freelancerko
09.02.11,07:50
Dobry den,

Momentalne mam pred sebou otazku predaja spoluvlastnickeho podielu bytu druhemu spoluvlastnikovi.

Byt vlastnime dvaja bratia a zdedili sme ho po otcovi v maji 2008, pol roka po jeho smrti. Kazdy z nas ma v byte podiel jednu polovicu.
Byt bol nasim otcom odkupeny v juni 2006.

Docital som sa, ze by som bol oslobodeny od dane z predaja nehnutelnosti iba v pripade ak by som tam mal trvaly pobyt dva roky alebo ho vlastnim 5 rokov. Prvu ani druhu podmienku nesplnam, pretoze trvaly pobyt som si tam dodnes nenahlasil a od zdedenia nehnutelnosti neuplynulo 5 rokov.

Zaujima ma ale ina vec, na jednej stranke som sa docital nasledovne:

Pokiaľ bola nehnuteľnosť dedená v priamom rade alebo manželom, je predaj tejto nehnuteľnosti oslobodený od dane z príjmu ak poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť aspoň 5 rokov, alebo v nej mal trvalý pobyt aspoň 2 roky. Teda lehota trvalého pobytu 2 roky, alebo vlastníctva 5 rokov nehnuteľnosti sa prenáša na dediča.

Je to zo stranky:

katasternehnutelnosti.sk/111-oslobodenie-predaja-nehnutelnosti-z-dane-z-prijmu/

Podla tohto by sa na mna nevztahovala ani dalsia podmienka - vlastnictvo porucitela 5 rokov, ale mala by sa na mna vztahovat podmienka trvaleho pobytu 2 roky (porucitel v nej mal trvaly pobyt 8-9 rokov).

Viete mi pripadne odpovedat ci je moja uvaha spravna a som oslobodeny od dane z predaja nehnutelnosti, alebo toto uz od 1.1.2011 neplati?

Bohuzial som sa nevedel dopatrat k tej novele platnej od 1.1.2011.

Za opovede vopred dakujem!
IvoM
09.02.11,07:40
wallie
09.02.11,10:25
㤠52j

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2011

(1) Oslobodenie príjmu podľa § 9 ods. 1 písm. a), i) a j) predpisu účinného do 31. decembra 2010 sa použije na príjmy z predaja takéhoto majetku nadobudnutého do 31. decembra 2010. Na príjem z predaja bytu, ktorý bol obstaraný pred 1. januárom 2004, dosiahnutý po 31. decembri 2010 sa použije § 9 predpisu účinného do 31. decembra 2010.
freelancerko
09.02.11,14:22
Ked uz chcete nikomu radit, radsej by som ocenil keby mi niekto odpovedal bud ANO alebo NIE.. Keby som tym taraninam rozumel, ani by som sem nepisal.. Dakujem
rdb
09.02.11,15:09
Nie.
adam
09.02.11,18:23
Ked uz chcete nikomu radit, radsej by som ocenil keby mi niekto odpovedal bud ANO alebo NIE.. Keby som tym taraninam rozumel, ani by som sem nepisal.. Dakujem
Zaplať si poradenstvo u právnika a neútoč na tých, čo sa Ti snažia poradiť!!!:mad:
freelancerko
09.02.11,19:32
Zaplať si poradenstvo u právnika a neútoč na tých, čo sa Ti snažia poradiť!!!:mad:

Nevyjadruj sa, ak to nieje k teme. Budem Ti vdacnejsi.
adam
09.02.11,19:51
Nevyjadruj sa, ak to nieje k teme. Budem Ti vdacnejsi.
Je to k téme, zaplať si poradenstvo, bola moja rada.