shoty
08.02.11,16:42
Pri nástupe do zamestnania som podpisoval zmluvu na dobu určitú (1rok) s fixným platom a s 3mesačnou skúšobnou dobou, kde nebolo určené, že sa mzda po skúšobnej dobe mení. Po skúšobnej dobe mi zamestnávateľ navrhol, že moja mzda sa zníži na minimálnu hodnotu, s tým, že budem vyplácaný podľa výkonov, ktoré neboli celkom ujasnené. Žiadnu ďalšiu zmluvu som pri tom nepodpisoval. Po 6. mesiacoch, budem konkrétny, sa mi podarilo získať pre firmu "zákazku", z ktorej som mal byť celkom slušne vyplatený, bol to piatok. V pondelok po príchode do práce, mi zamestnávateľ okamžite doniesol dodatok k zmluve, aby som ju podpísal spiatočne 3mesiace, keď mi končila skúšobná doba a samozrejme s podmienkami, na ktorých sme neboli dohodnutí. Keď som povedal, že si zmluvu vezmem preštudovať domov, hneď mi podal ďalší papier v ktorom bolo "Hrubé porušenie pracovnej disciplíny". Dôvod bol, že som nevykonával jednu činnosť, ktorú som nemal v pôvodnej zmluve v náplni práci, ale bola už zakotvená v novej zmluve, ktorú som predchvíľou nepodpísal a chcel vziať na preštudovanie. Pokiaľ viem, tak stači ešte jedno takéto upozornenie a zamestnávateľ so mnou môže rozviazať pracovný pomer, bez nároku na odstupné a výpovednú lehotu. V stredu som zamestnávateľovi predložil výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou a samozrejme nepodpísal som žiadnu novú zmluvu.
Moja otázka znie: Mám nárok na fixnú mzdu, ktorá bola daná v prvej zmluve na 1rok, alebo má zamestnávateľ nárok vyplácať ma podľa odmien (samozrejme ako si sám určí, aj keď to nemám písomne dohodnuté) ? A ak mám nárok na mzdu z prvej zmluvy, je možnosť aby mi doplatil spätne mzdu po skúšobnej dobe až po súčasnosť, ktorá bola vždy nižšia ako fixná počas skúšobnej doby. Ako mám postupovať?
Ďakujem za odpovede.