lusy
12.12.05,12:07
Milí poraďáci, mala by som otázočku. Zamestnanec dostal výpoveď. Na vrchu papiera je napísané: Dohoda o rozviazaní pracovného pomeru. Ďalej sú tam uvedené údaje o zamestnancovi aj zamestnávateľovi, ale v texte je uvedené ...rozviazanie pracovného pomeru podľa §72 v skúšobnej dobe. Taktiež sú tam podpisy aj zamestnanca aj zamestnávateľa. Viete mi povedať, čo to vlastne je? Je to právoplatné rozviazanie PP?
Tweety
12.12.05,11:15
Milí poraďáci, mala by som otázočku. Zamestnanec dostal výpoveď. Na vrchu papiera je napísané: Dohoda o rozviazaní pracovného pomeru. Ďalej sú tam uvedené údaje o zamestnancovi aj zamestnávateľovi, ale v texte je uvedené ...rozviazanie pracovného pomeru podľa §72 v skúšobnej dobe. Taktiež sú tam podpisy aj zamestnanca aj zamestnávateľa. Viete mi povedať, čo to vlastne je? Je to právoplatné rozviazanie PP?
§ 72, je skončenie PP v skúšobnej dobe. Čo je nejasné? Určite je tam dohoda na ukončení PP , kedže sú tam ich podpisy. :) ;) :o
lusy
12.12.05,11:23
Ved to bola moja otázka, že či by ste to chápali ako dohodu o skončení PP, ale tam by musel byť uvedený §60, či nie? Alebo je to rozviazanie v skúšobnej dobe, kedže je tam §72, ale je tam zle uvedené "Dohoda o rozviazaní PP" a sú tam aj oba podpisy.
Tweety
12.12.05,11:26
Ved to bola moja otázka, že či by ste to chápali ako dohodu o skončení PP, ale tam by musel byť uvedený §60, či nie? Alebo je to rozviazanie v skúšobnej dobe, kedže je tam §72, ale je tam zle uvedené "Dohoda o rozviazaní PP" a sú tam aj oba podpisy.
To musíte vedieť Vy, aké ukončenie a či bol zamestnanec v skúšobnej dobe alebo nie. Ak nebol v skúšobnej dobe, tak potom § 60 ukončenie PP dohodou. Stav pred musíte posúdiť u Vás. :o
Chobot
12.12.05,11:37
Je pravdou, že sa tam priplietli rôzne údaje a odvolávky. Na platnosť dokumentu by ho trebalo posúdiť celkovo - teda jeho obsah a prejav vôle.

Ak je v nadpise uvedené, že PP končí dohodou a zamestnanec dokument podpísal dobrovoľne ako znak súhlasu, tak to bolo rozviazanie PP dohodou, aj keď je tam nesprávne uvedený § 72. PP možno ukončiť dohodou aj počas skúšobnej doby.

Iné je, ak podpis zamestnanca nie je pripojený ako prejav súhlasu či dohody (napr. pred podpisom by uviedol "Prevzal" alebo "Zobral na vedomie"), potom by sa to nemohlo považovať ako dohoda. V takomto prípade dokument splňal skôr náležitosti ukončenia PP v skúšobnej dobe ako jednostranný úkon zamestnávateľa. Myslím, že v oboch prípadoch by som to ovažoval za platný úkon, pretože aj napriek drobným formálnym chybám je zámer jednoznačný (ukončenie prac. pomeru) a dokument spĺňa náležitosti predpísané ZP či už pre jednu alebo druhú formu skončenia PP (ak to skutočne bolo v skúšobnej dobe).

Navyše, lusy, aj Ty si to ešte trochu domotala, keď si uviedla, že zamestnanec dostal výpoveď, potom si uviedla dohodu a nakoniec to bolo skončenie v skúš. dobe.
lusy
12.12.05,11:56
Aha áno trochu som to domotala s tou výpoveďou.
Tweety
12.12.05,12:02
Aha áno trochu som to domotala s tou výpoveďou.
Už si to rozmotala? Napíš ako to skutočne bolo.;)
lusy
12.12.05,13:39
Tweety, to domotala som myslela iba tak, že som napísala "výpoveď", ale výpoved to nebola, kedže to bola iná kombinácia. Mňa, ked som ten papier dostala do ruky zarazil, ale ked tvrdíte, že to je vlastne jedno, tak je to jedno.
Díky za odpovede
Bionda
12.12.05,15:16
Lusy, ak sa pozrieš na svoj príspevok, sama si uviedla, že zamestnanec dostal výpoveď. Dôležité je , aby sám zamestnávateľ vedel, o čo vlastne ide. Ak bol v skúšobnej dobe, tak je najjednoduchšie skončiť podľa §72 a mnaozaj stačí len podpis strany, ktorá oznamuje skončenie, ale ak nie, tá dohoda musí byť podpísaná obojstranne.
gemer
26.06.07,08:27
V súvislosti s dohodou o skončení prac.pomeru mám jeden problém. Zamestnanec si podal žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou §60. Na túto žiadosť sme mu dali odpoveď že nesúhlasíme s dohodou ku termínu,ktorý uviedol vo svojej žiadosti. Teraz, až chce skončiť prac.pomer by mal dať znovu písomne výpoveď § 61? On tvrdí po porade s právnikom, že pokiaľ nesúhlasíme s dohodou tak sa jeho žiadosť automatický považuje za výpoveď. To vo svojej žiadosti ale nemal napísané. Nemám v tom jasno tak by som poprosila o radu. Ďakujem
Chobot
26.06.07,08:44
V súvislosti s dohodou o skončení prac.pomeru mám jeden problém. Zamestnanec si podal žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou §60. Na túto žiadosť sme mu dali odpoveď že nesúhlasíme s dohodou ku termínu,ktorý uviedol vo svojej žiadosti. Teraz, až chce skončiť prac.pomer by mal dať znovu písomne výpoveď § 61? On tvrdí po porade s právnikom, že pokiaľ nesúhlasíme s dohodou tak sa jeho žiadosť automatický považuje za výpoveď. To vo svojej žiadosti ale nemal napísané. Nemám v tom jasno tak by som poprosila o radu. Ďakujem

Ak nesúhlasíte s dohodou o skončení PP, tak to neznamená automiticky, že dáva výpoveď. Vy nemôžete vedieť, čo on zamýšľa. Veď on vám navrhol dohodu o skončení k určitému dátumu, s čím ste nesúhlasili. Nevieš, že ak ste s tým nesúhlasili, či náhodou nechce zotrvať teda vo firme.

Ak chce skončiť, mal by podať výpoveď.

Alebo bolo v jeho liste niečo také, že dáva výpoveď? Alebo že v prípade neakceptácie jeho žiadosti dáva tým listom výpoveď? Ak len navrhol dohodu, musí po nesúhlase s dohodou podať výpoveď.
azuz
26.06.07,08:45
On tvrdí po porade s právnikom, že pokiaľ nesúhlasíme s dohodou tak sa jeho žiadosť automatický považuje za výpoveď.
O tom som v zákone nič nenašla. Je možné ale, že to má napísané priamo v dohode (že v prípade nesúhlasu s dohodu, dáva výpoveď). V tom prípade to môžete považovať za výpoveď. Výpoveď musí byť písomná a doručená.
Danila
26.06.07,08:54
V súvislosti s dohodou o skončení prac.pomeru mám jeden problém. Zamestnanec si podal žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou §60. Na túto žiadosť sme mu dali odpoveď že nesúhlasíme s dohodou ku termínu,ktorý uviedol vo svojej žiadosti. Teraz, až chce skončiť prac.pomer by mal dať znovu písomne výpoveď § 61? On tvrdí po porade s právnikom, že pokiaľ nesúhlasíme s dohodou tak sa jeho žiadosť automatický považuje za výpoveď. To vo svojej žiadosti ale nemal napísané. Nemám v tom jasno tak by som poprosila o radu. ĎakujemZ Tvojho príspevku je ale pre mňa jasné, že ZC a ZĽ nie sú vzájomne proti dohode. Len ZĽ trvá na inom dátume. Pre mňa ide skôr o nový návrh na riešenie možnosti ukončiť pracovný pomer dohodou, ktorú obidve strany prejednajú.
gemer
26.06.07,11:28
Prepáčte, zadala som otázku a musela som sa vzdialiť tak iba teraz
chcem poďakovať za odpovede. Tak som to aj ja pochopila, že musí podať
výpoveď písomne. V tej žiadosti o dohodu nebolo uvedené že v prípade
nesúhlasu zamestnávateľa máme túto považovať za výpoveď. On vo firme
nechce zostať a teraz si po porade s právnikom myslí, že mu bude plynúť výpovedná lehota od 1.7. No až nedá tú výpoveď do konca mesiaca tak sa
mu to iba predĺži o jeden mesiac. Ešte raz ďakujem.
cloe
31.07.07,19:38
Prosím o radu. Môžu podpísať - zamestnávateľ a zamestnanec, už dnes, t.j. 31.7.07, Dohodu o skončení PP k 31. 10. 2007?
Chobot
01.08.07,08:10
Prosím o radu. Môžu podpísať - zamestnávateľ a zamestnanec, už dnes, t.j. 31.7.07, Dohodu o skončení PP k 31. 10. 2007?

A prečo by nemohol? Keď sa tak dohodli so zamestnávateľom...:rolleyes:

Naopak, považujem to za seriózne dohodnúť ukončenie PP vo väčšom pridstihu, takto aspoň obe strany majú dosť času sa podľa toho zariadiť.
TOPKA
04.10.07,17:04
Dobrý deň,
mám otázku na výpovednú dobu.Ak podá zamestnanec výpoveď dňa 28.9.2007 a pracuje u zamestnavateľa viac ako 5 rokov má 2 mesačnú alebo 3 mesačnú výpovednú dobu, ktorá začína plynúť od 1.10.2007?
Zamestnávateľ nemá kolektívnu zmluvu.
:confused: :confused:
katkaj
29.10.07,12:06
S jednou zamestnankyňou sa spísala dohoda o skončení PP k 30.11.2007 a obe strany to podpísali. Ubehli dva týždne a zamestnávateľ sa so zamestnancom dohodli že toto skončenie PP chcú zrušiť a zamestnanec bude pokračovať v PP. Chcú toto zrušenie dohody písomne. Máte niekto nejaký vzor ako to napísať ? Ja som sa s týmto ešte nestretla tak vôbec netuším. Ďakujem;)
Chobot
29.10.07,12:47
S jednou zamestnankyňou sa spísala dohoda o skončení PP k 30.11.2007 a obe strany to podpísali. Ubehli dva týždne a zamestnávateľ sa so zamestnancom dohodli že toto skončenie PP chcú zrušiť a zamestnanec bude pokračovať v PP. Chcú toto zrušenie dohody písomne. Máte niekto nejaký vzor ako to napísať ? Ja som sa s týmto ešte nestretla tak vôbec netuším. Ďakujem;)

Nepotrebujú žiadnu ďalšiu dohodu. Jednoducho nech zničia tie dve podpísané verzie dohody a ako keby sa nikdy nedohodli. Veď s tým ešte asi nič neurobili, nie?
katkaj
29.10.07,13:17
Nepotrebujú žiadnu ďalšiu dohodu. Jednoducho nech zničia tie dve podpísané verzie dohody a ako keby sa nikdy nedohodli. Veď s tým ešte asi nič neurobili, nie?


Presne toto isté som navrhla aj ja a bolo by to najjednoduchšie. Ale nechcú nič trhať, chcú to mať v spise a písomne tú dohodu zrušiť. Radšej ani nejdem riešiť prečo to takto chcú :mee:
Chobot
29.10.07,14:19
Presne toto isté som navrhla aj ja a bolo by to najjednoduchšie. Ale nechcú nič trhať, chcú to mať v spise a písomne tú dohodu zrušiť. Radšej ani nejdem riešiť prečo to takto chcú :mee:

Tak nech napíšu "Dohodu o zrušení dohody":rolleyes:.

Záhlavie bude rovnaké ako u "Dohody", len v texte bude, že zmluvné strany sa dohodli na zrušení dohody medzi XXX a YYYY zo dňa DD. MM. RRRR.

Dva podpisy a je to.
katkaj
29.10.07,14:21
Tak nech napíšu "Dohodu o zrušení dohody":rolleyes:.

Záhlavie bude rovnaké ako u "Dohody", len v texte bude, že zmluvné strany sa dohodli na zrušení dohody medzi XXX a YYYY zo dňa DD. MM. RRRR.

Dva podpisy a je to.

Takto nejako som to naformulovala, ďakujem za potvrdenie.

Človek sa učí celý život aj keď niektoré veci fakt nechápem....:rolleyes: