StanoG
08.02.11,17:54
Ahojte! Potreboval by som seriozne poradit v dolezitej veci. Som slobodny, mam oboch rodicov, ale s otcom sa nestretavam, sposobil mi totiz vela zlych veci, neplatil ani vyzivne.
Ak by sa mi nieco nahodou stalo, mozem sa spolahnut na to, ze po mne nebude dedit otec, kedze voci mne spachal umyselny trestny cin, za ktory bol pravoplatne odsudeny.
Mozem sa spolahnut na dedicsku nesposobilost podla Obcianskeho zakonnika?
bubkoch
08.02.11,17:00
StanoG
08.02.11,17:13
To som uz cital predtym, ale nie je to moj pripad. Moj pripad nie je az taky komplikovany ako ten z toho linku.
Potreboval by som jednoznacnu odpoved ano/nie od niekoho, kto sa tym zaobera, od nejakeho advokata.
bubkoch
08.02.11,17:25
To som uz cital predtym, ale nie je to moj pripad. Moj pripad nie je az taky komplikovany ako ten z toho linku.
Potreboval by som jednoznacnu odpoved ano/nie od niekoho, kto sa tym zaobera, od nejakeho advokata.

ved to tam mas jednoznacne napisane ...

Občiansky zákonník ustanovuje, že nededí ten, kto sa dopustí úmyselného trestného činu proti poručiteľovi, jeho manželovi, deťom alebo rodičom, alebo zavrhnutiahodného konania proti prejavu vôle poručiteľa. V týchto prípadoch ide o tzv. dedičskú nespôsobilosť. Táto nastáva priamo zo zákona, nevyžaduje existenciu žiadnej inej skutočnosti a trvá dovtedy, kým poručiteľ dedičovi neodpustí.

K dedičskej nespôsobilosti sa prihliada z úradnej povinnosti a to aj vtedy, ak dedičskú nespôsobilosť určitej osoby nikto nenamieta, prípadne, keď s dedením takejto osoby nespôsobilej dediť spoludediči výslovne súhlasili.

plus citat z OZ:
Dedičská nespôsobilosť
§ 469

Nededí, kto sa dopustil úmyselného trestného činu proti poručiteľovi, jeho manželovi, deťom alebo rodičom alebo zavrhnutia hodného konania proti prejavu poručiteľovej poslednej vôle. Môže však dediť, ak mu poručiteľ tento čin odpustil.
StanoG
08.02.11,18:23
Cital som to uz davno, ale tie paragrafy sa daju rozne prekrucat...mas tam napr. napisane, ze *moze dedit, ak mu odpustil*
Ja mu nikdy neodpustim, len neviem, ci sa na to da spolahnut...
bubkoch
08.02.11,18:34
Cital som to uz davno, ale tie paragrafy sa daju rozne prekrucat...mas tam napr. napisane, ze *moze dedit, ak mu odpustil*
Ja mu nikdy neodpustim, len neviem, ci sa na to da spolahnut...

tak ked sa na to pozeras takto, kazda rada je zbytocna, vsetko sa da spochybnit .. :)

najistejsie potom bude zajst za notarom a napisat zavet v ktorom odkazes svoj majetok komu len chces ...