kimart
09.02.11,06:32
Ahojte, pri nepravidelnom príjme treba konateľa príhlásiť aj do ZP, je nato iné tlačivo? a čo v mesiacoch kedy nemá príjem, vtedy ho odhlásiť zo ZP???? Ďakujem
kimart
09.02.11,07:20
prosím môže mi to niekto potvrdiť?
Katija
09.02.11,09:21
Ahojte, pri nepravidelnom príjme treba konateľa príhlásiť aj do ZP, je nato iné tlačivo? a čo v mesiacoch kedy nemá príjem, vtedy ho odhlásiť zo ZP???? Ďakujem
Áno, v mesiaci za ktorý poberá zdaniteľný príjem (okrem dohôd mimo pracovného pomeru), sa pokladá pre zdravotné poistenie za zamestnanca. Treba ho prihlasovať a odhlasovať na tlačive Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na vzp
kimart
09.02.11,09:27
ďakujem, a čo s tými, ktorý je zároveň aj zamestnancom, prihlasujem ho aj druhý krát, keď má príjem z vreckového? zamestnaný nie je ako konateľ...
Katija
09.02.11,09:49
ďakujem, a čo s tými, ktorý je zároveň aj zamestnancom, prihlasujem ho aj druhý krát, keď má príjem z vreckového? zamestnaný nie je ako konateľ...
Nie v ZP je každý ako zamestnanec u jedného zamestnávateľa prihlásený iba raz. O vreckové zvýšiš vymeriavací základ zamestnanca aj pre ZP aj pre SP.
editaha
18.03.13,12:35
Ja mám tiež podobný problém, od 1.2.2013 do 15.2.2013 sme prijali zamestnancov, evidovaných na úrade práce na DoVP- nepravidelný príjem, dohodu sme im predľžili do 15.3.2013 /získali sme ďaľšiu zakázku a tak sme ich ešte potrebovali aj v marci./ Keďže sú nezamesnaní a nemajú iný príjem /nevznikol im nárok na podporu v nezamestnanosti ani na dávky v hmotnej núdzi/, tak sme im vyplatili sumu 112,14 € v čistom, keďže podpísali vyhlásenia na uplatnenie nezdaniteľnej časti /daň sme nestrhli/, ale strhli sme im odvody
ako pri NP, keďže nie je isté akú odmenu budú mať za marec a či im to pokryje ich mzda. Začiatkom marca,keď sme nemali ešte spracované mzdy som im musela na UPSVaR vypísať potvrdenie, akú mali mzdu za február 2013,a v ktorom mesiaci bude vyplatená. Keďže sme im časť mzdy /126€ v hrubom/ sľúbili vyplatiť v marci /kvôli neprekročeniu sumy, pri ktorej by ich vyradili z evidencie nezamestnaných/ tak sme im napísali sumu 126 € v hrubom.
1. Aký je správny postup v takomto prípade ? Mám im to napísať ako zálohu na mzdu a v marci vyučtovať celé? Daň bude nulová aj za február aj za marec /uplatnili si NČ/
2.Do SP by som mala vyučtovať odvody až pri vyplatení zvyšnej sumy teda spolu aj za marec, alebo to môžem už aj za február a v marci dopočítam zvyšok z marca?
3. A ako to bude so ZP? mám ich prihlásiť a odhlásiť na 28.2.2013 a zaplatiť odvody za február, keďže mali vyplatenú časť odmeny?
a potom prihlásiť na 15.3.2013 kedy im končí dohoda. Alebo som ich mala prihlásiť už od 1.2.2013 a odlásiť 15.3.2013?
/Postup s odvodmi a vyplatení odmeny ak má niekto dohodu napr. od januára do mája a má ju vyplatenú pri ukončení NP /teda jednorazovo na končí/ je mi jasný, ale takýto príklad som nikde nenašla.
Poradíte mi prosím Vás niekto, kto máte s takýmto prípadom skúsenosti? Ďakujem.