Diamant
12.12.05,12:50
Mohli by ste mi prosím pomôcť s účtovnými odpismi? Potrebovala by som % sadzby pre jednotlivé OS. Prípadne internetovú stránku kde ich nájdem.VĎAKA;)
sway
12.12.05,12:33
Mohli by ste mi prosím pomôcť s účtovnými odpismi? Potrebovala by som % sadzby pre jednotlivé OS. Prípadne internetovú stránku kde ich nájdem.VĎAKA;)

Prikladám Ti to vo worde.:)
mudroš
12.12.05,13:17
To sú daňové odpisy.
Pre účtovné odpisy nie sú žiadne odpisové skupiny. Účtovný odpis sa stanoví podľa predpokladanej doby použiteľnosti v bežných podmienkach používania (pozri § 20 postupov účtovania pre podnikateľov).
Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví zostatková doba odpisovania.
Ako bude účtovná jednotka odisovať je plne v jej právomoci. Doba odpisovania je odhad, za ktorý zodpovedá vedenie. Spôsob účtovného odpisovania sa popisuje v poznámkach účtovnej závierky.

Posledný predpis, ktorý stanovoval odpisové skupiny pre účtovné odpisy bola vyhláška o odpisovaní základných prostriedkov ktorej účinnosť končila 31.12.1992 !!!
sway
12.12.05,14:02
To sú daňové odpisy.
Pre účtovné odpisy nie sú žiadne odpisové skupiny. Účtovný odpis sa stanoví podľa predpokladanej doby použiteľnosti v bežných podmienkach používania (pozri § 20 postupov účtovania pre podnikateľov).
Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví zostatková doba odpisovania.
Ako bude účtovná jednotka odisovať je plne v jej právomoci. Doba odpisovania je odhad, za ktorý zodpovedá vedenie. Spôsob účtovného odpisovania sa popisuje v poznámkach účtovnej závierky.

Posledný predpis, ktorý stanovoval odpisové skupiny pre účtovné odpisy bola vyhláška o odpisovaní základných prostriedkov ktorej účinnosť končila 31.12.1992 !!!

dovolím si s takýmto názorom nesúhlasiť! - čo ja poznám ekonómov, každý sa drží týchto skupín aj pri účtovnom odpisovaní, je to prehľadné a jasné ak máš daňové odpisy v rovnakom princípe ako účtovné...... ale názor je názor....:)
Denda
12.12.05,14:15
dovolím si s takýmto názorom nesúhlasiť! - čo ja poznám ekonómov, každý sa drží týchto skupín aj pri účtovnom odpisovaní, je to prehľadné a jasné ak máš daňové odpisy v rovnakom princípe ako účtovné...... ale názor je názor....:)
Každý účtovník má v prvom rade postupovať podľa Zákona o účtovníctve.
Uplatňovanie daňových odpisov a ich následné aplikovanie ako forma daňovej optimalizácie firmy z hľadiska Zákona o dani z príjmov je už iná téma.:)
sway
12.12.05,14:22
Každý účtovník má v prvom rade postupovať podľa Zákona o účtovníctve.
Uplatňovanie daňových odpisov a ich následné aplikovanie ako forma daňovej optimalizácie firmy z hľadiska Zákona o dani z príjmov je už iná téma.:)

Ale veď § 20 neobchádza zákon o účtovníctve a nevylučuje použitie rovnakých princípov ako pri daňových odpisoch. Som presvedčená, že je to jednoduchšie a jasnejšie hlavne pre začiatočníkov ak ho použijú. ;)
citujem:


§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku

(1) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov. Zostatková hodnota sa zisťuje pomocou oprávok k dlhodobému nehmotnému majetku a dlhodobého hmotnému majetku.

(2) Dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania.

(3) Technické zhodnotenie dlhodobého nehmotného majetku sa odpíše takým spôsobom ako dlhodobý nehmotný majetok, ku ktorému sa vzťahuje.

(4) Pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje doba použiteľnosti, počet výrobkov alebo podobných jednotiek, u ktorých sa predpokladá ich získanie prostredníctvom majetku, pričom sa predovšetkým zohľadňuje
a) očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia,
b) očakávané fyzické opotrebovanie majetku, ktoré závisí od bežných podmienok jeho využívania, ako je smennosť, plán opráv a údržby, starostlivosť o majetok v čase, keď sa nevyužíva,
c) technické a morálne zastaranie,
d) zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku.

(5) Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.

(6) Pri odpisovaní zvierat základného stáda a ťažných zvierat možno postupovať tak, že odpisy sa vyjadria podielom obstarávacej ceny zníženej o predpokladanú tržbu pri brakovaní (čitateľ) a predpokladaného počtu rokov v chove základného stáda (menovateľ). Ťažné zvieratá, dostihové a plemenné kone sa odpisujú individuálne, ostatné zvieratá základného stáda možno odpisovať skupinovo.

(7) Ak sa odpisuje dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok, ktorý je v podielovom spoluvlastníctve, účtovné odpisy sa vykonávajú zo spoluvlastníckeho podielu každého spoluvlastníka.

(8) Účtovné odpisy zaokrúhlené na celé koruny nahor sa účtujú v prospech účtu účtovej skupiny 07 - Oprávky k dlhodobému nehmotnému majetku a účtovej skupiny 08 - Oprávky k dlhodobému hmotnému majetku a na ťarchu účtu 551 – Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku; obdobne sa účtuje o odpisoch v účtovníctve nájomcu v prípadoch uvedených v § 40.

(9) Dlhodobý hmotný majetok, ktorý bol obstaraný družstevnou bytovou výstavbou a neslúži podnikaniu, sa neodpisuje.
Denda
12.12.05,14:24
Ale veď § 20 neobchádza zákon o účtovníctve a nevylučuje použitie rovnakých princípov ako pri daňových odpisoch. Som presvedčená, že je to jednoduchšie a jasnejšie hlavne pre začiatočníkov ak ho použijú.
§ 20 Zákona o účtovníctve sa nazýva "výročná správa".http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
sway
12.12.05,14:28
§ 20 Zákona o účtovníctve sa nazýva "výročná správa".http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

nehovoríme o zákone o účtovníctve ale:

tento § 20 je z

Opatrenie
Ministerstva financií Slovenskej republiky
zo 16. decembra 2002,
ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení opatrenia MF SR č. 25167/2003-92 z 11. decembra 2003, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie MF SR zo 16. decembra 2002 č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Oznámenia MF SR č. 120/2003 uverejnené vo FS č. 20/2003 o oprave textu v opatrení MF SR č. 23 054/2002-92, v znení opatrenia MF SR č. 10069/2004-74.:o
Lucida
16.10.09,05:48
Ahojte!

Sú účtovné odpisy povinné v jednoduchom účtovníctve?

Ďakujem!
Lenka1979
16.10.09,05:58
Ahojte!

Sú účtovné odpisy povinné v jednoduchom účtovníctve?

Ďakujem!

V JU sa účtovné odpisy uvádzajú v operatívnej evidencii- na inventárnej karte DHM. Účtuješ len daňové odpisy na konci roka.
Lucida
16.10.09,10:23
V JU sa účtovné odpisy uvádzajú v operatívnej evidencii- na inventárnej karte DHM. Účtuješ len daňové odpisy na konci roka.

A na čo je potrebná táto operatívna evidencia? Počíta také niečo POHODA automaticky či si to musím vyratúvať sama? Účtovné odpisy sa počítajú mesačne však?

Ďakuejm pekne!!!
Tweety
16.10.09,10:24
Účtovné odpisy sa počítajú mesačne však?

Ďakuejm pekne!!!
Áno.
Lucida
16.10.09,10:25
Áno.


Ďakujem veľmi pekne!!!
An-Cib
26.01.11,07:38
Áno.


Prosím Vás, kde v zákone sa uvádza že odpisy musia byť mesačné?
marjankaj
26.01.11,07:47
Prosím Vás, kde v zákone sa uvádza že odpisy musia byť mesačné?
Nikde.:cool:
karakul
26.01.11,08:12
Prosím Vás, kde v zákone sa uvádza že odpisy musia byť mesačné?

V metodický materiáloch sa povinnosť účtovania mesačných odpisov odvodzuje z ustanovenia § 11 ods. 2 (priebežné vedenie účtovníctva) a z § 12 ods. 2 zákona o účtovníctve (súhrnné obraty účtov minimálne za kalendárny mesiac).
An-Cib
27.01.11,06:57
Ďakujem!
Platí to aj pre jednoduché účtovníctvo však?
Pretože správca účtovného programu, ktorý používam, umožňuje zaúčtovať odpisy len na konci roka - uzávierkove prípady, a keď som tvrdila, že účtovné odpisy sa vedú mesačne, nevedela som to odôvodniť podľa čoho sa majú skutočne viesť mesačne...
marjankaj
27.01.11,07:02
Ďakujem!
Platí to aj pre jednoduché účtovníctvo však?
Pretože správca účtovného programu, ktorý používam, umožňuje zaúčtovať odpisy len na konci roka - uzávierkove prípady, a keď som tvrdila, že účtovné odpisy sa vedú mesačne, nevedela som to odôvodniť podľa čoho sa majú skutočne viesť mesačne...

Ten §12 platí pre PÚ. Pre JÚ som také niečo nenašiel.
An-Cib
27.01.11,07:44
Ten §12 platí pre PÚ. Pre JÚ som také niečo nenašiel.


Dám na skúsenejších, ale podľa mňa ten § 12 zákona 431/2002 o účtovníctve platí pre obe účtovníctva (pre JU, aj PU), nie?
a konkrétne postupy účtovania, či už v JU alebo PU ustanovujú opatrenia MFSR!
marjankaj
27.01.11,20:05
Dám na skúsenejších, ale podľa mňa ten § 12 zákona 431/2002 o účtovníctve platí pre obe účtovníctva (pre JU, aj PU), nie?
a konkrétne postupy účtovania, či už v JU alebo PU ustanovujú opatrenia MFSR!

Čítať zatiaľ viem. V JÚ je hlavná kniha?


§ 12
Účtovné knihy v sústave podvojného účtovníctva

(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave podvojného účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:

a) v denníku, v ktorom sa účtovné zápisy usporadúvajú chronologicky a ktorým sa preukazuje zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov v účtovnom období,
b) v hlavnej knihe, v ktorej sa účtovné zápisy usporadúvajú z vecného hľadiska systematicky a v ktorej sa preukazuje zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov na účty majetku, záväzkov, rozdielu majetku a záväzkov, nákladov a výnosov v účtovnom období.

(2) Hlavná kniha zahŕňa syntetické účty a analytické účty podľa účtového rozvrhu a obsahuje najmä tieto údaje:

a) stavy účtov ku dňu, ku ktorému sa otvára hlavná kniha,
b) súhrnné obraty strany Má dať a strany Dal jednotlivých účtov, minimálne za kalendárny mesiac,
c) zostatky a stavy účtov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.