie. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná.

Evi..jasné, že si napísala že môže, ale mne povedali, že ak doklad bol na zozname skontrólovaných, tak nemôžem si podať dodatočné! A tá jej fa tam bola skontrólovaná! Takže na to som odpovedala. Ten doklad som mala na výstupe a mal byť na vstupe..vieš?

Hela
evina
13.12.05,12:05
Asi si nepochopila môj príklad. Mohli sme si znárokovať 49590,-
Z vyúčtovacej zálohovej sme znárokovali 15966. Z ostrej už však namiesto 33680 sme odpočítali iba tých 17 714,-

O.k pýtala som sa len pre istotu.
evina
13.12.05,12:19
Evi..jasné, že si napísala že môže, ale mne povedali, že ak doklad bol na zozname skontrólovaných, tak nemôžem si podať dodatočné! A tá jej fa tam bola skontrólovaná! Takže na to som odpovedala. Ten doklad som mala na výstupe a mal byť na vstupe..vieš?

Hela

Veď hej, to je zas tá presná formulácia v zákone. Ak pozrieme ten paragraf bližšie tak, nikde nehovorí, o tom, že ak bol doklad na zozname skontrolovaných......ako tvrdia daňováčky, ale ak nebol predmetom kontroly...Ja môžem predsa dôvodiť aj tým, že daňováci tento doklad nenamietali /aj keď ide o vstup/-teda bol predmetom kontroly?? Podľa mňa nie, a do roka si môžem uplatniť právo na jeho odpočet dodatočným DP. Aký požičaj taký vráť:) Alebo DÚ vedome neupozorňuje na vstupy? Potom čo na ňom kontroloval? Myslím si teda, že záleží aj od sumy a vzájomnej dohody, ale nevzdávala by som sa možnosti podať dodatočné DP.
bepo
13.12.05,12:24
Kontrolujú sa aj vstupy a nás na to upozornili a opravili,preto sa mierne čudujem
Pru
24.09.08,08:14
Ahojte, teraz mi bol dodaný doklad z ERP+dod.list z mesiaca jún, podľa zákona by sa dal uplatniť v tomto štvrťroku, alebo neuplatniť dph, pri neuplatnenej dph zadávam celkovú sumu s dph? alebo len základ? ďakujem
babi2
24.09.08,08:22
DPH uplatňuješ keď máš doklad, takže si ju uplatníš
v tomto štvrťroku
Pru
24.09.08,08:47
dobre ďakujem, ale keby sa náhodou vyskytol doklad napr. z I.Q., chcem ho dať do nákladov ale kvôli nízkej dph, nechcem podávať dodatočné, môžem ho zaradiť a neuplatniť dph? A potom uvádzam celk.cenu dokladu, alebo len základ? to by ma zaujímalo do budúcnosti. ďakujem
evina
24.09.08,08:51
dobre ďakujem, ale keby sa náhodou vyskytol doklad napr. z I.Q., chcem ho dať do nákladov ale kvôli nízkej dph, nechcem podávať dodatočné, môžem ho zaradiť a neuplatniť dph? A potom uvádzam celk.cenu dokladu, alebo len základ? to by ma zaujímalo do budúcnosti. ďakujem

DPH je v tomto prípade pripočitateľnou položkou k ZD, t.j. náklad ale nie daňový...
Pru
24.09.08,08:56
takže doklad, ktorý má niekto zabudnutý v šuplíku, donesie na konci roka, nemôžem odrátať z dane z príjmu, zaúčtujem ako nedaňový a v DP pripočítam?
Nemala som ešte taký prípad, len pre istotu.
optimistka
24.09.08,10:07
len neuplatnená dph bude pripočitateľnou položkou, vytvor si na to analyticku napr. 568.999 a tam účtuj takúto dph, potom učtovanie zabudnutého dokladu bude vyzerať napr. 501.xxx/211
568.999/211
nebudeš tam mať 343 alebo 568, ak doklad časovo a vecne súvisí to čo učtujem na 501 je daňové
daduc
24.09.08,11:46
zdravím vás, ja som teraz zistila, že v júli som zaplatila zálohu na tovar, dodavatel mi dodal zalohovú fa s júlovým dátumom, ktorú som nezahrnula do DP za júl. Môžem si ju uplatniť za august, alebo mám dať dodatočné dp za JúL ?
sway
24.09.08,11:58
zdravím vás, ja som teraz zistila, že v júli som zaplatila zálohu na tovar, dodavatel mi dodal zalohovú fa s júlovým dátumom, ktorú som nezahrnula do DP za júl. Môžem si ju uplatniť za august, alebo mám dať dodatočné dp za JúL ?

môžeš si ho uplatniť aj v 8/2008

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo,......
daduc
24.09.08,12:07
Ďakujem !
Pru
13.11.08,09:22
vrátim sa k príspevku 27. Ako je to v JU. Mám napr. doklad na 119,- s dph. Môžem do réžie zaúčtovať 119? alebo len 100? alebo zaúčtujem 100, 19, ale členenie dph dám bez vplyvu na dph?
evina
13.11.08,09:27
vrátim sa k príspevku 27. Ako je to v JU. Mám napr. doklad na 119,- s dph. Môžem do réžie zaúčtovať 119? alebo len 100? alebo zaúčtujem 100, 19, ale členenie dph dám bez vplyvu na dph?

119= prevádzková réžia
Uzávierkové operácie bez vplyvu na peňažný tok, t.j.
-19 = prevádzková réžia
Pru
13.11.08,09:49
A treba robiť nejakú evidenciu, lebo ako si budem pamätať v priebehu roka, ktoré mám odrátať?
evina
13.11.08,09:59
A treba robiť nejakú evidenciu, lebo ako si budem pamätať v priebehu roka, ktoré mám odrátať?

http://www.porada.sk/t90987-p3-interne-doklady-v-ju.html
Pru
13.11.08,10:41
tam som sa nedočítala. Keď zaúčtuje výdaj z pokladne 119, dám bez vplyvu na dph a k tomu ešte ID? môj soft mi neumožnuje zadávať predkontácie v JU.
evina
13.11.08,11:08
tam som sa nedočítala. Keď zaúčtuje výdaj z pokladne 119, dám bez vplyvu na dph a k tomu ešte ID? môj soft mi neumožnuje zadávať predkontácie v JU.

119 výdaj z pokladne bez vplyvu na DPH. K 31.12. v rámci uzávierkových operácií ID 19 "vybrať" z daňového základu mínusovým zápisom z prevádzkovej réžie.
Jana Acsová
13.11.08,14:54
Ja možné výdavok aj rozdeliť pri účtovaní:
- 100 VOZD,
- 19 VNZD.
Ak už pri vzniku účtovného prípadu vieme, že DPH nebude odpočítaná a bude nedaňovým výdavkom.

P.S.:
Ak dobre rozumiem kontextu otázky, že sa jedná o zaúčtovanie výdavku s neuplatnením práva na odpočítanie dane, ktoré vzniklo.
apo
13.11.08,15:20
Ja možné výdavok aj rozdeliť pri účtovaní:
- 100 VOZD,
- 19 VNZD.
Ak už pri vzniku účtovného prípadu vieme, že DPH nebude odpočítaná a bude nedaňovým výdavkom.

P.S.:
Ak dobre rozumiem kontextu otázky, že sa jedná o zaúčtovanie výdavku s neuplatnením práva na odpočítanie dane, ktoré vzniklo.

Pri dialničných známkach keď nie je priložená zadná časť s vyčíslenou DPH a nákup je hradený platobnou kartou (teda nie je to doklad zozbieraný v odpadkovom koši na čerpacej stanici), alebo doklad donesú v čase keď je možné uplatniť odpočet dane iba dodatočným DP (a to klienti nechcú) účtujem spôsobom ako popisuje Jana Acsova.

Môže to tak byť?

apo
Jana Acsová
13.11.08,15:30
Neviem či rozumiem, ale ak rozumiete dokladom podkladovú časť nálepky, tá platí spolu s dokladom o nákupe - dátum nákupu sa vyznačí na podkladovej časti, vtedy vzniká právo na odpočítanie dane.

Právo na odpočítanie dane nevzniká z dokladu o nákupe, nakoľko predajcovia spravidla postupujú ako sprostredkovatelia a dialničné známky sú pre nich "prechodnou položkou" podľa § 22 ods. 3 ZDPH a DPH k nej neúčtujú. Preto nie je z dokladu možné uplatniť odpočítanie a doklad o kúpe sa dopĺňa o podkladovú časť nálepky.

Ak máte na mysli oneskorené odovzdanie podkladovej časti nálepky, osobne zastávam názor, že nie každý prípad je zrelý na DDP (možno žiadny), nakoľko daňová povinnosť sa viaže ku kalendárnemu roku ako takému. A teda určiť jej vznik je možné viacerými spôsobmi. Rovnako aj vznik daňovej povinnosti obhájiť. Ale určite je potrebné zvážiť vždy konkrétnu situáciu vrátane súvisiacich okolností.
apo
13.11.08,15:44
Myslím, že sa rozumieme.
Prvý prípad.
Nie je a nebude dodaná zadná časť nálepky, ale je paragón o nákupe. V tedy uplatním postup z Vášho vysvetlenia v ktorom hodnotu dane zaúčtujem ako náklad pripočítateľný k základu dane.

Druhý prípad.
Pri nákupoch hradených cez elektronickú pokladnicu je možné uplatniť odpočet DPH v dvoch obdobiach. Prvé obdobie v súlade s dátumom na paragóne a nasledujúce obdobie. Keďže tieto doklady nechodia poštou je ťažko obhájiť dôvod odpočtu dane v treťom alebo ďalšom zdaňovacom odbobí. Z toho dôvodu v takomto prípade tiež aplikujem postup ako v prípade prvom.

A pýtam sa, či je tento postup v súlade s Vaším príspevkom.

apo
Jana Acsová
13.11.08,15:55
Druhý prípad.
Pri nákupoch hradených cez elektronickú pokladnicu je možné uplatniť odpočet DPH v dvoch obdobiach. Prvé obdobie v súlade s dátumom na paragóne a nasledujúce obdobie. Keďže tieto doklady nechodia poštou je ťažko obhájiť dôvod odpočtu dane v treťom alebo ďalšom zdaňovacom odbobí. Z toho dôvodu v takomto prípade tiež aplikujem postup ako v prípade prvom.

A kedy vznikla daňová povinnosť? Dodaním služby údržby dialnic? Kedy mi bola služba dodaná? Podľa môjho názoru napríklad aj momentom, kedy som dialnicu využil a nie nevyhnutne momentom, kedy som známku kúpil. Jedná sa o špecifické dodanie, ktoré osobne nespájam iba s dokladom o nákupe, ktorý nie je ani podkladom pre odpočítanie dane. Nakoniec služba je dodávaná počas celého kalendárneho roka. Na tejto skutočnosti by som postavila prípadnú obhajobu, ak by bolo potrebné.
Jana Acsová
13.11.08,15:58
Druhý prípad.
Pri nákupoch hradených cez elektronickú pokladnicu je možné uplatniť odpočet DPH v dvoch obdobiach. V tomto prípade sa s týmto úplne nestotožňujem. Podkladovú časť nálepky je možné dostať po jej nalepení na sklo a to je možné učiniť vtedy, keď vodič potrebuje prvýkrát vyjsť na dialnicu. Predmetné je podľa môjho názoru možné považovať za "obdržanie" dokladu k uplatneniu odpočítania dane.
apo
13.11.08,16:28
Celkom zaujímavý výklad uplatnenia odpočtu dane z dialničných nálepiek, ale keď pozrieme text zákona o DPH ja by som to asi nevedel obhájiť.

§ 71/4b
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.

§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
-------------

§71: Podkladovou časťou nálepky sa preukazuje zaplatenie úhrady za používanie diaľnic
§19: Hovorí, že ak je zaplatená služba skôr tak vzniká daňová povinnosť dňom zaplatenia.
§49: Odpočítať môžeme vtedy keď vznikla daňová povinnosť.

Keď zosumarizujem čo je v citovaných §-och tak z toho pre mňa vyplýva:
- Zadnou časťou nálepky preukazujem zaplatenie služby.
- Deň zaplatenia služby bez ohľadu na čas poskytnutia služby je rozhodujúci pre určenia dátumu daňovej povinnosti.
- Tento istý dátum je dňom keď mám právo odpočítať daň.

Pripúšťam, že v zákone o DPH existujú aj iné ustanovenia podľa ktorých by sa dal obhájiť názor Jany Acsovej, ale ja neriešim problém DPH, ale problém uznania nákladov z pohľadu zákona o dani z príjmu.
----------------------

Ale to sme sa dostali do celkom iného okruhu problému, ktorý bol otvorený. Predpokladám, že je málo daňových subjektov, ktoré by išli do sporu so správcom dane vo výklade nároku na odpočet dane z dialničných známok, ktoré tvoria nepodstatnú časť odpočítanej dane ako aj daňových výdavkov.

Môj prvý príspevok bol o tom, ako dať do nákladov aj bez odpočítania dane diaľničnú známku z ktorej sa stratila zadná časť, a stále neviem či takýto postup z pohľadu zákona o dani z príjmu je prípustný.

Ďakujem.

apo
apo
13.11.08,17:04
Poraďáci,

nik neporadí, či je možné uznať daňový výdavok za dialničnú známku ak sa stratí zadná časť, ktorá by mala slúžiť iba ako faktúra k uplatneniu nároku na odpočet dane?

Ďakujem.

apo
Muška
13.11.08,17:27
Poraďáci,

nik neporadí, či je možné uznať daňový výdavok za dialničnú známku ak sa stratí zadná časť, ktorá by mala slúžiť iba ako faktúra k uplatneniu nároku na odpočet dane?

Ďakujem.

apo
Apo
no ja sa priznávam "bez mučenia", že som to doteraz vôbec "neriešila". Ak nemám podkladovú časť, vypočítam si základ pre DPH a to dávam do VOZD.
Pre daň z príjmu mám doklad - registračný blok - len mi zákon nedovoľuje uplatniť z neho DPH.
Pre DPH nemám doklad - ale si ho ani neuplatňujem.

....a teraz si mi nasadil chrobáka:
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady

Pred rokom sme s Ing. Kováčikovou riešili rozdielne sumy http://www.porada.sk/t67903-p2-dialnicna-znamka-a-dph.html#post610246 príspevok 19, a teraz ideme poraďáčky 10.12.2008 opäť na DPH - tak opýtam ....čo ona na to. :D

P.S.
Teraz keď čítam ten príspevok 19 z linku, tak ozaj to majú vtipne napísané v zákone /teda čo sa týka toho "preukazovania zaplatenia",/ keďže sa niekedy nezhoduje výška SK na podkladovej časti s výškou SK na registračnom bloku :eek:
Alebo, len my moc "špekulujeme"? :D
Tweety
13.11.08,18:24
Poraďáci,

nik neporadí, či je možné uznať daňový výdavok za dialničnú známku ak sa stratí zadná časť, ktorá by mala slúžiť iba ako faktúra k uplatneniu nároku na odpočet dane?

Ďakujem.

apoNárok na uplatnenie odpočtu dph je z podkladovej časti nálepky. Ak tá nie je, neuplatnená dph z nej, je daňovo neuznaným výdavkom.
apo
13.11.08,18:41
Nárok na uplatnenie odpočtu dph je z podkladovej časti nálepky. Ak tá nie je, neuplatnená dph z nej, je daňovo neuznaným výdavkom.

Vítam aj opačný názor, lebo sám seba presvedčím veľmi ľahko. Prosím podopri svoj názor ešte nejakým argumentom.

Ďakujem.

apo
Muška
13.11.08,18:52
Nárok na uplatnenie odpočtu dph je z podkladovej časti nálepky. Ak tá nie je, neuplatnená dph z nej, je daňovo neuznaným výdavkom.

Majka, ja som teraz nepochopila.
Keď nemám podkladovú časť - tak si neuplatňujem DPH /nemám z čoho/, ale do VOZD dám aspon "základ" pre DPH, ktorý si "fiktívne" vypočítam z registračného dokladu.

Ja som skôr myslela, že sa s apom bavíme o tom, či si vôbec môžem dať do VOZD ten "fiktívny" základ , keďže mám len registračný lístok a nemám podkladovú časť.

Dám príklad:
Mám registračný blok /kde samozrejme nie je rozpis DPH/, nemám podkladovú časť:
1190,- SK
Tak si sama vypočítam, že zo sumy 1190,- Sk mám nárok zaúčtovať:
1000,- do VOZD
190,- do VNZD

My sa bavíme /aspoň si myslím/ či môžem dať tých 1000,- Sk do VOZD, či ich tiež nemám dať do VNZD , keďže nemám podkladový lístok

Dúfam, že som sa nedomotala :D
Tweety
13.11.08,18:53
Vítam aj opačný názor, lebo sám seba presvedčím veľmi ľahko. Prosím podopri svoj názor ešte nejakým argumentom.

Ďakujem.

apo
§ 73
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
A kedže nemá podkladovú časť-faktúru, nemôže si uplatniť právo na odpočítanie dph.
Pru
13.11.08,18:54
mne vôbec nenosia podkladovú časť, len blok o kúpe, kde je základ napr. 10 00, dph 0, vždy som účtovala sumu 1000 do réžie, až teraz nad tým začínam rozmýšlať či to je dobre.
Tweety
13.11.08,18:56
Majka, ja som teraz nepochopila.
Keď nemám podkladovú časť - tak si neuplatňujem DPH /nemám z čoho/, ale do VOZD dám aspon "základ" pre DPH, ktorý si "fiktívne" vypočítam z registračného dokladu.

Ja som skôr myslela, že sa s apom bavíme o tom, či si vôbec môžem dať do VOZD ten "fiktívny" základ , keďže mám len registračný lístok a nemám podkladovú časť.

Dám príklad:
Mám registračný blok /kde samozrejme nie je rozpis DPH/, nemám podkladovú časť:
1190,- SK
Tak si sama vypočítam, že zo sumy 1190,- Sk mám nárok zaúčtovať:
1000,- do VOZD
190,- do VNZD

My sa bavíme /aspoň si myslím/ či môžem dať tých 1000,- Sk do VOZD, či ich tiež nemám dať do VNZD , keďže nemám podkladový lístok

Dúfam, že som sa nedomotala :D
Ale apo písal v príspevku o čiastke za DZ, a tá je predsa spolu aj s dph. Takže tú časť- dph si nemôže uplatniť ako VOZD resp. daňovo uznaný náklad.
Monika Kováčová
13.11.08,19:01
Nárok na uplatnenie odpočtu dph je z podkladovej časti nálepky. Ak tá nie je, neuplatnená dph z nej, je daňovo neuznaným výdavkom.
Nesúhlasím.
§19 odst.2 písm.(3) Daňovými výdavkami sú aj:
......
k) k) daň z pridanej hodnoty
1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)

Vysvetľujem si tak, že základ dane je uznateľným daňovým výdavkom súvisiacim na zabezpečenie príjmu (resp. náklad na zabezepčenie výnosov)
ale DPH je VNZD, resp. položka pripočítateľná k ZD.
Muška
13.11.08,19:03
Ale apo písal v príspevku o čiastke za DZ, a tá je predsa spolu aj s dph. Takže tú časť- dph si nemôže uplatniť ako VOZD resp. daňovo uznaný náklad.
Majka,
no vidíš, tak som sa zamotkala :D:D
....ale ja to teda účtujem, tak ako som písala vyššie.

Som myslela, že to je jasné, nemám podkladovú časť, tzn., že nemám podklad pre DPH, tzn. že nemám nárok na odpočet DPH.

Myslela som, že sa vlastne jedná o ten základ "1000,-" Sk či do VOZD, alebo do VNZD :)
Muška
13.11.08,19:05
...Majka,
tuším ani Monika nepochopila :D:D:D, každý si tu splietame to svoje :D:D:D

Moni, vitaj v klube :D
Monika Kováčová
13.11.08,19:06
Ja myslím, že hovoríme o tom istom... takže všetky tri spolu súhlasíme... len sa dobre nečítame.
Monika Kováčová
13.11.08,19:08
upravila som svoj príspevok 52. Súhlas s Majkou. Muška, idem pozrieť tvoje príspevky, a hádam aj odsúhlasím.
Muška
13.11.08,19:08
Proste baby, ak nemám podkladovú časť nálepky
účtujem to ako keby som mala všetko čo treba, reg. blok + podkladovú časť.
základ - VOZD, DPH - VNZD, len si DPH neuplatním.
Igen :D:D

A vy ako??
JankaO
13.11.08,19:10
My sa bavíme /aspoň si myslím/ či môžem dať tých 1000,- Sk do VOZD, či ich tiež nemám dať do VNZD , keďže nemám podkladový lístok

Dúfam, že som sa nedomotala :D
Daňovým výdavkom je preukázateľne vynaložený výdavok zaúčtovaný v účtovníctve. Podľa mňa preukázateľne vynaložený preukazujem dokladom z ERP z kúpenej DZ - čiže je to VOZD. To je jedna vec. (ZoDZP nevyžaduje podkladovú časť)
Druhá vec je, či z tohto výdavku si môžem uplatniť DPH - ak nemám podkladovú časť - nemôžem. A keďže som si mohla ale neuplatnila som DPH (zákonu je jedno prečo), táto DPH mi nemôže znížiť DZ na DZP. Čiže VNZD.
Monika Kováčová
13.11.08,19:11
igen, igen... veď my stále o tom istom vlkovi.
Monika Kováčová
13.11.08,19:12
JankaO vitaj v klube
apo
13.11.08,19:13
Priatelia ASI riešime viac otázok odrazu.

Poďme postupne:

1. Čo s nákupom diaľničnej známky keď máme iba paragón z elektronickej pokladnice bez zadnej časti nálepky.

Viacerí sa domnievame, že hodnotu základu dane, ktorý si fiktívne vypočítame uplatníme podľa zákona o dani z príjmov ako daňový náklad. Rozdiel do celkom zaplatenej ceny za nálepku zúčtujeme ako náklad pripočítateľný k základu dane.

2. Okruh by mohol byť názor podľa Jany Acsovej, že môžeme odpočítať DPH aj o niekoľko daňových období neskôr keď budeme mať konečne zadnú časť nálepky a opozdený odpočet odôvodníme nepoužívaním dialníc pred odpočítaním dane.

3. Ani som neporozumel o čom sa v tejto situácii ešte diskutovalo.

apo
JankaO
13.11.08,19:13
jaaaa som furt tu, nikam som nešla :-))
Monika Kováčová
13.11.08,19:14
no apo, presne o tom čo píseš... o tom istom.
Muška
13.11.08,19:16
Janka, vitaj :D
to už nám je igen :D /teda "asi"/

....mňa len vlastne zarazilo spojenie v DPH /na ktoré upozorňuje apo/ a to:
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady /je to zo zákona o DPH/

....a pozastavila som sa, že veď registračný blok preukazuje uhradenie a nie "podkladová časť" a teda som začala rozmýšlať, že ak nemám podkladovú časť, tak básnik /viď vyššie citovaná časť zo zákona/ chcel povedať, že nemám ani doklad o úhrade??

Ja som vlastne celú dobu iba o tom "spletala"
Johanka
13.11.08,19:17
mimotemykonečne mrník, nepotrebujete (moju) odbornú pomoc :D?
Monika Kováčová
13.11.08,19:18
preukázanie úhrady = Blok z ERP
preukázanie nároku na odpočítanie DPH t.j."mám faktúru" = podkladová časť nálepky
JankaO
13.11.08,19:19
mimotemykonečne mrník, nepotrebujete (moju) odbornú pomoc :D?

No vitaj a prispej.:D
Monika Kováčová
13.11.08,19:19
konečne veru konečne... hurá mrník...
JOhanka pomáhaj
Johanka
13.11.08,19:23
Horšie je, že v tom mrníku už neviem identifikovať zadanie :confused:.
Tweety
13.11.08,19:24
mne vôbec nenosia podkladovú časť, len blok o kúpe, kde je základ napr. 10 00, dph 0, vždy som účtovala sumu 1000 do réžie, až teraz nad tým začínam rozmýšlať či to je dobre.
No nie je. Buď časť je dph, alebo VNOZD.
Muška
13.11.08,19:25
Johanka,
neboj, už ani my :D
Apo nám o chvíľu plesne :D
Muška
13.11.08,19:29
mimotemykonečne mrník, nepotrebujete (moju) odbornú pomoc :D?
Johanka,
síce som Ti dala súhlas, ale mohla by si sa vyjadriť k tomuto:
http://www.porada.sk/869929-post61.html
....to aby sa na nás apo nehneval :;)
Paula
13.11.08,19:30
Ten mrník je v prvom kole na podkladovej časti , mal by si ho autor dať patentovať :cool:

Ale keby tam nebol, nemali by sme mrník tu a to by bolo smutné.:)
Tweety
13.11.08,19:30
Johanka,
síce som Ti dala súhlas, ale mohla by si sa vyjadriť k tomuto:
http://www.porada.sk/869929-post61.html
....to aby sa na nás apo nehneval :;)
mimotemyžehlíš , žehlíš?:---
Johanka
13.11.08,19:33
Poraďáci,

nik neporadí, či je možné uznať daňový výdavok za dialničnú známku ak sa stratí zadná časť, ktorá by mala slúžiť iba ako faktúra k uplatneniu nároku na odpočet dane?

Ďakujem.

apo
Nie je možné uznať ako daňový výdavok DPH, na ktorej odpočítanie máš NÁROK v zmysle § 49 Zákona o DPH, ale nemáš právo na odpočítanie dane, pretože nespĺňaš podmienku uvedenú v § 51 ods.1 písm.a) Zákona o DPH.

V zákone o dani z príjmov je to Monikou citované ustanovenie §17 ods.3 písm.k).
Muška
13.11.08,19:36
Johanka,
a ešte by sme privítali Tvoj názor na príspevky 41-43 :):)

Pjosím, pjosím
Johanka
13.11.08,19:40
Priatelia ASI riešime viac otázok odrazu.


2. Okruh by mohol byť názor podľa Jany Acsovej, že môžeme odpočítať DPH aj o niekoľko daňových období neskôr keď budeme mať konečne zadnú časť nálepky a opozdený odpočet odôvodníme nepoužívaním dialníc pred odpočítaním dane.



apo

To čo je, že konečne budeme mať zadnú časť - akože ju nájdem zapadnutú v aute pod koberčekom ?
V §51 ods.2 sú dve možnosti :
1.platiteľ odpočíta AK MÁ DOKLAD v období kedy právo na odpočet vzniklo ale v prvom nasledujúcom
2.platiteľ odpočíta v tom období, kedy DOSTANE doklad.

Verím, že nikto neodíde napr. z čerpacej stanice iba z bločkom z ERP, ale stíska v ruke aj DN nalepenú na podkladovej časti. Takže ju MÁ.
Johanka
13.11.08,19:44
A kedy vznikla daňová povinnosť? Dodaním služby údržby dialnic? Kedy mi bola služba dodaná? Podľa môjho názoru napríklad aj momentom, kedy som dialnicu využil a nie nevyhnutne momentom, kedy som známku kúpil. Jedná sa o špecifické dodanie, ktoré osobne nespájam iba s dokladom o nákupe, ktorý nie je ani podkladom pre odpočítanie dane. Nakoniec služba je dodávaná počas celého kalendárneho roka. Na tejto skutočnosti by som postavila prípadnú obhajobu, ak by bolo potrebné.

§49 1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

Hmmm, kedy vzniká daňová povinnosť Národnej dialničnej spoločnosti ? Asi neskúmajú kedy používame diaľnice ...
JankaO
13.11.08,19:49
Johanka,
a ešte by sme privítali Tvoj názor na príspevky 41-43 :):)

Pjosím, pjosím

Keďže § 71 odst. 4 hovorí aj o tom, že podkladová časť nálepky musí obsahovať aj dátum predaja nálepky a nadväzne § 51 odst. 2, že DPH môžem odpočítať v zdaňovacom období alebo v nasledujúcom, v ktorom právo vzniklo, tak neviem, na základe ktorého ustanovenia by som mohla postupovať inak.
Muška
13.11.08,19:55
OK, baby....s tým všetkým súhlasím,

ale ja som príspevok od Janky Acsovej pochopila, tak, ako keby som mala na výber kedy v priebehu roka uplatním odpočet DPH z podkladovej časti :eek:

...alebo som už prepracovaná :rolleyes:
Muška
13.11.08,19:58
A kedy vznikla daňová povinnosť? Dodaním služby údržby dialnic? Kedy mi bola služba dodaná? Podľa môjho názoru napríklad aj momentom, kedy som dialnicu využil a nie nevyhnutne momentom, kedy som známku kúpil. Jedná sa o špecifické dodanie, ktoré osobne nespájam iba s dokladom o nákupe, ktorý nie je ani podkladom pre odpočítanie dane. Nakoniec služba je dodávaná počas celého kalendárneho roka. Na tejto skutočnosti by som postavila prípadnú obhajobu, ak by bolo potrebné.
....toto neviem či som pochopila správne
Johanka
13.11.08,20:02
OK, baby....s tým všetkým súhlasím,

ale ja som príspevok od Janky Acsovej pochopila, tak, ako keby som mala na výber kedy v priebehu roka uplatním odpočet DPH z podkladovej časti :eek:

...alebo som už prepracovaná :rolleyes:
Mne sa to zdá mierne prekombinované ;):) a bez opory v zákone .
Paula
13.11.08,20:13
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady /je to zo zákona o DPH/



Mohli napísať múdrejšie....., ktorej úhrada sa preukazuje dokladom o nákupe. A či čo.
Jana Acsová
14.11.08,06:54
Poraďáci,

nik neporadí, či je možné uznať daňový výdavok za dialničnú známku ak sa stratí zadná časť, ktorá by mala slúžiť iba ako faktúra k uplatneniu nároku na odpočet dane?

Ďakujem.

apo
Nemám časový priestor na celé pokračovanie diskusie, ale reagujem na tento príspevok. Ak sa stratí zadná časť nálepky, nie je možné uplatniť odpočítanie dane, lebo chýba faktúra. Zároveň však právo vzniklo, len jeho odpočíanie je znemožnené. Vtedy nie je možné uvažovať o DPH ako o daňovom výdavku. Ostávajúcu časť výdavku, t.j. vo výške základ dane je možné uplatniť v daňových výdavkoch, ak je kúpa dialničnej známky reálna a súvisí s automobilom v podnikaní.
Jana Acsová
14.11.08,07:00
Mne sa to zdá mierne prekombinované ;):) a bez opory v zákone .
Nečítala som všetko ... ako uvádzam. Tak len na okraj: použitie dialnic je počas kalendárneho roka a uplatnenie odpočítania závisí od konkrétnych podmienok. Nechcem priťahovať za vlasy uplatnie odpočítania, v každom prípade však neuvažujem iba so striktným odpočítaním v dvoch obdobiach ... ak uvažujeme o kúpe, doklade k nej a s tým súvisiacimi zdaňovacími obdobiami.

Spolupracujem s firmami, ktoré kupujú známky vopred (aj v decembri), na firemné autá aj na budúce kúpy ... jednoducho, nie je podľa môjho názoru možné zjednodušiť uplatnenie odpočítania dane na jednu možnosť.

Nepaušalizujem, neprekombinovávam ... uplatňujem podľa situácií vo firme. A ako uvádzam, dialničné známky majú svoje špecifiká. Tie je možné podľa môjho názoru využiť. Preto zastávam názor, že riešení je viac a nie jedno "univerzálne".
apo
14.11.08,08:03
Dobrý nápad, kupovať dialničné známky do zásoby ako ceniny. Toto navrhnem mojím klientom, ktorí kupujú dialničné známky vždy v deň výjazdu na cestu prvej triedy. Mesačne ich býva 30 až 50 a sú hradené platobnou kartou. Keďže každý takýto nákup účtujem ako samostatný záväzok, je to zbytočne pracné a zvyšuje cenu za účtovníctvo čo nechcú platiť.

Takže dám im na výber, alebo známky nakúpia ako ceniny, alebo im to budem nekompromisne účtovať.

Ešte doplním otázku:
DPH odpočítame v deň nákupu známok ako ceniny, alebo v deň zúčtovania cenín do spotreby.

Ďakujem.

apo
apo
14.11.08,13:36
Z DRSR veľmi promptne odpovedali:
Váš dopyt:

Z prevádzkového hľadiska sa javí výhodnejšie nakúpiť diaľničné známky ako ceniny do zásoby. Nárok na odpočet dane vznikne pri nákupe diaľničných známok, alebo v mesiaci v ktorom boli zúčtované ako výdaj cenín.

Odpoveď:
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 71 ods. 4 písm. b/ zákona o DPH za faktúru sa považuje aj podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, t.j. Národnú diaľničnú spoločnosť a.s, dátum predaj nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.

V danom prípade si je potrebné uvedomiť, že predajca - napr. čerpacia stanica je pri predaji predmetných nálepiek len v pozícii sprostredkovateľa, t.j. koná v mene a na účet inej osoby (Národnej diaľničnej spoločnosti a.s.) v jej mene inkasuje finančné prostriedky a vydáva nálepku.
Daňová povinnosť u dodávateľa služby Národnej diaľničnej spoločnosti a.s., vzniká dňom prijatia platby podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH, pričom táto platba je síce prijatá čerpacou stanicou, ale v mene a na účet tohto skutočného dodávateľa služby.
Podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť; ďalšia podmienka, ktorá musí byť splnená podľa odseku 2 písm.a/ citovaného ustanovenia je, že platiteľ môže odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané (v budúcnosti).Podkladová časť nálepky je faktúrou, ktorou preukazuje platiteľ dane ? príjemca služby uplatnenie práva na odpočítanie dane podľa § 51 zákona o DPH.

Záver.
V podstate nás neposunuli dopredu v tejto otázke, máme sa riadiť §51 :)a je to.

apo
Johanka
14.11.08,14:06
Dobrý nápad, kupovať dialničné známky do zásoby ako ceniny. Toto navrhnem mojím klientom, ktorí kupujú dialničné známky vždy v deň výjazdu na cestu prvej triedy. Mesačne ich býva 30 až 50 a sú hradené platobnou kartou. Keďže každý takýto nákup účtujem ako samostatný záväzok, je to zbytočne pracné a zvyšuje cenu za účtovníctvo čo nechcú platiť.

Takže dám im na výber, alebo známky nakúpia ako ceniny, alebo im to budem nekompromisne účtovať.

Ešte doplním otázku:
DPH odpočítame v deň nákupu známok ako ceniny, alebo v deň zúčtovania cenín do spotreby.

Ďakujem.

apo
Hmmm, a na známky x-dňové sa nerobia "dierky" na deň a mesiac ?
Pru
17.11.08,10:39
ešte k tomu môjmu predchádzajúcemu príspevku, takže základ dám réžia, bez vplyvu na dph, a tú dphčku dám ako výdaj-dph-čo vlastne v denníku ide do VNZD alebo ostatné? ďakujem
Tweety
17.11.08,10:44
ešte k tomu môjmu predchádzajúcemu príspevku, takže základ dám réžia, bez vplyvu na dph, a tú dphčku dám ako výdaj-dph-čo vlastne v denníku ide do VNZD alebo ostatné? ďakujem
Zodpovedané už predsa máš v príspevku č. 70.
Pru
17.11.08,10:54
ja som sa teraz chcela vrátiť k príspevku, čo je ešte pred č. 70, nie na dialničnú známku, ale na neuplatnenú dph, keď mi je neskoro asi po pol roku dodaný doklad, tak som základ dala do réžie a dph - neviem či výdaj dph, alebo ostatné, čo vlastne obidve sú VNZD. A tým by som potom nemusela rozmýšlať o pripočitateľnej položke k ZD.
Stefan2005
17.11.08,14:25
Hmmm, a na známky x-dňové sa nerobia "dierky" na deň a mesiac ?

Otázka na mieste. Na stránke NDS ( http://www.ndsas.sk/ako-oznacit-vozidlo/10793s ) sa uvádza:

"Diaľničnú nálepku s kratším časom platnosti ako rok (1-dňová, týždňová a mesačná) predajca predieruje podľa požiadavky kupujúceho. Nepredierovaná nálepka je neplatná."

Podľa toho predajca má povinnosť predierovávať (neuvádza sa totiž možnosť predierovávania kupujúcim :rolleyes:) dialničné nálepky pri ich predaji. Do zásoby teda by sa mohli kupovať DN ak je známy dátum ich použitia. Lebo ak vychádzame z tvrdenia, že nepredierovaná DN je neplatná, tak neplatná DN nemôže byť ani cenina. A opačne ak je predierovaná, je platná - od dátumu na nej vyznačeného predierovaním.