maya bujnovska
08.02.11,21:24
Dobry den,
potrebovala by som poradiť. SZČO ma vystavenu fa napr. v sume 1800 €, firma pre ktoru pracoval ale spravila jednostranný započet a z tejto sumy mu odratala napr. 7€ za rukavice. Fa mu bola uhradena v sume 1793€. prosim vas ako to mam zapisat v penaznom deniku a vknihe odoslanych faktur.mam dat tie rukavice do vydavkov minusom? vopred dakujem za pomoc
ego.mc
09.02.11,17:07
Nie, zaúčtujete to ako zápočet podľa Postupov účtovania v JÚ § 14:
7) Pri vzájomnom započítaní pohľadávok sa k zmluvne dohodnutému dňu účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a zánik záväzku v knihe záväzkov, najviac však do výšky nižšej sumy pohľadávky. V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem zo započítanej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) a výdavok zo započítaného záväzku podľa § 4 ods. 6 písm. e).
Týka sa to samozrejme iba tých 7 EUR.
Uľa
28.04.11,09:15
Prosím vás, ja mám takýto prípad: SZČO má novinový stánok. Dostane faktúru za noviny na sumu pr. 700 € a potom od tej istej firmy dobropis na 400 €. Následne je vystavený jednostranný zápočet pohľadávok od spoločnosti , ktorá dodáva tovar, na sumu 300 €. Uhradíme tento rozdiel a interným dokladom uhradím došlú faktúru a dobropis. Cez úzávierkové operácie zaúčtujem príjem a výdaj? Môžem takto postupovať? Vopred ďakujem
Alena Šimová
28.04.11,11:41
Prosím vás, ja mám takýto prípad: SZČO má novinový stánok. Dostane faktúru za noviny na sumu pr. 700 € a potom od tej istej firmy dobropis na 400 €. Následne je vystavený jednostranný zápočet pohľadávok od spoločnosti , ktorá dodáva tovar, na sumu 300 €. Uhradíme tento rozdiel a interným dokladom uhradím došlú faktúru a dobropis. Cez úzávierkové operácie zaúčtujem príjem a výdaj? Môžem takto postupovať? Vopred ďakujem
nerozumiem prečo je jednostranný zápočet na sumu 300,- EUR. Spôsob zápočtu je správny.
bertik1
01.06.11,07:10
Prepáčte, že sa ozývam až teraz, ale skôr sa nedalo. Vrátim sa ešte raz k tomu jednostrannému zápočtu. Došlá faktúra bola na 700 a dobropis na 400. Rozdiel 300 eur zaúčtujem ako čiastočnú úhradu faktúry a tým ju hneď dostanem do peňažného denníka. Interným dokladom zaúčtujem (jednostranný zápočet) zvyšok faktúry a dobropis vo výške 400 eur. Ale aby som to dostala do peňažného denníka, musím to urobiť cez uzávierkové operácie. Príjem tovar 400 eur a výdaj tovar 400 eur. Nie je mi jasné, kedy to budem robiť, či po každej faktúre, alebo až na konci roka. prosím vás pekne o radu. Ďakujem vopred.