ilona
12.12.05,12:20
Mám možno blbú otázku,ale šéf nám chce všetkých zamestancom do konca roka preplatiť nevyčerpanú dovolenku z r.2005.Viete niekto o nejakom predpise,na základe ktorého už od nového roku sa môže previesť z predchádzajúcej dovolenky len 5 dní do nového roku? Je niečo takéto? Ďakujem.
Tweety
12.12.05,11:23
Mám možno blbú otázku,ale šéf nám chce všetkých zamestancom do konca roka preplatiť nevyčerpanú dovolenku z r.2005.Viete niekto o nejakom predpise,na základe ktorého už od nového roku sa môže previesť z predchádzajúcej dovolenky len 5 dní do nového roku? Je niečo takéto? Ďakujem.
Nevyčerpanú dovolenku nemožno preplatiť počas trvania PP. Zákon to umožňuje len pri ukončení PP.;)
Chobot
12.12.05,11:46
Mám možno blbú otázku,ale šéf nám chce všetkých zamestancom do konca roka preplatiť nevyčerpanú dovolenku z r.2005.Viete niekto o nejakom predpise,na základe ktorého už od nového roku sa môže previesť z predchádzajúcej dovolenky len 5 dní do nového roku? Je niečo takéto? Ďakujem.

Na druhú časť Ti odpoviem ja. Neexistuje predpis, ktorý by všeobecne predpisoval, aká časť dovolenky môže byť presunutá. V rámci firmy sa vedenie spravidla snaží, aby to bolo čo najmenej, veď dovolenka je na to, aby si si ju vyčerpala podľa možnosti v rámci aktuálneho roka. Preto je aj v jeho právomoci zamestnancovi určiť čerpanie dovolenky podľa plánu dovoleniek.

Ak nie je vyčerpaná, tak sa prenáša všetká nevyčerpaná do nasledujúceho roka a treba ju do konca toho roka vyčerpať.
Tweety
12.12.05,11:48
Na druhú časť Ti odpoviem ja. Neexistuje predpis, ktorý by všeobecne predpisoval, aká časť dovolenky môže byť presunutá. V rámci firmy sa vedenie spravidla snaží, aby to bolo čo najmenej, veď dovolenka je na to, aby si si ju vyčerpala podľa možnosti v rámci aktuálneho roka. Preto je aj v jeho právomoci zamestnancovi určiť čerpanie dovolenky podľa plánu dovoleniek.
Ak nie je vyčerpaná, tak sa prenáša všetká nevyčerpaná do nasledujúceho roka a treba ju do konca toho roka vyčerpať.
Priznám sa dobrovoľne, pri písaní odpovede som na túto časť otázky jednoducho zabudla. Dík za doplnenie mojej odpovede.;) :o
ilona
12.12.05,13:00
Ďakujem,ja som toho istého názoru,len môj šéf iného,tak som potrebovala aj niekoho súhlas.
Tweety
12.12.05,13:08
Ďakujem,ja som toho istého názoru,len môj šéf iného,tak som potrebovala aj niekoho súhlas.
Nech šéf to svoje tvrdenie podloží argumentmi, na základe čoho to tak chce urobiť a Ty mu predlož zákonník práce,kde má augumenty, že to tak nemôže urobiť.;)
vladan
12.12.05,13:09
Nech šéf to svoje tvrdenie podloží argumentmi, na základe čoho to tak chce urobiť a Ty mu predlož zákonník práce,kde má augumenty, že to tak nemôže urobiť.;)

zároveň povedz zamestnávateľovi, že výdavok, ktorý predstavuje preplatenie nevyčerpanej dovolenky pri inej príležitosti ako pri skončení PP mu nebude uznaný ako daňový ;)
Denda
12.12.05,13:21
zároveň povedz zamestnávateľovi, že výdavok, ktorý predstavuje preplatenie dovolenky pri inej príležitosti ako pri skončení PP mu nebude uznaný ako daňový ;)
Vladi to je teraz bubu?http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifneviem ako to myslíšhttp://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
vladan
12.12.05,15:36
Vladi to je teraz bubu?http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifneviem ako to myslíšhttp://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif

myslím to vážne ... podľa § 19 ods. 2c) bod 5 je daňovým výdavkom mzdový a ostatný pracovnoprávny nárok zamestnancov v rozsahu ustanovenom pracovnoprávnymi predpismi - odvolávka na napr. Zákonník práce. A Zákonník práce hovorí v § 116 ods. 2, že náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku možno zamestnancovi poskytnúť len vtedy, ak nemohol vyčerpať dovolenku z dôvodu skončenia pracovného pomeru. Podľa mňa, ak zamestnávateľ poskytne náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku z iného dôvodu ako je skončenie pracovného pomeru, tento výdavok nie je daňovým výdavkom.
ilona
13.12.05,05:11
Vladan,už to tu bolo preberané,že existuje x možností,ako to do nákladov dať. /má odrobený celý mesiac,na pásku sa prepláca dovolenka,akože nerobil a výplata za prácu sa dáva bokom a pod./ Viete,že zákony sú jedno a skutočnosť druhé. Mne išlo hlavne o to,či nie je nejaký nový predpis,lebo šéf tvrdil že áno,len mi nič nevieme.Ďakujem Vám.
vladan
13.12.05,05:32
Vladan,už to tu bolo preberané,že existuje x možností,ako to do nákladov dať. /má odrobený celý mesiac,na pásku sa prepláca dovolenka,akože nerobil a výplata za prácu sa dáva bokom a pod./ Viete,že zákony sú jedno a skutočnosť druhé. Mne išlo hlavne o to,či nie je nejaký nový predpis,lebo šéf tvrdil že áno,len mi nič nevieme.Ďakujem Vám.

ilonka, na začiatku témy si sa pýtala na preplatenie nevyčerpanej dovolenky ... toto, čo tu teraz hovoríš je spôsob preplatenia dovolenky, resp. poskytnutie náhrady mzdy za vyčerpanú dovolenku ... ohľadom predpisu sa už vyjadril Chobot
vladan
13.12.05,05:49
... má odrobený celý mesiac, na pásku sa prepláca dovolenka, akože nerobil a výplata za prácu sa dáva bokom a pod.

môžem sa opýtať ešte na niečo? ... nie je mi celkom jasné ako tento postup praktizujete, veď spravidla náhrada mzdy za dovolenku je vyššia ako denná mzda ... a už vôbec netuším čo si mám predstaviť pod slovným spojením "výplata za prácu ...", veď on v ten deň čo pracoval akože nepracoval, ale čerpal dovolenku ... čiže on by napr. zarobil 500,- Sk za deň, ale keďže vy ste mu tam dali dovolenku, tak za ten deň dosiahol mzdu napr. 550,- Sk ...
nikulik
13.12.05,05:55
Vladi, podľa mňa sa to dá obísť, my to robíme napríklad tak, že ten rozdiel mu stiahneme z odmien (podľa toho či máte niečo také alebo nie), u nás sa to dá pretože máme aj osobné ohodnotenie aj prémie, a toto je už na zamestnávateľovi a na jeho dobrej vôli koľko dá navyše odmeny.
sway
13.12.05,05:59
môžem sa opýtať ešte na niečo? ... nie je mi celkom jasné ako tento postup praktizujete, veď spravidla náhrada mzdy za dovolenku je vyššia ako denná mzda ... a už vôbec netuším čo si mám predstaviť pod slovným spojením "výplata za prácu ...", veď on v ten deň čo pracoval akože nepracoval, ale čerpal dovolenku ... čiže on by napr. zarobil 500,- Sk za deň, ale keďže vy ste mu tam dali dovolenku, tak za ten deň dosiahol mzdu napr. 550,- Sk ...
Už som sa stretla aj s tým, že vo výplatnej páske má napríklad 10 dní dovolenky - aby sa jej "papierovo" zbavili - samozrejme po vzájomnej dohode!, takže by mal za dovolenku náhradu 5 500,- ale on pracoval, tak sa mu vyčísli odmenu vo výške 5 000,- . Tým pádom nebol zamestnanec ukrivdený a vyhli sa preplácaniu dovolenky.
silvia
19.12.05,20:35
Mám možno blbú otázku,ale šéf nám chce všetkých zamestancom do konca roka preplatiť nevyčerpanú dovolenku z r.2005.Viete niekto o nejakom predpise,na základe ktorého už od nového roku sa môže previesť z predchádzajúcej dovolenky len 5 dní do nového roku? Je niečo takéto? Ďakujem.
Na prvú časť otázky tu už boli správne odpovede, a čo sa týka druhej časti, aj môj muž prišiel minulý týždeň z práce s tým, že im ekonómka oznámila, že si najnovšie môžu preniesť iba 5 dní nevyčerpanej dovolenky do budúceho roka. Brala som to ako ich vnútropod. predpis, a teraz sa pýtaš na to aj Ty? Naozaj neexistuje nejaký nový predpis, ktorý dovoľuje prenos iba 5 dní nevyč.dovolenky...?
Chobot
20.12.05,05:10
Na prvú časť otázky tu už boli správne odpovede, a čo sa týka druhej časti, aj môj muž prišiel minulý týždeň z práce s tým, že im ekonómka oznámila, že si najnovšie môžu preniesť iba 5 dní nevyčerpanej dovolenky do budúceho roka. Brala som to ako ich vnútropod. predpis, a teraz sa pýtaš na to aj Ty? Naozaj neexistuje nejaký nový predpis, ktorý dovoľuje prenos iba 5 dní nevyč.dovolenky...?

Neviem o žiadnom takom predpise. Iné zákonné usmernenie ako zákonník práce nemá prečo riešiť dovolenku zamestnancov. Bude to ich interné usmernenie. Aj u nás bolo doporučené vyčerpať si väčšinu dovolenky tak, aby sme neprenášali vaic ako 10 dní. Ale nie je prísne direktívum, ak sa niekomu nepodarí ho dodržať, nič sa nedeje. Ja si beriem celé sviatky dovolenku a aj tak prenášam 11 dní.
silvia
20.12.05,07:26
Vďaka, myslela
marek32
26.09.06,06:12
Zamestnanec skončil pracovný pomer 31.08.2006. V mesiaci 09/2006 bude mať preplatenú nevyčerpanú dovolenku.
Platia sa z nevyčerpanej dvolenky vyplatenej po skončení pracovného pomeru odvody do sociálnej a zdravotenej poisťovne ?
jankasm
26.09.06,06:16
Neplatia, tú nevyčerpanú dovolenku musíš preplatíš v poslednej výplate, teda vo výplate za mesiac august- pri ukončení PP.

Ale keď mu ju vyplatí vo výplate za mesiac august, kedy ešte bol zamestnancom, vtedy sa z toho zaplatia odvody, alebo sa mýlim? :confused:
Martinella
26.09.06,06:34
Zamestnanec skončil pracovný pomer 31.08.2006. V mesiaci 09/2006 bude mať preplatenú nevyčerpanú dovolenku.
Platia sa z nevyčerpanej dvolenky vyplatenej po skončení pracovného pomeru odvody do sociálnej a zdravotenej poisťovne ?

Ak bude preplatená dovolenka zahrnutá vo výplate za 8 mesiac, tak sa zahŕňa do VZ pre odvody SP,ZP.
Ak ju preplatí samostatne až v 9/06 zaplatí poistné len na ZP.
táto náhrada sa nezahŕňa do VZ pre odvody poistného ani pre sociálne ani pre zdravotné poistenie.
kika571
26.09.06,07:06
Ak bude preplatená dovolenka zahrnutá vo výplate za 8 mesiac, tak sa zahŕňa do VZ pre odvody SP,ZP.
Ak ju preplatí samostatne až v 9/06 zaplatí poistné len na ZP.

Podľa mňa neplatí ani do ZP - zákon 580/2004 Z.z., § 13, ods.4 písm.h
Martinella
26.09.06,07:28
Podľa mňa neplatí ani do ZP - zákon 580/2004 Z.z., § 13, ods.4 písm.h

Áno, máš pravdu. Opravím to.