Linda11
08.02.11,21:29
Dobry den,

velmi by som potrebovala poradit. Len tak si prezeram internetove stranky, ked zrazu vidim na predaj moj dom, ktory som zdedila ako dedictvo po mame. Mam v nom jedno tretinovy podiel. Ja ho nechcem predat, no jeden z mojich pribuznych dal inzerovat predaj tohto domu, hoci ostatni dvaja vlastnici s tym nesuhlasia. Dokonca su uverejnene aj fotky z domu. Mozem teda zalovat realitnu kancelariu, ze tak urobila bez mojho vedomia a suhlasu?
misomiso
08.02.11,20:32
Nemozes. nemusisi mat obavy, bez tvojho suhlasu k ziadnemu predaju nepride.
peterknazeje
08.02.11,21:03
Osobne by som napisal email do realitky, ze nemoze sprostredkovavat predaj celeho domu, lebo dvaja spoluvlastnici s tym nesuhlasia. Moze sprostredkovat predaj tretiny domu, o co nikto nebude mat zaujem (navyse mate predkupne pravo). Ak je realitka v NARKS (Narodna asociacia realitnych kancelarii Slovenska), potom sa musi riadit etickym kodexom NARKS, takze skuste hladat aj tam.
Erzebeth
08.02.11,22:04
Realitka jednala zrejme po dohode s jedným zo spoluvlastníkov. Ak chce spoluvlastník za svoj podiel peniaze bolo by dobré sa s ním dohodnúť a jeho podiel od neho odkúpiť.
To, že realitka ponúka váš dom na predaj neznamená, že ho môže celý predať. Kúpnu zmluvu by ste museli podpísať všetci traja spoluvlastníci.
orlica
08.02.11,22:33
Linda, realitku upozorni, že budúcich kupujúcich vedome klame,( a teda bude znášať aj škodu( bezdôvodné obohatenie, ktorá vznikne budúcim kupujúcim) v prípade, že by uzatvorili kúpnu zmluvu bez uplatnenia predkupného práva podľa § 140 občianskeho zákonníka určené Tebe ako 1/3-inovej podielovej spoluvlastníčke , čo môžeš do troch rokov od podpisu kúpnej zmluvy napadnúť ako relatívne neplatný právny úkon. Takže,ako sa písalo všade aj hore, bez Tvojho súhlasu nie je možný platný prevod vlastníctva k nehnuteľnosti , hoci aj v 1/3- tretine, okrem prípadu, že sa bude jednať o kupujúcich, ktoré sú osoby blízke( t.j. § 116, 117 OZ) hlavne, aby si ich upozornila, že konajú v rozpore s ust. § 140 OZ :-) .... a na to inzerciu asi by nem potrebovali, takže máš istotu, len si "kontroluj kataster", keby náááhodou riskovali predaj bez Teba ...
arizona
09.02.11,14:24
Dobry den,

velmi by som potrebovala poradit. Len tak si prezeram internetove stranky, ked zrazu vidim na predaj moj dom, ktory som zdedila ako dedictvo po mame. Mam v nom jedno tretinovy podiel. Ja ho nechcem predat, no jeden z mojich pribuznych dal inzerovat predaj tohto domu, hoci ostatni dvaja vlastnici s tym nesuhlasia. Dokonca su uverejnene aj fotky z domu. Mozem teda zalovat realitnu kancelariu, ze tak urobila bez mojho vedomia a suhlasu?
A preco chces zalovat realitku? :confused: urobila nieco nezakonne?

Svoju energiu a peniaze radsej vynalozte na dohodu s "tretim" spouvlastnikom...;)